PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Leśnica Groń

Kultura

X Festyn Bacowski i V Zwyk Bacowski

Poniedziałek, 5 października 2015 r.
Autor: Maria Dudek

X Festyn Bacowski i V Zwyk BacowskiX Festyn Bacowski i V Zwyk Bacowski odbył się na stadionie sportowym przy Zespole Szkół w Leśnicy. Impreza rozpoczęła się od prezentacji i degustacji 11 produktów regionalnych z Województwa Małopolskiego zarejestrowanych w Unii Europejskiej– kampania promocyjna "Zasmakuj w Małopolsce” w ramach V Zwyku Bacowskiego organizowanego przez Bacę Kazimierza Furczonia z Leśnicy. W ramach promocji produktów regionalnych odbywały się warsztaty plastyczne i kulinarne dla dzieci z licznymi nagrodami i upominkami.


Na początku zaprezentował  się  Dziecięcy Zespół Góralski "Zawaternik” – grupa pokazała zabawy dziecięce i tańce na polanie. Następnie  przeszedł okazały redyk, stado liczące 600 owiec, należące do Bacy Mariana Sądelskiego – Maleckiego z Leśnicy. Wraz z Bacą Maleckim szli  bacowie i juhasi: Władysław Sądelski, Kazimierz Furczoń, Józef Budz Miescorz, Jan Wilczek,  Dariusz Pluta, Andrzej Pluta,  Stanisław Jarząbek, Krzysztof Łaś, Tomasz Sądelski. Prowadząc redyk śpiewali pasterskie nuty.

Na scenie zaprezentowali się  w śpiewie i tańcu wybrani w 2015 roku – Harnaś i Nojśwarniejse Górolecki otrzymując gromkie brawa. Następnie na scenie zaprezentowali się dotychczasowi Gazdowie i Gaździny, którzy otrzymali tytuły podczas poprzednich imprez w latach 2006-2014.  Po tańcach Gazdów zaprezentowała się  grupa śpiewacza  z Zespołu Góralskiego ,,Ślebodni”    z Leśnicy – Gronia, dziewczęta śpiewały nuty pasterskie. Zaprezentowali się również  bacowie i juhasi, którzy prowadzili redyk. Opowiadali o pracy na bacówce, zabiegach magicznych mających przynosić urodzaj i chronić stado, o sposobach radzenia sobie z dziką zwierzyną.

Przedstawieni zostali  kandydaci na GAZDE ROKU 2015: Mieczysław Wrocławiak, Jan Mąka Polcyn, Józef Budz Miescorz, Władysław Waliczek, Ludwik Szlembarski, Edward Pająk, Józef Mucha. Przedstawiono również kandydatów na BOŃTARA  ROKU 2015,  konkursu rozgrywanego na festynie po raz pierwszy: Marcin Jarząbek z Gliczarowa Dolnego, Łukasz Kostecki z Białęgo Dunajca, Jakub Rusin z Gronia, Tomasz Sądelski z Leśnicy, Bartłomiej Chlebek z Gronkowa.

Gazdowie i Bońtarzy byli oceniani w następujących konkurencjach.

Gazdowie:
- cięcie drzewa piłą  na czas
- pytania z wiedzy o regionie
- składanie kosy do koszenia zboża, trudnością było dołożenie kwaki do kosy
- śpiew i taniec góralski

Bońtarzy:
- mycie gielet
- pranie powązki
- pytania z wiedzy o pracy na bacówce i wiedzy o regionie
- konkurencja sprawnościowa z użyciem kuli pasterskiej
- taniec i śpiew góralski

BOŃTAREM  ROKU  2015  został  Łukasz Kostecki z Białego Dunajca. TYTUŁ GAZDY ROKU 2015 przyznano Edwardowi Pająkowi z Leśnicy.

