PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Kwiecień 2015 123456789101112131415161718192021222324252627282930 »

Ludźmierz

Wiadomości

I Zjazd Karpacki na terenie powiatu nowotarskiego

Wtorek, 28 kwietnia 2015 r.
Autor: Kamil Kowalczyk

I Zjazd Karpacki na terenie powiatu nowotarskiegoW dniach 24-25 kwietnia b.r. w Łopusznej i Ludźmierzu odbył się I Zjazd Karpacki, który nawiązał do przedwojennych tradycji zjazdów górali. 80 lat temu w Zakopanem na Święcie Gór spotkali się górale, aby zaprezentować bogactwo swojej kultury, podyskutować o ważnych dla nich sprawach. Tak było i teraz. Podczas sobotnich spotkań w Łopusznej i w Ludźmierzu odbyły się spotkania i konferencje na temat spraw gospodarczych, tradycji i kultury ludowej górali. W Łopusznej tematem przewodnim była kultura wołoska, w Ludźmierzu zaprezentowały się góralskie grupy z Podhala, Beskidu Śląskiego, ze Spisza i z Łącka.


Prezes Związku Podhalan w Polsce Andrzej Skupień przemawiał do zebranych przybliżając program wydarzenia: "spotkali my się tutok coby radzić o nos i o nasyk problemach, ale tys o tym, co nos  łoncy" i podkreślał rolę i znacznie góralszczyzny, która podobnie jak Związek Podhalan gromadzi różno kulturowe grupy, tworząc jedną wielką rodzinę.

Podczas  drugiego dnia Zjazdu w Ludźmierzu Związek Podhalan został wyróżniony medalem „Zasłużony dla Podhala”. Medal nadany przez Radę Powiatu Nowotarskiego złożył na ręce Prezesa Związku Podhalan Przewodniczący Rady Powiatu Nowotarskiego Jan Krzak wraz ze Starostą Nowotarskim Krzysztofem Faberem. Do gratulacji, życzeń i podziękowań dołączył się także Wicestarosta Nowotarski Władysław Tylka.

I Zjazd Karpacki, odbywający się w Łopusznej i w Ludźmierzu, zgromadził różne grupy górali polskich, a także delegacje z innych obszarów Łuku Karpackiego - ze Słowacji, Czech, Rumunii, nie zabrakło też Łemków. Delegacja z Rumunii odwiedziła również siedzibę Starostwa Powiatowego w Nowym Targu i spotkała się z władzami powiatu.

Gościem sobotnich uroczystości w Ludźmierzu był Prezydent RP – Bronisław Komorowski, zaś w niedzielnej mszy świętej oraz w „Święcie bacowskim”  połączonym ze „święconym” Związku Podhalan  wzięła udział Małżonka Prezydenta RP Anna Komorowska.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Aniołek mały IIIAniołek mały IIIAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 6,5 cm. Wysokość 7 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    10 zł
  • Naszyjnik i bransoletka "Porzeczki"Naszyjnik i bransoletka "Porzeczki"Naszyjnik i bransoletka "Porzeczki" Naszyjnik obwód 47 cm. , Bransoletka obwód 17,5 cm. Materiały: Turkus, Jadeit, Metal, elementy posrebrzane. Biżuteria zaprojektowana...
    145 zł
  • Grafika Folk w ramce IIGrafika Folk w ramce IIGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.