PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
  Luty 2018 12345678910111213141516171819202122232425262728 »

La Salette

Wiadomości

XXI ŚWIATOWE REKOLEKCJE PODHALAŃSKIE – LA SALETTE 2018

Poniedziałek, 19 lutego 2018 r.
Autor: Kazimierz Zarębczan

XXI ŚWIATOWE REKOLEKCJE PODHALAŃSKIE – LA SALETTE 2018Organizatorzy Światowych Rekolekcji Podhalańskich zapraszają w tym roku do La Salette. W roku Jubileuszowym 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości, grupa rekolekcyjna wybiera się z pielgrzymką do sanktuarium maryjnego w La Salette, położonego najwyżej na świecie – na wysokości 1820 metrów n.p.m. w Alpach francuskich. Tam w roku 1846 Matka Boża ukazała się dwojgu pastuszkom i płakała nad obojętnością ludzi, nieposłuszeństwem wobec Boga i lekceważeniem Kościoła i sakramentów. Podczas naszych rekolekcji – czytamy w zaproszeniu - jako Polacy będziemy wspólnie dziękować Bogu za to, że sto lat temu, po 123 latach niewoli i rozbiorów, rusyfikacji i germanizacji, po wielkich powstaniach, nasza Ojczyzna odzyskała wolność i niepodległość. Jest to powód do radosnego świętowania, ale także do refleksji nad tym, w jaki sposób – przywołując słowa św. Jana Pawła II – odpowiadamy na ten dar wolności. Jest on wciąż naszym zadaniem.


Wybierz się razem z nami do La Salette, gdzie razem z bracią góralską z różnych stron świata będziemy rozmawiać o naszej tożsamości i dziedzictwie kulturowym, jakie przekazali nam nasi przodkowie. Zadumamy sie także nad aktualnymi wyzwaniami, przed którymi stoi współczesne pokolenie Polaków. XXI Światowe Rekolekcje Podhalańskie odbędą się w dniach od 21 do 28 kwietnia 2018 roku, w sanktuarium w La Salette.

Podczas XXI Światowych Rekolekcjach Podhalańskich będziemy się modlić, sprawować Msze św, słuchać wykładów i dyskutować w grupach w sanktuarium w La Salette.

Tradycyjnie już, jeden dzień naszych rekolekcji spędzimy poza Ośrodkiem będącym bazą naszych rekolekcji. W tym roku będziemy pielgrzymować do Ars-sur-Formans, niewielkiej wioski  we wschodniej Francji, położonej około 35 km w kierunku północnym od Lyonu. Każdego roku do Ars przybywa ok. 450 tyś. pielgrzymów i turystów z całej Europy. Tym co ich przyciąga jest górująca nad miastem Bazylika pw. św. Sykstusa oraz postać legendarnego proboszcza Ars,  św. Jana Marii Vianneya (1786-1859). Pierwotna świątynia w miejscu obecnej bazyliki wzniesiona została prawdopodobnie już w XII wieku. W XVII wieku kościół został przebudowany w stylu barokowym, a swój ostateczny eklektyczny kształt uzyskał już po śmierci świętego Proboszcza.

Ks,  Jan Maria Vianney  przybył do Ars w 1818 roku, które w owym czasie było bardzo biedne i dalece odsunięte od Boga i Kościoła. To właśnie podczas jego wieloletniej posługi i ogromnej pracy, udało mu się przywrócić wiarę i zapełnić kościół wiernymi. Świątobliwy Proboszcz  słynął z niebywałej wytrwałości w spowiadaniu i niezwykłego daru odczytywania ludzkich sumień i rozpoznawania spraw życia duchowego swoich parafian. W konfesjonale spędzał po 13-17 godzin dziennie i niejednokrotnie spotykał się z niezrozumieniem i poniżaniem. Zmarł 4 sierpnia 1859 roku. Na jego pogrzeb w Ars przybyło ponad sześć tysięcy wiernych z całego kraju. W 1905 roku został beatyfikowany i ogłoszony patronem francuskich kapłanów. W 1986 roku, w 200 rocznicę jego urodzin, do bazyliki w Ars przybył papież Jan Paweł II.

W bezpośrednim sąsiedztwie świątyni znajduje się skromny dom Proboszcza, w którym spędził on 41 lat swojego życia. W 1865 r. rozpoczęto budowę obecnej bazyliki. W przeszklonym relikwiarzu w bocznej kaplicy umieszczono ciało świętego. Znajduje się tu jeszcze XII-wieczny kościół pw. Matki Bożej Miłosierdzia, w którym proboszcz z Ars sprawował swoją posługę. W Kaplicy Serca złożono jego serce. Na plebanii, w zachowanych wnętrzach można obejrzeć pamiątki po świętym.

Konferencje w tym roku wygłoszą:  ks. prof. Dariusz Kowalczyk, S.I., o. Leon Knabit O.S.B. oraz ks. prof. Władysław Marian Zarębczan.
 
Ze względów organizacyjnych bardzo prosimy o potwierdzenie przyjazdu do 20 lutego 2018 r.

Adres kontaktowy:
Kazimierz Zarębczan
e-mail: zrkazek@gmail.com
tel. 18 2656168
607167710

Zobacz w naszym sklepie:

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.