Po gratulacjach dla Gazdy Roku 2015 i wszystkich gazdów biorących udział w konkursie, Gazda Roku 2015 Edward Pająk i Gaździna Roku 2015 Mariola Rzadkosz dali popis w tańcu góralskim. Następnie zabrał głos pan Andrzej Pietrzyk, przedstawiciel Starosty Tatrzańskiego Pana Piotra Bąka, i w jego imieniu przekazał nagrodę za zasługi w dziedzinie krzewienia kultury regionalnej. Odczytał list, który informował, że nagrodę otrzymuje Maria Dudek, wybitny animator kultury, za zasługi w dziedzinie krzewienia kultury regionalnej na terenie Powiatu Tatrzańskiego.

Program artystyczny kończyła zabawa taneczna, zagrał zespół wokalno – instrumentalny „Parzenica”.

Organizatorem imprezy jest Związek Podhalan Oddział Groń – Leśnica, współorganizatorem jest Tatrzańsko – Beskidzka Spółdzielnię Producentów "Gazdowie” z siedzibą w Leśnicy.


PROTOKÓŁ JUBILEUSZOWEGO X FESTYNU BACOWSKIEGO - REDYK I WYBÓR GAZDY  ROKU 2015 oraz V ZWYKU BACOWSKIEGO W LEŚNICY-GRONIU w ramach XIV Tatrzańskich Wici 27.09.2015

X  Festyn Bacowski i V Zwyk Bacowski odbył się na stadionie sportowym przy Zespole Szkół w Leśnicy. O godz. 13.00 rozpoczęła się prezentacja i degustacja 11 produktów regionalnych z Województwa Małopolskiego zarejestrowanych w Unii Europejskiej– kampania promocyjna "Zasmakuj w Małopolsce” w ramach V Zwyku Bacowskiego organizowanego przez Bacę Kazimierza Furczonia z Leśnicy. W ramach promocji produktów regionalnych odbywały się warsztaty plastyczne i kulinarne dla dzieci z licznymi nagrodami i upominkami.

Oficjalne otwarcie Festynu nastąpiło o godz.14.00, otwarcia dokonali  gospodarze i goście uczestniczący w wydarzeniu, m.in.:

- Stanisław Pasoń, Radny Sejmiku Województwa Małopolskiego
- Andrzej Gąsienica- Makowski, Doradca Marszałka Małopolski ds. współpracy w obszarze Karpat
- Bronisław Dutka, Dyrektor Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego
- Bartłomiej Koszarek, Dyrektor Bukowiańskiego Centrum Kultury, Dom Ludowy w Bukowinie Tatrzańskiej
- Franciszek Waliczek, Sołtys Gronia
- Edward Pająk, Sołtys Leśnicy
- Kazimierz Furczoń, Baca i Prezes Tatrzańsko – Beskidzkiej Spółdzielni Producentów "Gazdowie”
- Maria Dudek, Wiceprezes Związku Podhalan Oddział Groń – Leśnica

Imprezę zaszczycili swoją obecnością :
- Andrzej Pietrzyk, Członek Zarządu Powiatu Tatrzańskiego, przedstawiciel Starosty
- Zbigniew Proszowski, Wiceprzewodniczący Komisja Oświaty, Kultury, Turystyki i Sportu Powiatu Tatrzańskiego
- Piotr Kohut z Koniakowa, Członek Spółdzielni ,, Gazdowie”, Wiceprezes Zarządu Głównego Związku Podhalan w Polsce
- Krzysztof Król – Łęgowski, Dyrektor Tatrzańskiej Agencji Rozwoju Promocji i Kultury
- Helena Buńda, Kierownik Centrum Promocji Tatrzańskiej, Koordynator Tatrzańskich Wici
- Izabela Sarna, Kierownik Agencji Modernizacji i Restrukturyzacji Rolnictwa Oddział w Zakopanem
- Nojśwarniejso Górolecka 2015 – Anna Gał
- Nojlepso Toniecnica 2015 – Elżbieta Witek
- Harnaś Roku 2015 – Andrzej Zubek
- Małgorzata Babiarz – MEGITZA

