PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Październik 2014 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Leśnica Groń

Kultura

IX Festyn Bacowski i IV Zwyk Bacowski

Sobota, 18 października 2014 r.
Autor: Joanna Tylka

IX Festyn Bacowski i IV Zwyk BacowskiIX Festyn Bacowski i IV Zwyk Bacowski odbył się na stadionie sportowym przy Zespole Szkół w Leśnicy. Degustowano 11 produktów regionalnych z województwa małopolskiego zarejestrowanych w Unii Europejskiej – program "Zasmakuj w Małopolsce” w ramach imprezy IV Zwyk Bacowski organizowanej przez Bacę Kazimierza Furczonia. Oficjalnego otwarcia Festynu dokonał Wójt Gminy Bukowina Tatrzańska Stanisław Łukaszczyk w towarzystwie Zbigniewa Proszowskiego – przewodniczącego Komisji Oświaty i Kultury przy Starostwie Tatrzańskim, Marii Dudek – wiceprezesa ZP Oddział Groń - Leśnica, Bacy Kazimierza Furczonia, sołtysów Gronia i Leśnicy Tadeusza Muchy i Edwarda Pająka.


Impreza została przygotowana i przeprowadzona przez Związek Podhalan Oddział Groń – Leśnica, odpowiedzialni Maria Dudek i Jacek Mucha oraz Tatrzańsko – Beskidzką Spółdzielnie Producentów "Gazdowie” z siedzibą w Leśnicy – odpowiedzialny Kazimierz Furczoń.

WSPÓŁORGANIZATORZY:
Wójt Gminy Bukowina Tatrzańska Pan  Stanisław  Łukaszczyk
Rada Gminy Bukowina Tatrzańska
Tatrzańska Agencja Rozwoju, Promocji i Kultury  - Zakopane

Podczas imprezy głos zabrał Starosta Tatrzański Andrzej Gąsienica – Makowski i Krzysztof Król – Łęgowski – dyrektor Tatrzańskiej Agencji Rozwoju i Promocji. Imprezę zaszczycił także swoją obecnością Bronisław Dutka – Dyrektor Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Karniowicach były Poseł na Sejm RP oraz Prezes Alicja Plata – RHSP w Nowym Sączu, obecni byli również przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Świdnicy współpracujący z Powiatem Tatrzańskim.

Maria Dudek powitała wszystkich zebranych, po czy rozpoczął się program artystyczny. Jako pierwszy zaprezentował się Dziecięcy Zespół Góralski "Zawaternik” – grupa   młodsza pokazała zabawy dziecięce i tańce  na polanie. W trakcie  występu  przeszedł okazały redyk owiec, stado liczące 800 owiec a należące do Bacy Krzysztofa Łasia z Leśnicy, który wypasa owce na Kotelnicy Groniańsko-Białczańskiej.  

Wraz z Bacą Łasiem szli bacowie i juhasi: Kazimierz Furczoń,   Józef Budz Miescorz, Jan Wilczek,  Dariusz Pluta, Andrzej Pluta, Krzysztof Budz, Stanisław Jarząbek,  Władysław Budz, Władysław Mąka, Jan Szczęch. Prowadząc redyk śpiewali  pasterskie nucicki. Po redyku bacowie i juhasi zaprezentowali się na scenie, opowiadali o swojej pracy przy owcach, a na zakończenie zaśpiewali jeszcze raz.

Na scenie rzedstawiono także sylwetki baców z Leśnicy – Gronia, z gminy Bukowina Tatrzańska i Podhala.
O 15.30 zaprezentował się Zespół Góralski "Ślebodni” z Leśnicy – Gronia, po nim Teatrzyk Jaś prezentował małopolskie smaki i bawił publiczność.

O godz. 16.00 zostali przedstawieni kandydaci na Gazde Roku 2014:
Wacław Cetera z Zaskala, Mieczysław Wrocławiak z Harklowej, Marcin Zubek z Zakopanego, Darek Pluta z Rzepisk, Jan Bieniek z Bukowiny Tatrzańskiej.

Na scenę zaproszono jurorów:
Wójta Gminy Bukowina Pana Stanisława Łukaszczyka,  Pana Zbigniewa Proszowskiego, Edwarda Pająka – Gazde Roku 2013, Panią Gabriele Kapuste z Urzędu Marszałkowskiego Woj. Małopolskiego, Bace Kazimierza Furczonia, Pana Tadeusza Muchę  i szczególnego Gościa – Gaździnę  Roku 2014  Panią Janinę Skupień z Gliczarowa wybraną  podczas festynu "Brzegowskie Nucicki”  w Brzegach.

