Niedzica
Kultura
I Festiwal - "Barok na Spiszu"
Autor: Barbara Dąbrowska
W sobotę 11 sierpnia 2012 roku w kościele pod wezwaniem św.Bartłomieja w Niedzicy odbył się koncert "Polskiej Orkiestry XVIII wieku".Program koncertu poświęcony był twórczości Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego - jednego z najwybitniejszych kompozytorów polskiego baroku.
Wprowadzenia dokonał pan Rafał Monita, pomysłodawca idei festiwalu "Barok na Spiszu". Podkreślił on, że utwór "Litaniae de Providentia Divina" w szczególny sposób związany jest ze Spiszem, gdyż odkryto go w Podolińcu w archiwach kolegium pijarów. Następnie pani Maria Waniczek opowiedziała o cechach barokowej architektury i sztuki na przykładzie bogatego wnętrza niedzickiego kościoła. Po koncercie artyści byli długo oklaskiwani przez urzeczonych muzyką słuchaczy.
Skład zespołu:
Katarzyna Wiwer-sopran
Barbara Jastrząb-sopran
Łukasz Dulewicz-kontratenor
Maciej Gocman-tenor
Marcin Wolak-bas
Violetta Szopa-Tomczyk-skrzypce barokowe
Dominika Małecka-skrzypce barokowe
Krzysztof Sokołowski-viola da gamba
Marcin Świątkiewicz-pozytyw
Tomasz Ślusarczyk-trąbka barokowa
Michał Tyrański-trąbka barokowa
Rafael Gabriel Przybyła-obój barokowy
Ewa Kieres-obój barokowy
- Wisiorek "Trójeczka"
Wisiorek z trzema koralikami w groszki. Obwód 76 cm. 50 zł - Bransoletka "Mix 2"
Bransoletka "Mix 2" Obwód - 18,5 cm. Materiały: Agat, Koral, Szkło, Masa perłowa, Metal. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę Krzemińską-Owczarz. 60 zł - Naszyjnik "Turkoza"
Naszyjnik "Turkoza" Obwód 47 cm. Materiały: Turkus (duże owale i kule), Stare szkło weneckie, Piryt, Hematyt, Srebro. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę...175 zł
- "Barokowa Msza Staropolska" w Niedzicy. I Festiwal "Barok na Spiszu" zakończony
- Barokowa muzyka we Frydmanie