Na powitanie zagrała muzyka  góralska  w składzie: Izabela Mucha, Mateusz Bałos, Bartek Wilczek, Łukasz Kostecki, Maciej Waliczek, Damian Bafia.
Jako pierwszy zaprezentował  się  Dziecięcy Zespół Góralski "Zawaternik” – grupa pokazała zabawy dziecięce i tańce na polanie. Następnie  przeszedł okazały redyk owiec , stado liczące 600 owiec, należące do Bacy Mariana Sądelskiego - Maleckiego z Leśnicy, który wypasa owce w Potoku Gilowskim. Wraz z Bacą Maleckim szli  bacowie i juhasi : ojciec Władysław Sądelski, Kazimierz Furczoń, Józef Budz Miescorz, Jan Wilczek,  Dariusz Pluta, Andrzej Pluta,  Stanisław Jarząbek, Krzysztof Łaś, Tomasz Sądelski. Prowadząc redyk śpiewali  pasterskie  nuty. Konferansjer imprezy przybliżyła także sylwetki baców z Leśnicy – Gronia,  z gminy Bukowina Tatrzańska i Podhala.
Na scenie zaprezentowali się  w śpiewie i tańcu wybrani w 2015 roku – Harnaś i Nojśwarniejse Górolecki otrzymując gromkie brawa. Następnie na scenie zaprezentowali się dotychczasowi Gazdowie i Gaździny, którzy otrzymali te tytuły w latach 2006-2014:

- Jan Mąka Polcyn – 2006,
- Józef Budz Miescorz – 2007,
- Józef Mucha i Katarzyna Stopka – 2008,
- Władysław Waliczek – 2009,
- Stanisław Babiarz i Maria Kuchta – 2010,
- Ludwik Szlembarski i Maria Kuchta – 2012,
- Edward Pająk i Janina Rzepka – 2013,
- Janina Skupień – 2014,
- Mariola Rzadkosz – 2015.

Po tańcach Gazdów zaprezentowała się  grupa śpiewacza  z Zespołu Góralskiego ,,Ślebodni” z Leśnicy – Gronia, dziewczęta śpiewały nuty pasterskie. Zaprezentowali się również  bacowie i juhasi, którzy prowadzili redyk. Opowiadali o pracy na bacówce, zabiegach magicznych mających przynosić urodzaj i chronić stado, o sposobach radzenia sobie z dziką zwierzyną.

Przedstawieni zostali  kandydaci na GAZDE ROKU 2015 :
- Mieczysław Wrocławiak
- Jan Mąka Polcyn
- Józef Budz Miescorz
- Władysław Waliczek
- Ludwik Szlembarski
- Edward Pająk
- Józef Mucha

Przedstawiono również kandydatów na BOŃTARA  ROKU 2015,  konkursu rozgrywanego na festynie po raz pierwszy:
- Marcin Jarząbek z Gliczarowa Dolnego
- Łukasz Kostecki z Białęgo Dunajca
- Jakub Rusin z Gronia
- Tomasz Sądelski z Leśnicy
- Bartłomiej Chlebek z Gronkowa

Jurorzy w składzie: Wójt Gminy Bukowina Stanisław Łukaszczyk, sołtys Gronia Franciszek Waliczek, Radny Gminy Bukowina Tatrzańska Bronisław Skowyra i Gaździnę Roku 2015 Mariola Rzadkosz z Gliczarowa wybrana podczas festynu "Brzegowskie Nucicki” w Brzegach, oceniało Gazdów i Bońtarów w następujących konkurencjach.

