PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
  Czerwiec 2019 123456789101112131415161718192021222324252627282930  

Macedonia

Kultura

Młode Podhale w Macedonii Północnej

Poniedziałek, 10 czerwca 2019 r.
Autor: Paulina Peciak

Młode Podhale w Macedonii PółnocnejDla Uczelnianego Zespołu Góralskiego „Młode Podhale” – od dziewięciu lat działającego przy Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nowym Targu – tegoroczny maj stanowił bardzo pracowity czas. Młode Podhale tanecznym krokiem zaznaczyło swoją obecność na – obchodzonym w Gronkowie – 65-leciu kapłaństwa jednego z najbardziej rozpoznawalnych i charyzmatycznych benedyktynów w Polsce – Ojca Leona Knabita.


Tegoroczny XXVII Przednówek w Polanach to duży sukces zespołowej grupy śpiewaczej, nagrodzony „Srebrnym Zbyrcokiem” – nagrodą, charakterystyczną dla kulturalnego wydarzenia rozgrywającego się na deskach popularnej „Ludówki” – jednej z wizytówek Kościeliska.

Owocem 2. Festiwalu Ludowego „Moda na folklor”, odbywającego się w Ostrowi Mazowieckiej, stało się nawiązanie nowych kontaktów – w tym z zespołami reprezentującymi inne kraje.

Młodego Podhala nie mogło zabraknąć studenckich juwenaliach; tegoroczna edycja rozgrywała się pod hasłem „Studencko Hurnawica”. Muzyka góralska – tradycyjnie – poprowadziła korowód na nowotarski rynek, a po oficjalnym otwarciu imprezy – zespół zaprezentował się na scenie.

Dla członków zespołu, najbardziej wyczekiwany moment stanowił wyjazd do Macedonii Północnej, do miasta Ohrid (Ochryda). To znany kurort, leżący nad jeziorem Ochrydzkim. Cieszy się popularnością zarówno wśród turystów, jak również – grup folklorystycznych z całego świata – o czym świadczy fakt całorocznego rozgrywania zróżnicowanych festiwali. Od 23 maja przez kolejne pięć dni Młode Podhale wzięło udział w International Folklore Festival „St. Cyril and Methodius”.

W trakcie scenicznych występów góralskiego zespołu – licznie zgromadzona publiczności miała okazję do zapoznania się z tradycją i kulturą skalnego Podhala. Sam festiwal to także liczne i barwne korowody ulicami miasta, ukazujące kulturowe zróżnicowanie uczestników.

W festiwalu uczestniczyło jedenaście grup z różnych krajów, w tym z: Bośni i Hercegowiny, Serbii, Bułgarii, Turcji, Macedonii oraz Polski. Młode Podhale zaprzyjaźniło się z Zespołem Pieśni i Tańca Grajewianie z Grajewa.

Oprócz wieczornych występów w program pobytu zespołów wpisano zwiedzanie Ochryd – miasta wpisanego na światową listę UNESCO. Młode Podhale odwiedziło Cerkiew świętej Zofii z zachowanymi freskami z XI wieku, Cerkiew św. Pantelejmona, Cerkiew św. Jana Teologa w Kaneo, oraz twierdzę cara Samuela, z której widok rozpościera się na całe miasto i jezioro. Na scenie Starożytnego Teatru pochodzącego z 200 r. p. n. e. członkowie zespołu sprawdzili akustykę; w tym miejscu góralski śpiew brzmi wyjątkowo. Członkowie Młodego Podhala zwiedzili także założony w 905 roku klasztor świętego Nauma oddalony o dwadzieścia pięć kilometrów na południe od Orchyd. Kolejnym punktem programu było zwiedzanie tak zwanej Zatoki Kości. To rekonstrukcja prehistorycznej osady na wodzie, istniejącej w tym miejscu prawdopodobnie ok 1000 roku p.n.e.

Prawdą jest, że podróże kształcą. Wartość poznawania nowych miejsc, kultury i historii jest nieoceniona. Tym bardziej wtedy, kiedy można połączyć ją z promocją własnego regionu.

Zobacz w naszym sklepie:
  • „Baby i Dezerterzy”„Baby i Dezerterzy”Płyta DVD zawiera spektakl „Baby i dezerterzy” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej (57 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka działający...
    30 zł
  • Wisiorek "Trójeczka​"Wisiorek "Trójeczka​"Wisiorek z trzema koralikami w groszki. Obwód 76 cm.
    50 zł
  • Magnes Folk na lodówkę VIIMagnes Folk na lodówkę VIIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.