PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Lipnica Wielka

Kultura

Wieczór Andrzejkowy - fotorelacja

Poniedziałek, 30 listopada 2009 r.
Autor: Karolina Kowalczyk

Wieczór Andrzejkowy - fotorelacjaW mroźne sobotnie popołudnie do Domu Ludowego przybyło mnóstwo osób na tradycyjny już Wieczór Andrzejkowy. Ta impreza rokrocznie cieszy się wielkim zainteresowaniem, a to za sprawą jej wyjątkowego programu artystycznego. Na początku - jak to na Andrzejki przystało wywołano wszystkich Andrzejów i Zdzisławów (28.11) i cała sala zaśpiewała im "Sto Lat". Nasze imprezy w Domu Ludowym mają to do siebie że są bardzo swojskie, a to jeszcze bardziej stworzyło rodzinną atmosferę. Jako pierwsza wystąpiła niezastąpiona i niezwykła Muzyka Lipnicka z Panem Ludwikiem Młynarczykiem na czele.


Zagrali oni z właściwą dla siebie energią i pasją znane melodie orawskie. Po muzyce zaprezentował się Młodzieżowy Zespół Regionalny "Orawiacy" z Lipnicy Wielkiej prowadzony przez Roberta Kowalczyka. Zespół prezentuje wysoki poziom wykonania tańców orawskich. Przyjemnie popatrzeć jaka dobra energia płynie z tych młodych ludzi, którzy wciąż kultywują tradycje ojców. Po występach zespołu zagrał znany już duet akordeonowy "Starzy Znajomi" utworzony w lipcu tego roku przez Józefa Antałczyka i Bronisława Kowalczyka, a już obecny na większości naszych imprez. Z ich wykonastwa melodii akordeonowych wypływa niezwykle wielkie zamiłowanie do muzyki. Cieszy, kiedy widzi i słyszy się ludzi tak bardzo rozmiłowanych w muzyce.

Po "Starych Znajomych" następiła cześć kulminacyjna wieczoru - przedstawienie "Ziynć na Wólo" w reżyserii Roberta Kowalczyka. Scenariusz sztuki powstał na podstawie sztuki Ludwika Adama Dmuszewskiego pt."Szkoda Wąsów", a opracowali go Karolina Kowalczyk i Robert Kowalczyk. Ludwik Adam Dmuszewski (ur. 24 grudnia 1777 w Sokółce, zm. 9 grudnia 1847 w Warszawie) to polski aktor, reżyser teatralny, dyrektor Teatru Narodowego, dramatopisarz, dziennikarz, wydawca.

W przedstawieniu zobaczyliśmy: Eugeiusza Lichosyta jako Stanisława - Ojca, jego syna Bartka (Bronisława Bandyka), jego córkę Marysię (Karolina Kowalczyk), synową Margietę (Ewa Magiera) i dwóch przyszłych Zięciów (Jan Karkoszka i Augustyn Fitak). Przedstawienie powstało przy współpracy Wójta Gminy Lipnica Wielka i Gminnego Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Lipnicy Wielkiej. O przedstawieniu więcej napiszemy w innym artykule, który już niedługo zostanie tu zamieszczony.

Na koniec Ci co zostali na zabawie Andrzejkowej bawili się świetnie przy zespole muzycznym. Widać było wielką radość ze wspólnego biesiadowania. Zabawę Andrzejkową, która nastąpiła po części artystycznej przygotował Orawski Oddział Związku Podhalan, który w ten sposób zbierał pieniądze na swą działalność.
Do zobaczenia na przyszłych Andrzejkach.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Obraz olejny Folk IIObraz olejny Folk IIObraz olejny Folk z namalowanym autorskim wzorem inspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Padhala doskonale nadaje się do każdego wnętrza. Obraz czarno...
    300 zł
  • Grafika Folk w ramce IIGrafika Folk w ramce IIGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł
  • Grafika Folk w ramce XGrafika Folk w ramce XGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.