Gazdowie:
- cięcie drzewa piłą  na czas
- pytania z wiedzy o regionie
- składanie kosy do koszenia zboża , trudnością było dołożenie kwaki do kosy
- śpiew i taniec góralski
Bońtarzy:
- mycie gielet
- pranie powązki
- pytania z wiedzy o pracy na bacówce i wiedzy o regionie
- konkurencja sprawnościowa z użyciem kuli pasterskiej
- taniec i śpiew góralski
Na scenie zaprezentowała się grupa wokalno – instrumentalna "Parzenica” z Leśnicy – Gronia w składzie: Izabela Mucha, Damian Bafia, Mateusz Bałos, Maciek Waliczek i Bartłomiej Wilczek. Po nich pięknie zaprezentowała się grupa śpiewacza "Harne” z Skalnego Podhala w składzie: Anna Chowaniec, Agnieszka Śliwińska, Ewelina Rzadkosz, Honorata Jarosz, Marta Sowińska, Barbara Polak, a instrumentach pasterskich przygrywał Wojciech Śliwiński. W trakcie obrad jury wystąpił Zespół Regionalny "Lipniczanie” z Lipnicy Wielkiej koło Nowego Sącza, pokazując "Potańcówke na Pogórzu – u Jędrzeja w chacie”.
O 19.00 ogłoszono wyniki Konkursu na  Bońtara Roku 2015 i Gazde Roku 2015 oraz  wręczono nagrody. Nagrody wręczał Wójt Gminy Bukowina Tatrzańska Stanisław Łukaszczyk – fundator nagród dla  Gazdy Roku i wszystkich uczestników konkursu, wraz z Bacą Kazimierzem Furczoniem – fundatorem oposków skórzanych dla wszystkich Bońtarów.
BOŃTAREM ROKU 2015 został Łukasz Kostecki z Białego Dunajca, otrzymując nagrody:
- oposek skórzany – fundator Kazimierz Furczoń,
- koszula góralska – fudatorzy Janina i Jacek Walas, Zakład Kaletniczy i sklep regionalny w Groniu,
- upominek od Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego,
- wejście do Parku Linowego w Niedzicy – fundatorzy Bożena i Mieczysław Furczoń,  Karczma "Zadyma”,
- voucher – zjazdy na hulajnogach – Monsterroller – fundator Roman Haładyna Firma RhSport z Białki Tatrzańskiej
Pozostali uczestnicy konkursu: Marcin Jarząbek, Jakub Rusin, Tomasz Sądelski, Bartłomiej Chlebek otrzymali opaski skórzane oraz upominki od Urzędu Marszałkowskiego
TYTUŁ GAZDY ROKU 2015 przyznano Edwardowi Pająkowi z Leśnicy, który otrzymał nagrody:
- piłę motorową ufundowaną przez Wójta Gminy Bukowina Tatrzańska,
- koszulę góralską ufundowaną przez Związek Podhalan Oddział Groń – Leśnica,
- ciupagę ufundowaną przez Dyrektora Bukowiańskiego Centrum Kultury Bartłomieja Koszarka,
- wejście dla 2 osób do "Spiskiej Krainy Dobrej Zabawy” w Niedzicy, zwiedzanie miniatur sanktuariów – śladami objawień Matki Bożej,  ufundowane przez Karczmę "Zadyma”.

Pozostali kandydaci zajęli równorzędne II nagrody: Józef Mucha, Ludwik Szlembarski, Mieczysław Wrocławiak, Józef Budz Miescorz, Władysław Waliczek, Jan Mąka Polcyn, otrzymując nagrody od Wójta Gminy Bukowina Tatrzańska.

Po  gratulacjach dla Gazdy Roku 2015 i wszystkich gazdów biorących udział w konkursie , Gazda Roku 2015 Edward Pająk i Gaździna Roku 2015 Mariola Rzadkosz dali popis w tańcu góralskim. Następnie zabrał głos pan Andrzej Pietrzyk, przedstawiciel Starosty Tatrzańskiego Pana Piotra Bąka, i w jego imieniu przekazał nagrodę za zasługi w dziedzinie krzewienia kultury regionalnej. Odczytał list, który informował, że nagrodę pieniężną otrzymuje Maria Dudek, wybitny animator kultury, za zasługi w dziedzinie krzewienia kultury regionalnej na terenie Powiatu Tatrzańskiego. Maria Dudek serdecznie podziękowała za przyznanie jej nagrody.
Program atytstyczny kończyła zabawa taneczna, zagrał zespół wokalno – instrumentalny „Parzenica” w składzie: Izabela Mucha – wokal, gitara solowa, Maciej Waliczek – skrzypce, Bartek Wilczek – instrumenty klawiszowe, Damian Bafia – gitara basowa, Mateusz Bałos – perkusja.
Organizatorem imprezy jest Związek Podhalan Oddział Groń – Leśnica, osoby odpowiedzialne za program artystyczny i przebieg imprezy: Maria Dudek i Jacek Mucha. Współorganizatorem jest Tatrzańsko – Beskidzka Spółdzielnię Producentów ,, Gazdowie” z siedzibą w Leśnicy – Prezes Kazimierz Furczoń oraz OSP Leśnica- Groń Edward Pająk.

