PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Marzec 2015 12345678910111213141516171819202122232425262728293031  

Niedzica

Rozmaitości

Poranek i popołudnie z Naukowcami

Poniedziałek, 9 marca 2015 r.
Autor: Anna Sinko ZEW Niedzica S.A.

Poranek i popołudnie z NaukowcamiJak skonstruować filtr do oczyszczenia wody? Co to jest silnik stirlinga i do czego, w jego uruchomieniu może posłużyć …śnieg? Czy to możliwe, że w owocach jest energia? Dlaczego gasimy świeczkę dmuchnięciem? Jak widać nawet oczywiste zjawiska trudno byłoby wyjaśnić nam, dorosłym. Nie będzie to jednak stanowiło większego problemu dla wielu najmłodszych mieszkańców naszego regionu, którzy w minioną sobotę 7 marca br. przyjęli zaproszenie ZEW Niedzica S.A. do udziału w prawdziwym laboratorium badawczym, usytuowanym na najwyższej zaporze ziemnej w Polsce. „Poranek i Popołudnie z Naukowcami” z jednej z najbardziej szanowanych uczelni wyższych w Polsce – AGH z Krakowa, dedykowane było dzieciom ze szkół podstawowych.


W pierwszej części wydarzenia udział wzięli młodzi uczestnicy Akademii Młodego Energetyka - stali bywalcy niedzickiej elektrowni, uczestniczący już w drugim semestrze  Akademii.  Sobotnie popołudnie należało natomiast do młodzieży okolicznych  szkół podstawowych  z Krościenka n/D., Szczawnicy, Ostrowska, Frydmana, Trybsza, Kacwina, Szlembarku, Niedzicy i Krośnicy. W sumie obiekt Pawilonu Wystawowego przy elektrowni w Niedzicy odwiedziło w sobotę 125 dzieci.
Spotkanie rozpoczęło się wykładem, pt. „Fotowoltaika”, przygotowanym przez prof. dr hab. inż. Mariusza Filipowicza z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Profesor  przekonywał młodych słuchaczy do niezwykłych mocy płynących ze słońca i z możliwości wykorzystania ogniw fotowoltaicznych w codziennym życiu. Drugą część spotkania wprowadzającego do ciekawych warsztatów poprowadziła studentka AGH Aleksandra Szczepańska. Jej wykład: „Trzeci wymiar – czy możliwa jest astrofotografia w 3D” spotkał się z równie dużym zainteresowaniem słuchaczy.

Prawdziwe laboratorium uruchomiono po wykładach. Specjalnie przygotowane wcześniej stanowiska badawcze, obsługiwane przez Profesorów, Doktorantów i Studentów AGH do udziału, w których zaproszono młodych mieszkańców naszego regionu,
skupiły się na następujących tematach:
1. Ogniwa zasilane owocami  - A co to takiego?
2. Energia wiatrowa.  Jak zrobić elektrownię wiatrową?
3. Fotowoltaika.
4. Maszyna parowa – sapie dyszy uff!!
5. Ogniwa paliwowe jako źródła czystej energii.
6. Wytwarzanie energii w układach skojarzonych.
7. Ekologiczne pojazdy w Niedzicy czemu nie?

To już drugie w tym roku, tego typu spotkanie z Naukowcami Akademii Górniczo – Hutniczej z Krakowa, którego organizatorem jest ZEW Niedzica S.A.

Celem jaki przyświeca tej inicjatywie jest przede wszystkim wprowadzenie uczniów w zagadnienia związane z czystą energią, możliwościami jej wytwarzania oraz użytkowania w życiu codziennym.
ZEW Niedzica S.A. jako gospodarz jeziora czorsztyńskiego ale przede wszystkim świadomy i odpowiedzialny przedsiębiorca, podjęło wyzwanie, jakim jest zaangażowanie się w działania edukacyjne dla dzieci, w tym głównie z terenów okolicznych gmin. Korzystając ze współpracy z uczelniami wyższymi w Polsce ale także bazując na wiedzy własnych pracowników – wysoko wykwalifikowanych inżynierów - Spółka stara się poprzez chociażby Akademię Młodego Energetyka czynnie uczestniczyć w edukacji i wzroście świadomości ekologicznej młodego pokolenia.  Zainteresowanie dotychczasowymi zajęciami nie maleje. Do udziału w sobotnim spotkaniu zgłosiło się ponad 350 dzieci – co znacznie przekroczyło zaplanowany limit uczestników. 

Poranek i Popołudnie z Naukowcami w Niedzicy, poza dziećmi i ich wychowawcami, zaszczycił swoją obecnością Wójt Gminy Łapsze Niżne – Jakub Jamróz. Gościem Honorowym spotkania był Dziekan Wydziału Energetyki i Paliw Akademii Górniczo-Hutniczej prof. dr hab. Wojciech Suwała, który wraz z Prezesem Zarządu ZEW Niedzica S.A. Grzegorzem Podlewskim oraz Dyrektorem Ekonomicznym Spółki Januszem Drabikiem otworzył popołudniowe zajęcia. Nad wysokim poziomem merytorycznym spotkania czuwała dr. Magdalena Dudek z AGH w Krakowie.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Poduszka brązowa IIPoduszka brązowa IIPoduszka z sukna filcowego w kolorze ciemno-brązowym z motywem ludowym haftowanym ręcznie, wypełniona materiałem syntetycznym. Wymiary ok. 42 na 42 cm.
    100 zł
  • „Baby i Dezerterzy”„Baby i Dezerterzy”Płyta DVD zawiera spektakl „Baby i dezerterzy” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej (57 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka działający...
    30 zł
  • Naszyjnik "Kolorowe pastylki"Naszyjnik "Kolorowe pastylki"Naszyjnik z kolorowych howlitów / pastylki /  oraz szklanych kwiatków i przekładek. Obwód 50,5 cm
    65 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.