PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Ludźmierz

Wiadomości

Ludźmierz - sezon pasterski zakończony

Niedziela, 23 października 2016 r.
Autor: Piotr Kyc

Ludźmierz - sezon pasterski zakończonyTradycyjnie, w ostatnią niedzielę października, w ludźmierskim Sanktuarium spotkali się bacowie, hodowcy i ludzie związani z owczarstwem. Ta wieloletnia tradycja wynika z potrzeby podziękowania za sezon wypasowy i chęci podtrzymania ciągłości podhalańskiej tradycji. Po mszy świętej Andrzej Gąsienica-Makowski Doradca Marszałka Małopolski do spraw współpracy w obszarze Karpat zaprosił zebranych na Dzień Produktu Górskiego, podczas którego można było zakupić typowe „owcze” produkty, miód oraz przetwory owocowe. Wszystko oczywiście z obszarów górskich.


Odbyło się również spotkanie z przedstawicielami Parku Narodowego oraz Województwa.

Omawiano ważne projekty dotyczące pasterstwa, m.in. powiększenia powierzchni wypasowych na terenie parków  narodowych (projekt na który jest ponad 5 milionów złotych na trzy lata, ma na celu zwiększenie bioróżnorodności środowiska), dopłaty dla baców do każdego hektara, zwiększenie dotacji na hodowlę owiec. 

Na jednym ze stoisk można było, na przykład spróbować i nabyć owczy ser dojrzewający. Była i dojrzewająca bryndza w słoikach. Tak pierwszy, jak i drugi produkt pochodził z bacówki w Ochotnicy.  Produktu są wyjątkowe w smaku i...przypominają renomowany (...i bardzo drogi ) ser  zagraniczny.      

Następne spotkanie w Ludźmierzu w kwietniu, lub z początkiem maja. Na to Święto Bacowskie zapraszamy już dzisiaj.  

Zobacz w naszym sklepie:
  • Naszyjnik "Kolorowe pastylki"Naszyjnik "Kolorowe pastylki"Naszyjnik z kolorowych howlitów / pastylki /  oraz szklanych kwiatków i przekładek. Obwód 50,5 cm
    65 zł
  • Grafika Folk w ramce VGrafika Folk w ramce VGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł
  • Spinka góralska VIISpinka góralska VIIMetalowa spinka góralska w kolorze srebrnym. Ręcznie wykonana. Szerokość 7,5 cm, długość (z przekolacem) 19,5 cm.
    180 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.