PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Ludźmierz

Kultura

Wieczornica historyczna

Sobota, 13 listopada 2010 r.
Autor: Adam Błaszczyk

fot. Janusz BorzęckiW listopadowy wieczór w przeddzień 92 rocznicy odzyskania niepodległości w 1918 r. uczniowie SP w Krauszowie zaprezentowali spektakl pt. „Za wolną ojczyznę i góralską ojcowiznę” (reż. Renata Lipkowska i Celina Błaszczyk). XIII już edycja parafialnej wieczornicy historycznej poświęconej twórcom II RP i żołnierzom Niepodległej miała miejsce w Domu Związku Podhalan w Ludźmierzu. Spektakl poprzedziła Msza św. w ludźmierskiej bazylice odprawiona w intencji Ojczyzny z udziałem pocztów sztandarowych oraz chóru „Magnificat” pod kierunkiem Adama Rajskiego.


Przybyłych gości, a wśród nich Wójta Gminy Jana Smarducha i rektor PWSZ w Nowym Targu dr Annę Mlekodaj, sekretarz gminy Marię Ligęzę, radnych, dyrektorów szkół, nauczycieli, rodziców w imieniu organizatorów przywitały Prezes ludźmierskiego oddziału Związku Podhalan Ewa Iwulska i Dyrektor SP w Krauszowie Barbara Stala:
- Występ naszych uczniów SP w Krauszowie dedykujemy pamięci Polaków wielu pokoleń a szczególnie tych z Podhala, którzy dla Polski walczyli, umierali, poświęcali i cierpieli. Bowiem to z ich „trudu i znoju Polska powstała by żyć…" Tragiczny rok 2010 przypomina nam, że historia nigdy się nie kończy, a wielką cenę płaci kolejne pokolenie.

Historia kilku spośród tych 2 tysięcy chłopców-górali, którzy w 1914 „szli ojczyźnie służyć” opowiedziana została podhalańską gwarą i legionową poezją (m.in. Edwarda Słońskiego i Eugeniusza Małaczewskiego – ten spoczywa na zakopiańskim cmentarzu), wspomnieniami żołnierzy z 20 pp „cwancygierów” z włoskiego frontu (jak kpt. Stanisław Kawczak zamordowany w Katyniu) i generała Andrzeja Galicy z walk Legionów w Karpatach, a także pieśniami i piosenkami w wykonaniu szkolnego chórku. Młodzi aktorzy z klas I-VI z przejęciem odtwarzali sceny tęsknych pożegnań, dramatycznych losów i wymodlonych przed wizerunkiem patronki Strzelców Podhalańskich – MB Ludźmierskiej szczęśliwych powrotów żołnierzy-tułaczy z Wielkiej Wojny. Końcowa scena zabrzmiała tryumfalnie gromkim hymnem I Brygady. Nie zabrakło góralskiego tańca i muzyki kapeli dzięki utalentowanej młodzieży Krauszowian i Ludźmierzan pod kierunkiem Włodzimierza Majerskiego i Adama Długopolskiego.

W drugiej części wieczornicy widzowie wysłuchali niezwykłej opowieści o najsłynniejszym Ludźmierzaninie, bowiem kończący się rok to rok 145 rocznicy urodzin i 70 rocznicy śmierci Kazimierza Przerwy-Tetmajera /1865-1940/. Gawędę o ludźmierskim Poecie Młodej Polski od tych słynnych słów „U nas w Ludźmierzu było ślicznie…” wysnuła Pani Maria Łaś /Związek Podhalan/, córka bohaterskiego dowódcy placówki  ZWZ-AK z Czarnego Dunajca, recytując fragmenty poezji „Panicza z Ludźmierza” i dzieląc się swymi osobistymi wspomnieniami z powrotu prochów Poety na Podhale w 1986 r. do Ludźmierza i na Pęksowy Brzyzek. Warto przecież pamiętać o zasługach Tetmajera chociażby dla sprawy odzyskiwania, po zakończeniu I wojny, południowych Kresów Rzeczpospolitej – Podhala, Spisza, Orawy, Czadeckiego.

Dyrekcja szkoły w Krauszowie dziękuje za wielotygodniowy trud przygotowań do tak trudnych ról. Serdeczne gratulacje dla małych aktorów, którymi byli:

Narrator: Basia Błaszczyk

Kasia: Kasia Topór

Franek: Sławomir Strzęp

Matka: Sabina Cisoń

Józek; Paweł Szczęch

Galica: Kacper Jania

Zosia: Samanta Kwak

Marysia: Dominika Sopiarz

Góralki: Klaudia Lipkowska, Klaudia Topór, Anielka Szczęch, Ola Długopolska,

       Natalia Borzęcka, Sabina Cisoń

Góral: Kamil Sojka

A ostatnie słowa Franka, górala-legionisty, poległego w ataku na Moskali o tej Polsce, dla której warto cierpieć, a która nigdy nie zaginie, zabrzmiały wyjątkowo w tym roku wielkich rocznic i narodowych doświadczeń.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Torebka filcowa XVITorebka filcowa XVITorebka filcowa z ludowym motywem. Zamykana na zatrzask. Środek z czarnej podszewki. Szerokość ok. 25 cm Wysokość ok. 30 cm Wysokość z rączkami ok. 94 cm Materiał: Filc...
    70 zł
  • Torebka filcowa XIIITorebka filcowa XIIITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
    160 zł
  • Naszyjnik i bransoletka "Porzeczki"Naszyjnik i bransoletka "Porzeczki"Naszyjnik i bransoletka "Porzeczki" Naszyjnik obwód 47 cm. , Bransoletka obwód 17,5 cm. Materiały: Turkus, Jadeit, Metal, elementy posrebrzane. Biżuteria zaprojektowana...
    145 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.