Współorganizatorzy:
Stanisław Łukaszczyk, Wójt Gminy Bukowina Tatrzańska
Rada Gminy Bukowina Tatrzańska
Tatrzańska Agencja Rozwoju, Promocji i Kultury w Zakopanem

Sponsorzy festynu:
- Wójt Gminy Bukowina Tatrzańska
- XIV Tatrzańskie Wici – TARPIK  Zakopane
- Spółdzielnia "Gazdowie” – Kazimierz Furczoń
- Związek Podhalan Oddział Groń – Leśnica
- Karczma Zadyma – Bożena i Mieczysław Furczoń – nieodpłatne wypożyczenie stołów i ławek oraz ich transport.

Organizatorzy składają serdeczne podziękowania dla sponsorów  zabawy,, Zgadywanki – Niespodzianki” za ufundowanie nagród :
- Kotelnica Białczańska  Władysław Piszczek,
- Salon Fryzjerski "Jolka”, Jolanta Waliczek z Gronia,
- Karczma Zadyma – Szaflary - Bożena i Mieczysław Furczoń,
- Sklep Muzyczny MEG  z Nowego Targu – Krzysztof Gąsior,
- Firma RhSport – Białka Tatrzańska Roman Haładyna,
- Zespół  wokalno – instrumentalny „Zawrat” z Gronia,
- Baca Kazimierz Furczoń,
- Związek Podhalan Oddział Groń – Leśnica,
- Sklep Regionalny "Góralski PrzyStanek” z Nowego Targu - Sławomir Stanek
- Zespół  wokalno – instrumentalny  "Parzenica”,
- Sołtys Leśnicy Edward Pająk,
- Sołtys Gronia Franciszek Waliczek
- Spółka Leśna z Leśnicy
Podziękowania dla Bogusi Szewczyk, Wiesława Klaga, Grzegorza Łasia za pomoc w przeprowadzeniu zabawy "Niespodzianki- Zgadywanki”.

Organizatorzy serdecznie dziękują:
- Wójtowi Gminy Bukowina Tatrzańska Panu Stanisławowi Łukaszczykowi za ufundowanie nagród , Pani Anieli Dziadkowiec – Skarbnikowi Gminy Bukowina Tatrzańska i wszystkim w/w sponsorom
- Tatrzańskiej Agencji Rozwoju, Promocji i Kultury w Zakopanem za pomoc i obecność na festynie
- Agnieszce Gąsienicy – Giewont za sprawne prowadzenie imprezy oraz pomoc organizacyjną       
- OSP w Leśnicy-Groniu za zabezpieczenie imprezy i redyku
- Joannie Matuszek i Patrycji Wilczek za pomoc przy organizacji festynu
            
Zespół góralski "Zawaternik” serdecznie dziękuje państwu Bożenie i Mieczysławowi Furczoniom za upominek w postaci wejściówki na Laserowy Paintball i Park Miniatur w Niedzicy, a grupa śpiewacza ,,Ślebodni” za wejściówki do Kręgielni w Karczmie Zadyma w Szaflarach.

Protokołowała Bogumiła Szewczyk

Zobacz w naszym sklepie:
  • Grafika Folk w ramce VGrafika Folk w ramce VGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł
  • „Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu”„Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu”Płyta DVD zawiera widowisko „Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu” (2 godz. 23 min.) zarejestrowane podczas premiery w 2011 roku w Zakopanem, w kinie Sokół (AKT I i IV)...
    45 zł
  • Magnes Folk na lodówkę IMagnes Folk na lodówkę IMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.