PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
  Kwiecień 2015 123456789101112131415161718192021222324252627282930  

Leśnica Groń

Wiadomości

Zmarł WŁADYSŁAW STEFANIAK

Sobota, 4 kwietnia 2015 r.
Autor: Maria Dudek

Zmarł WŁADYSŁAW STEFANIAKZmarł WŁADYSŁAW STEFANIAK. Miał 86 lat. Był powszechnie lubianym, szanowanym i bardzo cenionym muzykantem, dobrym, życzliwym, pogodnym człowiekiem. Pozostanie na zawsze w naszych sercach. Jego śpiew i gra na skrzypcach została uwieczniona na płycie Zespołu Góralskiego "Ślebodni” - "Radość zielonej polany” nagranej w 2004 roku. Jego śpiewem i grą na skrzypcach zainteresowało się Polskie Radio, nagrań dokonano w Kazimierzu, Bukowinie Tatrzańskiej, Leśnicy i w Warszawie. Swoje umiejętności przekazywał swoim dzieciom – Józefowi, Stanisławowi, Władysławowi, Janinie a także dzieciom i młodzieży z Leśnicy – Gronia. We wszystkim wspierała go Jego żona Helena z domu Mąka. Pogrzeb będzie we wtorek po świętach. Msza św. o godz. 13.00 w Kościele parafialnym w Groniu - Leśnicy.


WŁADYSŁAW  STEFANIAK urodził się 4 czerwca 1929 roku w Leśnicy, gdzie ukończył Szkołę Podstawową. Od dziecka miał styczność z muzyką góralską ; grał dziadek, ojciec, brat. Uczył się grać podpatrując innych muzykantów, jednak charakterystyczny, oryginalny styl gry wypracował sobie sam. Pierwsze wesele zagrał mając 16 lat. Od tej pory grał przy trockach, pruckach, na posiadach. W 1950 roku po raz pierwszy wziął udział w konkursie kapel i śpiewaków w Jaworkach. Zachwycił oryginalnym śpiewem i muzyką zarówno jurorów jak i widzów zdobywając I miejsce na 16 startujących  muzyk.

Odtąd zdobywał I nagrody na renomowanych imprezach folklorystycznych odbywających się na Podhalu i w różnych zakątkach Polski rozsławiając Leśnicę - Groń  i Gminę Bukowina Tatrzańska. W 1960 roku utworzył zespół góralski ,, Stefanioki”, z którym reprezentował naszą miejscowość na różnych imprezach folklorystycznych m.in. w Krakowie, Rzeszowie, Kazimierzu Dolnym, Mielcu, Żywcu, zdobywając wielokrotnie pierwsze nagrody:
- 1972 rok – Kazimierz Dolny, Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych,
- 1973 rok – Mielec, Ogólnopolskie Spotkania Folklorystyczne, Jarmark Pieśni i Tańca,
- 1974 rok -  Żywiec, Zakopane , Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich,
- 1980 rok – Bukowina Tatrzańska – Sabałowe Bajania
- 1981 rok – Tarnów, Ogólnopolska Wiosna Kulturalna "Nagroda za wysoki poziom artystyczny w kategorii zespołów regionalnych”.

W 1985 roku został członkiem Związku Podhalan Oddział Groń – Leśnica, twórczo wspierał działalność oddziału uczestnicząc we wszystkich uroczystościach kościelnych  i regionalnych organizowanych na terenie Leśnicy – Gronia.

W 1978 roku otrzymał Nagrodę Ministerstwa Kultury i Sztuki  podczas XII Sabałowych Bajań, a w 1999 roku Dyplom Uznania  za zasługi w krzewieniu kultury ludowej oraz Tytuł Zasłużonego dla kultury podhalańskiej na Zjeździe Związku Podhalan.

W 2007 roku  otrzymał Statuetkę "Lindady”- Nagrodę Wójta Gminy Bukowina Tatrzańska w dziedzinie twórczości artystycznej, ochrony i upowszechniania kultury swojego regionu.

Zobacz w naszym sklepie:

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.