PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Wrzesień 2014 123456789101112131415161718192021222324252627282930 »

Ludźmierz

Wiadomości

XXVII Dożynki Podhalańskie

Czwartek, 11 września 2014 r.
Autor: s. DL USJK

XXVII Dożynki PodhalańskieNa XXVII Dożynki Podhalańskie do Ludźmierza Związki Podhalan przywiozły przeszło 20 wieńców. Pogoda dopisała. Mieszkańcy Podhala wystroili się po góralsku, podtrzymując tradycję. Nawet główny celebrans ubrał góralski ornat i ministranci góralskie kapturki. Eucharystii dziękczynnej za plony, owoce ziemi i pracy ludzkich rąk przewodniczył opat mogilski o. dr Piotr Chojnacki OCis. Jego obecność związana była z 780 rocznicą założenia parafii ludźmierskiej przez cystersów.


Starostowie tegorocznych dożynek to: Małgorzata Kocańda z Rogoźnika i Zbigniew Czaja z Ludźmierza. Ks. Proboszcz powitał zebranych mówiąc, że "Wdzięczność jest pamięcią serca", a my chcemy dziękować. Podczas homilii ojciec opat przybliżył, przypomniał wartość CHLEBA. Mówił o szacunku dla CHLEBA, o znaku krzyża przed krojeniem CHLEBA, o ciszy i delikatności podczas wkładania bochenków do pieca. Podkreślił, że CHLEB jest znakiem dzielenia się. Przypomniał, że CHLEB - to rzeczywista OBECNOŚĆ BOGA. On pozostał pośród nas pod postacią CHLEBA. I mówił, że kto spożywa ten CHLEB - będzie żył na wieki. A Bethlejem, gdzie się Syn Boży urodził - to też miasto CHLEBA, TABERNACULUM, w którym przebywa dzień i noc - to namiot CHLEBA. I to zarazem Dar Boży i znak, owoc ludzkiej pracy. Na koniec kaznodzieja zauważył, że najbardziej potrzebujemy Matki i kapłana. Dlatego przychodzimy do Gaździny i oczekujemy na CHLEB EUCHARYSTYCZNY, który zstąpi z nieba na słowo kapłana. Po kazaniu ojciec opat poświęcił wszystkie wieńce i ziarno na zasiew. W darach przynoszono oscypki i chleb, winogrona i miód. A w dowód wdzięczności za obecność i słowo, katechezę o CHLEBIE - ojciec opat otrzymał BIBLIĘ LUDŹMIERSKĄ.

Dziś także radujemy się i dziękujemy Bogu za 50 lat istnienia zespołu PODHALANIE, za twórców i członków, którzy krzewią muzykę góralską podtrzymując tradycje tych ziem.

ŹRUDŁO MBLUDZM

Zobacz w naszym sklepie:
  • Spinka góralska XVSpinka góralska XVMetalowa spinka góralska w kolorze srebrnym z wizerunkiem jelonka w kolorze złotym. Ręcznie wykonana. Szerokość 7 cm, długość (z przekolacem) 19,5 cm.
    180 zł
  • Naszyjnik "Agatka"Naszyjnik "Agatka"Naszyjnik z pięknych fasetowanych kul agatu /średnica 1 cm./. Obwód 52 cm. Rurki  i kulki z metalu antyalergicznego. Zapięcie posrebrzane.
    75 zł
  • Naszyjnik "Karmelki"Naszyjnik "Karmelki"Naszyjnik dla dziewczynek ze nieregularnego kwarcu różowego oraz koralików vintage - Lampwork / szklane ozdobne. Obwód 46 cm. 
    50 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.