PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Lipnica Wielka

Kultura

Spektakl "Nieudany Krewniak" o życiu "Heródka"

Czwartek, 1 listopada 2012 r.
Autor: Karolina Kowalczyk

fot. Archiwum OrganizatorówW tym roku przypada 120 rocznica urodzin Heródka - Karola Wójciaka (19. X. 1892 - 19. X. 2012) - artysty z Lipnicy Wielkiej na Orawie. W to wydarzenie idalnie wpisało się przedstawienie pt. "Nieudany Krewniak", które odbyło się w sobotę 27 października w sali Domu Ludowego w Lipnicy Wielkiej. W przedstawienie opowiadając o Heródku wprowadziły nas: sama Pani reżyser Maja Spychaj-Kubacka oraz Pani Żaneta Mazanek - Historyk Sztuki.


Kto przyszedł - nie stracił. Nawet więcej - zyskał, wzbogacił, uduchowił się...  Przenieśliśmy się w świat inny, heródkowy... bliski Bogu, natury, wolny od złego myślenia i złej energii. Oczyściliśmy się - my widzowie...  A to za sprawą Pani reżyser Maji Spychaj-Kubackiej, która wraz z aktorami - amatorami z Krakowa stworzyła teatralny portret naszego Heródka. Podstawą przedstawienia jest tekst autorski Pani Maji w oparciu o informacje zaczytane oraz rozmowy z respondentami z Lipnicy Wielkiej. Wplecione są w spektakl elementy folkloru Orawy - czy to w śpiewie Babiej Góry (piękny i dojrzały głos Hanki Wójciak), czy w muzyce do spektaklu (m.in. Muzyka Lipnicka "Wolorze" oraz gra Eugeniusza Karkoszki i Ludwika Młynarczyka). Spektakl robi wrażenie. Świetna gra, sposób bycia oraz sympatyczna i ciepła twarz głównego bohatera (Jakub Kowalik) powoduje, że zaczynamy myśleć o Heródku z wielką sympatią, podziwem, ale i współczuciem... ten spektakl na długo pozostaje w człowieku, wzrusza i przeszywa do ostatniej części ciała.
Chciałabym, aby ludzie zrozumieli, że inny nie znaczy zły. W dzisiejszych czasach jest to przesłanie niezwykle ważne. Bo komuż krzywdę mógł sprawić taki Heródek, który w swoich rzeźbach miał przyjaciół, to były "JEGO PANY", to był jego świat, on w tym świecie się poruszał, do tego świata się uśmiechał. Jego świat był dobry, pozytywny, wielkiego serca, wolny; taki, w jakim ludzie tak naprawdę chcialiby dzisiaj żyć. Heródek potrafił sobie taki świat stworzyć, mimo poniżania i naśmiewania przez lokalną społeczność. Bo przecież piękno dla Heródka to łąka pod Babią Górą pełna muzyki i jego rzeźb, czujących na tej łące wolność.... tylko tyle... nic więcej nie potrzebował do szczęścia. A czy my w dzisiejszych czasach potrafimy z tak niewielu rzeczy czerpać tak wielką radość i energię? ... Odpowiedzmy sobie...

Zobacz w naszym sklepie:
  • Wisiorek "Ogródek 2"Wisiorek "Ogródek 2"Wisiorek, z sukna, filcu i cekin. Średnica zawieszki 4,8 cm. Obw. 70 cm.
    30 zł
  • Grafika Folk w ramce XIIIGrafika Folk w ramce XIIIGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł
  • Aniołek średni IIAniołek średni IIAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 6,5 cm. Wysokość 9 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    10 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.