Rozegrano pierwszy konkurs – ciupanie pnioka na sajty – liczyła się ilość sajt w ciągu 1 minuty, z czym gazdowie nie mieli najmniejszego problemu, bo robią to często na gazdówce. Drugą konkurencją było wbijanie gwoździa do pnioka nietypowym młotkiem.

Następnie na scenie zaprezentowała się grupa wokalno – instrumentalna "Parzenica” z Leśnicy – Gronia w składzie: Izabela Mucha, Damian Bafia, Mateusz Bałos, Maciek Waliczek i Bartłomiej Wilczek.

W dalszej kolejności kandydaci na Gazde Roku współzawodniczyli zacięcie ze sobą w konkursie "Góralskie kręgle”, a potem odpowiadali na pytania dotyczące gazdowania i regionu Podhala, musieli też wykazać się pomysłowością w odpowiedziach na  podchwytliwe i śmieszne pytania.

Ostatnim konkursem na Gazde Roku 2014  był śpiew i taniec góralski, po czym jury udało się na obrady. Przygrywała muzyka góralska w składzie: Jan Wilczek, Agnieszka Gąsienica-Giewont, Jakub Gąsienica-Giewont, Regina Gąsienica – Giewont.

O 18.00 ogłoszono wyniki Konkursu na Gazde Roku 2014 i rozdano nagrody. Nagrody wręczał Wójt Gminy Bukowina Tatrzańska Pan Stanisław Łukaszczyk – Fundator nagród dla  Gazdy Roku i wszystkich uczestników konkursu.
Nagrody w postaci kufli drewnianych dla wszystkich kandydatów ufundował Baca Kazimierz Furczoń.

TYTUŁ  GAZDY  ROKU 2014  otrzymał  Marcin Zubek z Zakopanego.

Pozostali kandydaci zajęli równorzędne II nagrody.
Punktacja: 21 pkt. Marcin Zubek, 20 pkt. Dariusz Pluta, 17 pkt. Jan Bieniek i Mieczysław Wrocławiak, 15 pkt. Wacław Cetera.

GAZDA ROKU 2014 otrzymał piłę motorową ufundowaną przez Wójta Gminy Bukowina Tatrzańska. Po gratulacjach dla Gazdy Roku 2014 i wszystkich gazdów biorących udział w konkursie, Gazda Roku 2014 Marcin Zubek i Gaździna Roku 2014 Janina Skupień dali popis w tańcu góralskim.
                
Sponsorzy festynu:
- Wójt Gminy Bukowina Tatrzańska
- XIII Tatrzańskie Wici
- Kotelnica  Białczańska – prezes Władysław Piszczek
- Spółdzielnia Gazdowie – Kazimierz Furczoń
- Związek Podhalan Oddział Groń – Leśnica
- Karczma Zadyma – Bożena i Mieczysław Furczoń – nieodpłatne wypożyczenie stołów i ławek oraz ich transport 

Ostatnim punktem programu była zabawa taneczna, grał DJ.

Organizatorzy serdecznie dziękują:
Wójtowi Gminy Bukowina Tatrzańska Panu Stanisławowi Łukaszczykowi za ufundowanie nagród , Pani Anieli Dziadkowiec – Skarbnikowi Gminy Bukowina Tatrzańska i wszystkim w/w sponsorom.
Serdeczne podziękowania  dla Tatrzańskiej Agencji Rozwoju, Promocji i Kultury w Zakopanem za pomoc i obecność na festynie.
Podziękowanie dla konferansjer Agnieszki Gąsienicy – Giewont za sprawne prowadzenie imprezy oraz Pani Celinie Sordyl za pomoc organizacyjną.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Sakiewka IISakiewka IISakiewka filcowa z naszytym ludowym motywem. Zamykana na rzep.   Szerokość ok. 11 cm Wysokość ok. 17 cm Długość ze sznurkiem ok. 58 cm Materiał: Filc Kolor: Kremowy
    40 zł
  • 9 SIYŁ - „NOWYJ WIESNY PRZYSEŁ CAS” - album dwupłytowy9 SIYŁ - „NOWYJ WIESNY PRZYSEŁ CAS” - album dwupłytowy„NOWYJ WIESNY PRZYSEŁ CAS” to drugi album zespołu składający się również z dwóch płyt. Pierwsza płyta to tradycyjne melodie podhalańskie. Na drugiej płycie prezentujemy...
    37 zł
  • Nuty spod Hól - Kapela ZokopianyNuty spod Hól - Kapela ZokopianyTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu kapeli Zakopiany. Na płycie CD AUDIO występują:  Jan Karpiel Bułecka, Stanisław Michałczak, Andrzej Dziubas, Henryk Krzeptowski...
    35 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.