PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Maj 2012 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Lipnica Wielka

Kultura

Konkursu na “Nojpiykniyjsy Gminny Moj”

Wtorek, 8 maja 2012 r.
Autor: Gminne Centrum Kultury Sportu i Turystyki w Lipnicy Wielkiej

fot. Bronisław KowalczykW bieżącym roku do konkursu na “Nojpiykniyjsy Gminny Moj” zgłoszono 23 Moje postawione na terenie Lipnicy Wielkiej i Kiczor. Tytuł Moja Gminnego przyznano Chłopcom Jasiurzanom z sołectwa Przywarówka.


Protokół z VII Gminnego Konkursu na “NOJPIYKNIYJSY GMINNY MOJ”
w Gminie Lipnica Wielka
spisany w dniu 01.05.2012 r. w Lipnicy Wielkiej

W bieżącym roku do konkursu zgłoszono 23 Moje postawione na terenie Lipnicy Wielkiej i Kiczor. Komisja dokonała oceny 21 Moji wyróżniając:

Tytuł Moja Gminnego przyznano Chłopcom Jasiurzanom: (rola Jasiurowa) z sołectwa Przywarówka.

Miejsca I
przyznano:

Sołectwo Murowanica:

- Andrzej Kobylski – koło kościoła

- Tadeusz Gombarczyk – koło remizy

- Paweł Harkabuzik – koło szklarni

Sołectwo Centrum:

- Chłopcy z klasy V - Karłówka

- Polaczek – „u Kudzi”

- Związek Podhalan – koło Domu Ludowego

- Krzysztof Wierzbiak – kolo Jana Karlaka

Sołectwo Skoczyki:

- Kamil Stopiak – u Rolników

- Adam Pniaczek – koło sklepu

Sołectwo Przywarówka:

- nie przyznano

Sołectwo Kiczory:

- Kicorzanie (Adrian Michalak, Limanówka Wojciech, Stechura Tomasz, Karkoszka Tomasz)

- Strażacy z Kiczor (Karkoszka Szymon, Adrian Bartos, Dominik Małkusiak)

 

Wyróżnienia otrzymują:

 1. Dominik Olszowy – Świerkówka – Przywarówka
 2. Kramarz Dawid - Przywarówka
 3. Krzysztof Moniak, Adam Kramarz - Skoczyki
 4. Krzysztof Jasica i Dariusz Faron – Polana – Kiczory
 5. Kudzia, Mateusz Lichosyt – Centrum
 6. Mikłusiakowie – Tomek, Marek - Centrum
 7. Kamięcyniorze – u Karnafli – Centrum
 8. Karnafel Daniel u Janików koło mostu – Murowanica
 9. Stefan Stopiak - Murowanica

Komisja dziękuje wszystkim uczestnikom za udział w konkursie. Podkreśla jednocześnie że konkurs jest jedynie dodatkiem, elementem drugorzędnym do pięknej tradycji jaką posiada Orawa – a Lipnica Wielka w szczególności. W tym dniu gmina Lipnica Wielka króluje nad innymi miejscowościami kultywowaniem niezwykłego zwyczaju. Jest o nas głośno, w innych miejscowościach Polski ludzie dowiadują się co to jest za tradycja. Konkurs Moja stanowi okazję do integracji społeczeństwa. Widać grupy "konkurencyjne" podjeżdżające i podglądające wykonastwo i stawianie moji wśród rywali.

Komisja dziękuje również sołtysom poszczególnych sołectw za mobilizowanie młodzieży i udzielanie cennych wskazówek.

Do tegorocznego konkursu zgłoszono 23 Moje (21 zostało ocenionych). W całej gminie komisja naliczyła (zgłoszone i nie zgłoszone) 33 moje. Komisja zaznacza, że moje nie zgłoszone uprzednio w terminie przewidzianym regulaminem oraz postawione inaczej niż w dniu w którym nakazuje tradycja nie są oceniane. Zachęcamy wszystkich stawiających do zgłaszania się do konkursu. Zachęcamy również do wybieranie takich miejsc, gdzie moj ładnie się prezentuje (brzyzek, raczej nie przy moście) i jest możliwość estetycznego postawienia.

Ponieważ komisja oceniała moje bardzo wcześnie rano spotkała przy niektórych mojach wartę kawalerów. Komisja bardzo dziękuje za miłe i ciepłe przyjęcie oraz wielką życzliwość wszystkim spotkanym grupom.

Komisja chciała podkreślić że z roku na rok rady przekazywane uczestnikom konkursu są wprowadzane w życie, poprawia się zróżnicowanie i jakość wykonanie tabliczek oraz pomysłowość dedykacji oraz co godne wielkiego uznania sposób mocowania (wiele przypadków wbicia w ziemię moja). Poprawia się też z roku na rok estetyka placu przy moju. Na tabliczkach ani w ich treści nie powinny się pojawiać elementy związane z alkoholem bowiem nie to jest intencją postawienia Moja. Podczas oceny Moja plac oceniany musi być estetyczny. Przychylnie punktowano w dedykacji wymyślone samodzielnie wiersze, koniecznie gwarą oraz ich ręczne wykonanie (np. wypalenie, itp.)

Ocenę obniżało sztukowanie Moja. Zachęca się do tradycyjnego stawiania Moji bez użycia sprzętu mechanicznego.

Ze względu na przypadki podcinania Moji Komisja przypomina o konieczności wartowania przy Moju do samego rana. Należy tu również podkreślić że tradycja ta zostaje łamana, co można nazwać „chuligaństwem”. Dochodziło w tym roku do podcinania moja po świtaniu. Takie rzeczy nie powinny mieć miejsca. Jeśli moj został przypilnowany do rana, kiedy już świta nikt nie ma prawa go ściąć!!! Bardzo prosimy o respektowanie tego warunku tradycji. Podcinanie moja po świtaniu jest nieuczciwe i traktowane jako wandalizm i chuligaństwo.

Zobacz w naszym sklepie:
 • Naszyjnik "Kulki"Naszyjnik "Kulki"Naszyjnik z kulek turkusu /średnica 1 cm / oraz kulek agatu różowego /średnica 0,8 cm/. Obw. 46,5 cm
  85 zł
 • Naszyjnik i bransoletka "Porzeczki"Naszyjnik i bransoletka "Porzeczki"Naszyjnik i bransoletka "Porzeczki" Naszyjnik obwód 47 cm. , Bransoletka obwód 17,5 cm. Materiały: Turkus, Jadeit, Metal, elementy posrebrzane. Biżuteria zaprojektowana...
  145 zł
 • Ludowe etui na tablet VILudowe etui na tablet VILudowe etui z ciemno-szarego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
  60 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.