PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
  Lipiec 2011 12345678910111213141516171819202122232425262728293031  

Łopuszna

Sport

VII Zawody w Powożeniu Zaprzęgami Konnymi o Puchar Wójta Gminy Nowy Targ

Środa, 6 lipca 2011 r.
Autor: Mateusz Buła

VII Zawody w Powożeniu Zaprzęgami Konnymi o Puchar Wójta Gminy Nowy TargJuż po raz siódmy w stadninie koni w Łopusznej w dniu 3 lipca odbyły się podhalańskie zawody w powożeniu zaprzęgami jedno i paro konnymi „O Puchar Wójta Gminy Nowy Targ”. Imprezy konne odbywają się co roku i na stałe wpisały się w pejzaż rodzinnej miejscowości ks. Tischnera.


W tym roku pomimo ulewnego deszczu na zawody do Łopusznej stawiło się 13 zaprzęgów głównie z Podhala, ale również dotarli uczestnicy z Bochni i Słowackiego Liptowskiego Mikulasza. Zawody w powożeniu polegają na pokonaniu 8-kilometrowego maratonu oznaczonego jako odcinek A - gdzie należało pokonać 4 km wokół wsi w wyznaczonym limicie czasu, następnie 800-metrowy odcinek E - stępa, wreszcie odcinek D - kolejne 4 km z przygotowanymi przeszkodami, gdzie liczył się czas całego przejazdu i szybkość w poszczególnych przeszkodach.

Drugą konkurencją w tych zawodach jest zręczność powożenia, która polega na prowadzeniu zaprzęgu pomiędzy specjalnie ustawionymi keglami (słupkami) rozstawione nieco szerzej niż szerokość bryczki którą kieruje powożący. Na tych słupkach położone są piłeczki, a ich zrzucenie oznacza punkty karne, całość odbywa się na czas. Zręczność jest również trudną konkurencją jako że konie zmęczone po maratonie bardziej nerwowo reagują na sygnały wydawane przez powożącego. Wszystko odbywa się z zgodnie z zasadami poszanowania koni.

Wszystko zaczęło się w roku 2003 kiedy to w Łopusznej odbyły się pierwsze zawody w powożeniu „O Puchar Wójta Gminy nowy Targ” i trwały nieprzerwanie do roku 2008, w tym czasie również organizowane były takie zawody w Olczy dwukrotnie, w zeszłym roku w Ludźmierzu no i teraz znowu w Łopusznej. Zawody w powożeniu są trudnymi do zorganizowania, jako że wymagają dużej ilości sędziów, ponieważ na każdym odcinku i na każdej przeszkodzie musi być ktoś, kto ocenia przejazd i liczy czas przejazdu.

Po dwóch latach przerwy zawody reaktywowano i jak zapowiadają organizatorzy ponownie wpiszą się one na stałe do kalendarza imprez.

Organizatorzy już zapraszają na kolejne letnie zawody w tym roku tj: - w skokach przez przeszkody, ujeżdżeniu oraz Mistrzostwa Podhala w zrywce drzewa. Wszystko odbędzie się 30 i 31 lipca.

Wyniki niedzielnych zawodów w powożeniu:

 

Wyniki - single

1. Piotr Chyc / Maciej Jarosz, koń Bachus

2. Piotr Chyc / Bartek Chyc, koń Irys

3. Ludwik Szlembrski / Maciej Baraniak, koń Ginter

 

Wyniki - pary

1. Wojciech Ścisłowicz, konie Regent i Haber

2. Marcin Piec, konie Musta i Mast

3. Maciej Baraniak, konie Apollo i Klara

4. Stanisław Bula, konie Mery i Pepis

Zobacz w naszym sklepie:
  • Bransoletka PurpurosaBransoletka PurpurosaBransoletka Purpurosa Obw. - 19 cm. Materiały: Jadeit, Marmur (kula), Piryt, Onyks, Srebro. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę Krzemińską-Owczarz.
    65 zł
  • Bransoletka "Mix 1"Bransoletka "Mix 1"Bransoletka "Mix 1" Obwód - 18 cm. Matriały: Jadeit, Lapis lazuli, Turkus, Aragonit, Koral, Szkło. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę Krzemińską-Owczarz.
    65 zł
  • Wisior "Kula Jadeitu"Wisior "Kula Jadeitu"Wisior z dużą /średn. 2,5 cm./ i stosunkowo ciężką, z grawerowaną we wzór, kulą jadeitu. Resztę stanowią oponki amazonitu /mniejsze, przeźroczyste/ , oponki jaspisu...
    100 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.