PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Ludźmierz

Wiadomości

Redyk Karpacki rozpoczęty

Wtorek, 23 kwietnia 2013 r.
Autor: Piotr Rayski-Pawlik

fot. Piotr Rayski-PawlikMszą świętą koncelebrowaną przez ks. Mieczysława Łukaszczyka rozpoczął się w niedzielę w Ludźmierzu „Redyk Karpacki Transhumance 2013”. Redyk Karpacki będzie realizowany od 11 maja do 14 września 2013 r. Przedsięwzięcie ma charakter międzynarodowy, projekt obejmuje wędrówkę z owcami łukiem Karpat przez Rumunię, Ukrainę, Polskę i Czechy. W projekcie partnersko uczestniczyć będzie również Słowacja.


Owce w łącznej ilości 600 szt. (projekt obejmuje 2 etapy wędrówki po 300 owiec) będą prowadzone przez stałą obsługę 5 pasterzy z wieloletnim doświadczeniem. W projekcie uczestniczyć będzie dodatkowo: 3 koordynatorów krajowych, 15 koordynatorów regionalnych, jak również lokalni przewodnicy i zespół projektowy (komitet sterujący oraz osoby realizujące dokumentację projektu). Partnerem przedsięwzięcia jest również miasto Nowy Targ, a Burmistrz Marek Fryźlewicz zasiada w komitecie honorowym. 

Inspiratorem i pomysłodawcą „Redyku Karpackiego 2013” jest Piotr Kohut, baca z Koniakowa w Beskidzie Śląskim. Przedsięwzięcie to jest przygotowywane od trzech lat i jest organizowane przez międzynarodową społeczność pasterzy karpackich dla upamiętnienia dziedzictwa kulturowego Wołochów - ludów pasterskich, które w przeszłości osiedliły Karpaty i dały początek góralszczyźnie w Tatrach, a 500 lat temu zakończyły swą wędrówkę w Beskidzie Śląskim. Kultura pasterska stanowi fundament kultury góralskiej, łączy społeczności zamieszkujące góry, przejawia się w muzyce, stroju, tańcach, obrzędach, architekturze i w sposobie gospodarowania.

Celem Redyku jest międzynarodowe spotkanie ludzi żyjących i tworzących w Karpatach, ich integracja, możliwość poznania oraz pokazania bogactwa kulturowego mieszkańców, jak również bogactwa i unikatowości przyrody oraz sposobu na zrównoważony rozwój terenów górskich. Można  też wskazać na kilka celów bardziej szczegółowych, np. promocja kultury i tradycji karpackich,  promocja produktów regionalnych, tradycyjnych i ekologicznych, zainicjowanie szerszej współpracy pomiędzy samorządami krajowymi i zagranicznymi w całym łuku Karpat; integracja społeczności pasterskich w górach, działanie na rzecz hodowców owiec, tradycyjnego pasterstwa, wspieranie baców, juhasów i gazdów, odbudowa infrastruktury pasterskiej w kontekście zrównoważonego rozwoju Karpat, zwrócenie uwagi na wartości przyrodnicze, ekologiczne i kulturowe Karpat, wytyczenie szlaku turystyki kulturowej pod nazwą „Karpackie Wici”.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Ludowe etui na tablet VIILudowe etui na tablet VIILudowe etui z ciemno-szarego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł
  • Zbójnickie czakoZbójnickie czakoZbójnickie czako wykonane z sukna w kolorze brązowym z sztywną wkładką skórzaną. Czako posiada orle pióro z zdobioną metalową okuwką z mosiądzu. Z guzem zdobionym rozetą...
    950 zł
  • Aniołek duży IIIAniołek duży IIIAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 7 cm. Wysokość 13,5 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    13 zł

Galerie zdjęć:

Zobacz także:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.