PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Kultura

1 lipca rusza Redyk Karpacki w Polsce

Piątek, 28 czerwca 2013 r.
Autor: Fundacja Pasterstwo Transhumancyjne

1 lipca rusza Redyk Karpacki w PolsceIdą pasterze Karpat pradawnym szlakiem ludów wołoskich, by przywrócić pamięć o pięknej historii naszej i naszych przodków. Redyk przeszedł Karpaty Rumuńskie od Braszowa po Satu Mare, pasterze gościli na Ukrainie w Rachowie i Wierchowinie. Teraz rozpoczynają wędrówkę po Karpatach Polskich.


Pasterze wołoscy w XIV i XV w. wraz z innymi zasiedlali góry na ziemiach polskich. Byli to ludzie wolni – ślebodni, otwarci na spotkanie, na drugiego człowieka, gościnni, ale też twardzi jak skała, zalubieni w tradycji ludowej  i pasterstwie w górach. To dziedzictwo kultury pasterskiej jest ciągle bijącym źródłem kultury ludzi gór. Redyk, sałasz - to nie relikt przeszłości to symbol tożsamości, która buduje przyszłość, daje moc i wiarę, że w życiowej drodze człowiek musi mieć cel i otwartość na spotkanie z Bogiem i z drugim człowiekiem. Redyk to również doświadczenie czasu i przestrzeni - to więź pokoleniowa, góralski honor i tradycja, gościnność i radość bycia razem w drodze, to wyciszenie i zauroczenie krajobrazem. By góry ciągle Nas urzekały, zadziwiały, ubogacały trzeba przywrócić godne miejsce dla polskiego pasterstwa, dla hodowli owiec - to zadanie dla rządu, dla samorządów, to wyzwanie dla Unii, bo Europa kulturą się tworzy. Karpaty są naszym bogactwem natury i kultury. Wierzymy, że Redyk Karpacki obudzi społeczności je zamieszkujące do lepszej współpracy, da impuls do godnych spotkań i działań - da nową szansę pasterstwu.

I Ty możesz być współczesnym pasterzem Karpat, docenić piękno krajobrazu górskiego, jego bioróżnorodność – możesz - choć kryzys - uspokoić swoją życiową wędrówkę poprzez kontakt z nami. Do zobaczenia na szlaku Redyku Karpackiego! Dotknij źródła wspólnego dziedzictwa kulturowego, bądź z Nami! Pieknie Pytomy na Redyk Karpacki wszystkich razem i każdego z osobna! Zapraszamy również  tych, co z dawna wędrowali od Bieszczad w Tatry czy Beskidy w latach 60-tyh i 70-tych – opowiedzcie swoją historię, obudźcie wspomnienia, bo życie jest drogą – wędrówką, która ma wielki cel. 

Otwórzcie swoje serca, myśli i polany na radosne spotkanie. Szałas ma swoją przeszłość, ale też ma swoja tożsamość. Panie Boże prowadź!


1 lipca, tj. w najbliższy ponieedziałek „Redyk Karpacki – Transhumance” wchodzi na teren Polski. 

Redyk Karpacki 2013, który wędruje dawnym szlakiem wołoskim z Rumunii, przez Ukrainę, Polskę do Czech, 1 lipca wejdzie na polską ziemię. Oficjalne rozpoczęcie II odcinka trasy Redyku nastąpi w Ustrzykach Górnych. Serdecznie zapraszamy baców, juhasów, hodowców owiec do współuczestniczenia w  przejściu Redyku przez Bieszczady. Był czas, lata sześćdziesiąte i siedemdziesiąte ubiegłego wieku, że bacowie tatrzańscy wypasali stada owiec na bieszczadzkich połoninach.

Przypominamy, że w dniach 6-11 sierpnia 2013 rok Redyk Karpacki będzie przechodził przez Podhale. 9 sierpnia wieczorem na Równi Krupowej w Zakopanem odbędzie się spotkanie pasterskie – „Posiady na Polanie”. 

Rozpoczęcie II Odcinka Trasy Redyku

Termin imprezy: 1 lipiec 2013r. (poniedziałek)

Program: 

10:00 Msza św. w Ustrzykach Górnych

11:15 Poświęcenie stada na okadzenie owiec z okazji  uroczystości św. Jana - Rozpalenie watry

12:00 Muzyka Karpacka w wykonaniu Mateusza Józka Sowy

13:00 Spotkanie z pasterzami  oraz przejście z owcami do Campingu Górna Wetlinka

Zobacz w naszym sklepie:
  • Spinka góralska XIVSpinka góralska XIVMetalowa spinka góralska w kolorze srebrnym z wizerunkiem Szarotki w kolorze złotym. Ręcznie wykonana. Szerokość 7 cm, długość (z przekolacem) 19,5 cm.
    220 zł
  • Naszyjnik "Porzeczki"Naszyjnik "Porzeczki"Naszyjnik z drobnych Korali rekonstruowanych oraz z przekładek - drobniutkich koralików szklanych. Obwód 49,5 cm. Średnica koralików z korala 0,7 i 0,5 cm. Zapięcie...
    65 zł
  • Słownik biograficzny "Podhalanie" tom IIISłownik biograficzny "Podhalanie" tom IIILudzie kultury i sportu, dziennikarze, duchowni i samorządowcy - łącznie ponad 350 osób znalazło się w najnowszym słowniku biograficznym "Podhalanie". Słownik...
    90 zł

Galerie zdjęć:

Zobacz także:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.