PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
  Luty 2018 12345678910111213141516171819202122232425262728 »

La Salette

Wiadomości

XXI ŚWIATOWE REKOLEKCJE PODHALAŃSKIE – LA SALETTE 2018

Poniedziałek, 19 lutego 2018 r.
Autor: Kazimierz Zarębczan

XXI ŚWIATOWE REKOLEKCJE PODHALAŃSKIE – LA SALETTE 2018Organizatorzy Światowych Rekolekcji Podhalańskich zapraszają w tym roku do La Salette. W roku Jubileuszowym 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości, grupa rekolekcyjna wybiera się z pielgrzymką do sanktuarium maryjnego w La Salette, położonego najwyżej na świecie – na wysokości 1820 metrów n.p.m. w Alpach francuskich. Tam w roku 1846 Matka Boża ukazała się dwojgu pastuszkom i płakała nad obojętnością ludzi, nieposłuszeństwem wobec Boga i lekceważeniem Kościoła i sakramentów. Podczas naszych rekolekcji – czytamy w zaproszeniu - jako Polacy będziemy wspólnie dziękować Bogu za to, że sto lat temu, po 123 latach niewoli i rozbiorów, rusyfikacji i germanizacji, po wielkich powstaniach, nasza Ojczyzna odzyskała wolność i niepodległość. Jest to powód do radosnego świętowania, ale także do refleksji nad tym, w jaki sposób – przywołując słowa św. Jana Pawła II – odpowiadamy na ten dar wolności. Jest on wciąż naszym zadaniem.


Wybierz się razem z nami do La Salette, gdzie razem z bracią góralską z różnych stron świata będziemy rozmawiać o naszej tożsamości i dziedzictwie kulturowym, jakie przekazali nam nasi przodkowie. Zadumamy sie także nad aktualnymi wyzwaniami, przed którymi stoi współczesne pokolenie Polaków. XXI Światowe Rekolekcje Podhalańskie odbędą się w dniach od 21 do 28 kwietnia 2018 roku, w sanktuarium w La Salette.

Podczas XXI Światowych Rekolekcjach Podhalańskich będziemy się modlić, sprawować Msze św, słuchać wykładów i dyskutować w grupach w sanktuarium w La Salette.

Tradycyjnie już, jeden dzień naszych rekolekcji spędzimy poza Ośrodkiem będącym bazą naszych rekolekcji. W tym roku będziemy pielgrzymować do Ars-sur-Formans, niewielkiej wioski  we wschodniej Francji, położonej około 35 km w kierunku północnym od Lyonu. Każdego roku do Ars przybywa ok. 450 tyś. pielgrzymów i turystów z całej Europy. Tym co ich przyciąga jest górująca nad miastem Bazylika pw. św. Sykstusa oraz postać legendarnego proboszcza Ars,  św. Jana Marii Vianneya (1786-1859). Pierwotna świątynia w miejscu obecnej bazyliki wzniesiona została prawdopodobnie już w XII wieku. W XVII wieku kościół został przebudowany w stylu barokowym, a swój ostateczny eklektyczny kształt uzyskał już po śmierci świętego Proboszcza.

Ks,  Jan Maria Vianney  przybył do Ars w 1818 roku, które w owym czasie było bardzo biedne i dalece odsunięte od Boga i Kościoła. To właśnie podczas jego wieloletniej posługi i ogromnej pracy, udało mu się przywrócić wiarę i zapełnić kościół wiernymi. Świątobliwy Proboszcz  słynął z niebywałej wytrwałości w spowiadaniu i niezwykłego daru odczytywania ludzkich sumień i rozpoznawania spraw życia duchowego swoich parafian. W konfesjonale spędzał po 13-17 godzin dziennie i niejednokrotnie spotykał się z niezrozumieniem i poniżaniem. Zmarł 4 sierpnia 1859 roku. Na jego pogrzeb w Ars przybyło ponad sześć tysięcy wiernych z całego kraju. W 1905 roku został beatyfikowany i ogłoszony patronem francuskich kapłanów. W 1986 roku, w 200 rocznicę jego urodzin, do bazyliki w Ars przybył papież Jan Paweł II.

W bezpośrednim sąsiedztwie świątyni znajduje się skromny dom Proboszcza, w którym spędził on 41 lat swojego życia. W 1865 r. rozpoczęto budowę obecnej bazyliki. W przeszklonym relikwiarzu w bocznej kaplicy umieszczono ciało świętego. Znajduje się tu jeszcze XII-wieczny kościół pw. Matki Bożej Miłosierdzia, w którym proboszcz z Ars sprawował swoją posługę. W Kaplicy Serca złożono jego serce. Na plebanii, w zachowanych wnętrzach można obejrzeć pamiątki po świętym.

Konferencje w tym roku wygłoszą:  ks. prof. Dariusz Kowalczyk, S.I., o. Leon Knabit O.S.B. oraz ks. prof. Władysław Marian Zarębczan.
 
Ze względów organizacyjnych bardzo prosimy o potwierdzenie przyjazdu do 20 lutego 2018 r.

Adres kontaktowy:
Kazimierz Zarębczan
e-mail: zrkazek@gmail.com
tel. 18 2656168
607167710

Zobacz w naszym sklepie:
  • Naszyjnik "Krzyżyk i korale"Naszyjnik "Krzyżyk i korale"Naszyjnik "Krzyżyk i korale" Obwód - 44 cm. Inspirowany starą biżuterią góralską - Koral, Metal, Srebro. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę...
    95 zł
  • „Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu”„Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu”Płyta DVD zawiera widowisko „Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu” (2 godz. 23 min.) zarejestrowane podczas premiery w 2011 roku w Zakopanem, w kinie Sokół (AKT I i IV)...
    35 zł
  • Torebka filcowa XVTorebka filcowa XVOkrągła torebka filcowa z haftowanym ludowym motywem. Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki.   Obwód ok. 57 cm Wysokość ok.20 cm Wysokość z...
    60 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.