PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Londyn

Wiadomości

Koncert Dei Trust dla Haiti

Wtorek, 26 stycznia 2010 r.
Autor: AKS

Koncert Dei Trust dla HaitiZespół Dei Trust zaprasza wszystkich Polaków mieszkających w Londynie na specjalny, wyjątkowy "KONCERT DLA HAITI", dla konkretnych ludzi, konkretnej parafii, na konkretny cel. Koncert odbędzie się w niedzielę 31 stycznia o godz. 18:00 w Kosciele Św. Andrzeja Boboli na Hammersmith. Haitańskiej parafii Miragoane, która daje schronienie setkom poszkodowanych w trzęsieniu ziemi, pomóc mogą także mieszkańcy Podhala, o co apeluje zakopiańczyk Sebastian Książek, jeden z założycieli Dei Trust.


"Wszyscy wiemy doskonale, co się stało i co się dzieje na Haiti. Na pewno każdy z nas od razu pomyślał, że trzeba jakoś pomoc. Ale jak? Czy jeżeli wpłacimy pieniądze do organizacji charytatywnej to na pewno uda się pomóc? Czy nasza pomoc może naprawdę dostrzec do potrzebujących skoro nikt do tej pory nie potrafi rozwiązać problemów logistycznych i ogromna pomoc z całego świata stoi niemal 'bezczynnie' na lotnisku i terenie siedziby ONZ? Wiemy na pewno, że właściwa pomoc nadal nie dociera do potrzebujących, a zwłaszcza do miejscowości oddalonych od stolicy Haiti.

Otóż okazuje się, że możemy pomóc. I to bardzo konkretnie. Podczas naszej różnorodnej działalności poznaliśmy kilka lat temu Father Yvana. To ksiądz misjonarz pochodzący właśnie z Haiti. Przez wiele lat pracował wśród najuboższych w Amazonii. Ja poznałem go osobiście w Gujanie Francuskiej i miałem zaszczyt zobaczyć jego dzieło pomocy potrzebującym. Pracował on tam z Zakopianka - siostrą Małgorzatą Książek, Franciszkanką Misjonarką Maryi. Dwa lata temu ksiądz Yvan odwiedził Londyn, naszą parafię 'U Boboli', pojechał również zobaczyć Zakopane, o którym tyle słyszał i ma tak wielu przyjaciół. Yvan powrócił kilka lat temu na Haiti, aby nieść pomoc i nadzieje wśród swoich.

Father Yvan pracuje w parafii MIRAGOANE, miasteczku oddalonym około 80 km na zachód od Port-au-Prince. To, co udało mu się zrelacjonować nam o jego sytuacji, jest niesamowite. Opowiedział nam straszne rzeczy o cierpieniu, które trwa, o ludziach z połamanymi rękami i nogami, których do dziś nie ma kto i jak operować, o wstrząsach, które wciąż trwają, o chaosie i lęku jaki panuje wszędzie. Mówi, że są jeszcze miejsca, gdzie żadna pomoc w ogóle nie dotarła. Niektórzy telefonowali spod gruzów, że żyją... ale pomoc nie nadeszła. Rodzina Yvana, jego bracia i siostry również zaginęli. Rozpoczęła się masowa migracja tych, którzy stracili wszystko i wszystkich w trzęsieniu ziemi w stolicy. Tysiące ludzi ucieka przed głodem, pragnieniem, przemocą, chaosem i zarazą. W samej jego parafii zginęło 35 osób, 96 jest ciężko rannych, 851 domów jest zdewastowanych. Wody pitnej praktycznie nie ma gdyż rury wodociągowe są uszkodzone.

Jednak Father Yvan to niesamowity człowiek. Najpierw przyjął pod swój dach 60 osieroconych i bezdomnych dzieci. Musi je nakarmić i ochronić. Mieszkają po prostu w kościele. Do nich dołączają inni ludzie szukający ratunku... Cały teren parafii jest obecnie zapełniony mnóstwem ludzi, którzy nie mieli dokąd pójść. Im też Ojciec Yvan musi dać jeść i pić. Jeden posiłek dziennie dla dzieci z całej okolicy to już teraz ciężar nie do udźwignięcia gdyż skończyło się wszystko co tylko miał i posiadał. Ivan nie może liczyć na razie na pomoc od UN lub transport darów gdyż dojazd nadal jest niemożliwy i żadna pomoc charytatywna do niego do tej pory nie dotarła. Potrzebuje po prostu pieniędzy, żeby mógł kupić żywność i najpotrzebniejsze rzeczy od tych co mają i mogą sprzedać. Ludzie w miasteczku śpią na ulicach i pod namiotami, wielu chciałoby mieć cos do picia i do zjedzenia... ale on nie może im tego dać...

Tak wiec siedząc raczej spokojnie w komforcie naszych domów, samochodów i biur, pomyślmy o innych, o tych którzy nie maja tyle szczęścia. Tak po prostu.. tak po ludzku.. POMÓŻMY IM!

Stworzony miedzy innym przez zakopiańczyków Magdalenę Wójcik oraz Sebastiana Książek zespół muzyczny i organizacja charytatywna DEI TRUST zorganizowała szeroką akcję pomocy dla księdza Yvana i jego podopiecznych wśród Polonii Brytyjskiej. Odzew nie tylko wśród Polaków jest niesamowity.. ale potrzeba jest ogromna i każdy, choćby najmniejszy grosz się liczy.

DEI TRUST zaprasza wszystkich na specjalny, wyjątkowy KONCERT DLA HAITI, dla konkretnych ludzi, konkretnej parafii, na konkretny cel. Koncert, podczas którego będziemy apelować o Wasza pomoc odbędzie się w NIEDZIELĘ, 31 STYCZNIA o godz. 18:00 w Kościele Św. Andrzeja Boboli na Hammersmith (1 Leysfield Road, London, W12 9JF).

W mieście Miragoane działa nadal biuro Western Union i tą drogą możemy pomóc wszystkim tym, którzy przyszli po ratunek do księdza Yvana i do parafii Miragoane. Wiemy, że wielu z Was wspomogło już Haitańczyków darem serca i przekazali ofiarę poprzez Caritas. Apelujemy do wszystkich, aby nie zaprzestali, nie zapomnieli, gdyż potrzeb tego zdewastowanego kraju i jego mieszkańców nie da się naprawić jednym datkiem lub z dnia na dzień.

Natomiast jeżeli ktoś zechciałby okazać pomoc księdzu Yvanowi, to istnieje możliwość skoordynowania akcji i przekazania daru choćby poprzez nasz zakopiański oddział Western Union. Zainteresowanych prosimy kontakt na adres: deitrust@mail.com"

Sebastian Książek Dei Trust

Zobacz w naszym sklepie:

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.