PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Leśnica Groń

Kultura

Bajki po góralsku dla dzieci z Wielkopolski

Czwartek, 19 września 2013 r.
Autor: Sylwester Pytel

Bajki po góralsku dla dzieci z WielkopolskiBlisko 50 uczestników z zespołów góralskich „Zawaternik” i „Ślebodni” z Leśnicy-Gronia brało udział w projekcie „Dzieci – Dzieciom” organizowanym przez Stowarzyszenie Sympatyków Kultury Ludowej „Otwórz się na folklor” z Poznania oraz przez Mieczysława Śliwińskiego – górala mieszkającego w Wielkopolsce, którego marzeniem było zaprezentowanie właśnie w ten sposób kultury góralskiej dzieciom z Poznania i okolic.


Wyjazd miał miejsce w dniach 9 - 11 września a przedstawienia odbyły się w: Teatrze Animacji w Poznaniu – główny uroczysty koncert z udziałem twórców i mediów, w zaprzyjaźnionym z Gminą Bukowina Tatrzańska podpoznańskim Kórniku – gdzie na przedstawieniu pojawił się sam burmistrz Jerzy Lechnerowski oraz w zespole szkół w pobliskich Tulcach. Zespoły prezentowały „Bajki po góralsku” - spektakl składający się ze znanych wszystkim bajek: „Jaś i Małgosia”, „Paweł i Gaweł”, „Stefek Burczymucha” oraz „Kogut w operze”, które przeplatane były tradycyjnymi góralskimi śpiewami, tańcami grupowymi i popisami solowymi naszej młodzieży oraz zestawami tradycyjnych podhalańskich gier i zabaw dziecięcych.

Oryginalną muzykę do „Bajek po góralsku” napisał właśnie pomysłodawca całego przedsięwzięcia Mieczysław Śliwiński.  – Bardzo dziękuję wszystkim dzieciom, jestem wzruszony – mówił po spektaklu w Poznaniu – Marzenia się spełniają dzięki przyjaciołom. Teksty bajek na gwarę góralską przełożyła Maria Garbaruk a muzycznie opracowali i muzyce w czasie przedstawień przewodzili Izabela i Jacek Mucha. Koordynacja całości przedsięwzięcia, opracowanie artystyczne i reżyseria przedstawienia to oczywiście dzieło Marii Dudek – na co dzień prowadzącej obydwa zespoły.

Organizatorzy zapewnili góralom - oprócz znakomitych warunków pobytu i występów -  także sporo atrakcji i możliwość zapoznania się z historią i kulturą Wielkopolski. Po występach grupa zwiedziła m.in. Pomnik Ofiar Czerwca’56, Stary Rynek, słynną poznańską Farę, najstarszą w Polsce katedra na Ostrowie Tumskim gdzie spoczywają Mieszko i Bolesław Chrobry a także kórnicką Kolegiatę pw. Wszystkich Świętych z kryptą Władysława hr. Zamoyskiego oraz zamek w Kórniku – gdzie młodzież dowiedziała się bardzo wiele o ważnej dla Podhala osobie Hrabiego i o związkach Kórnika z gminą Bukowina Tatrzańska. W Kórniku wielką atrakcją był też rejs statkiem turystycznym po błękitnym Jeziorze Kórnickim.

Patronat medialny nad projektem objęła TVP Poznań i na stronie internetowej można zobaczyć krótką relację z poznańskiego przedstawienia w programie informacyjnym „Teleskop” (10 września godz.22.00). 

http://www.tvp.pl/poznan/informacja-i-publicystyka/teleskop/wideo/10092013-godz2200/12358413

Zobacz w naszym sklepie:
  • Bransoletka "Mix 2"Bransoletka "Mix 2"Bransoletka "Mix 2" Obwód - 18,5 cm. Materiały: Agat, Koral, Szkło, Masa perłowa, Metal. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę Krzemińską-Owczarz.
    60 zł
  • Komplet "Droga Mleczna"Komplet "Droga Mleczna"Elegancki komplet, naszyjnik z wisiorkiem, kolczyki oraz bransoletka. Nadaje się do na wieczór, do sukienki, do białej, czarnej bluzki. Może być kompletem ślubnym...
    260 zł
  • Torebka filcowa VITorebka filcowa VITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
    160 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.