PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
  Styczeń 2011 12345678910111213141516171819202122232425262728293031  

Niżnie Tatry

Góry

Na nartach na Chopok (2024 m) przez Przełęcz Polany

Środa, 12 stycznia 2011 r.
Autor: Wojciech Szatkowski

Na nartach na Chopok (2024 m) przez Przełęcz PolanyW ostatni weekend uczestnicy kursu na przewodników tatrzańskich wzięli udział w ładnej wycieczce ski-turowej na szczyt Chopoka w Tatrach Niżnich. W serwisie Watra obszerna relacja z wycieczki na szczyt Chopoka przez Przełęcz Polany. Przewodnikami prowadzącymi 35-osobową grupę kursantów byli: znany słowacki himalaista Peter Sperka, Edward Lichota i Jan Gąsienica-Roj.


Chopok (2024 m n.p.m.) – to ładny szczyt w Tatrach Niżnich na Słowacji. Najczęściej uznawany za drugi pod względem wielkości, jednak według niektórych danych jest dopiero trzeci pod względem wysokości, po szczycie Štiavnica (często uznawanym za jedną z odnóg Dziumbira). Chopok jest charakterystycznym szczytem, o kształtnej (choć niewysokiej) kopule szczytowej, "usypanej" z wielkich skalnych bloków. Budują go granity typu "dumbierskiego", dlatego jego rzeźba jest podobna do rzeźby sąsiednich szczytów: Dziumbiru i Dereszy. Ku północy opada stromymi ścianami skalnymi, porozdzielanymi licznymi filarami i żlebami, do Doliny Demianowskiej (a ściślej: do jednej z jej górnych odnóg, zwanej Luková dolina), zaś ku południu - dość stromymi, choć gładkimi i słabo rozczłonkowanymi stokami do Doliny Bystrej. Niedaleko szczytu Chopoka znajdują się budynek i maszt przekaźnika telekomunikacyjnego oraz stacja meteorologiczna, a także schronisko „Kamenna Chata”. Naszą wyprawę zaczęliśmy w Jasnej, podchodziliśmy na Przełęcz Polany, najpierw na nartach, a potem na rakach (ostatni fragment). Następnie szliśmy cały czas na nartach granią w stronę Chopoka, a po małym co nieco w Kamennej chacie nastąpił zjazd:) wycieczka wielce się udała, a dla mnie bohaterem wyjścia był Bartek – to była jego pierwsza wycieczka na fokach, spisał się świetnie. Zapraszam do oglądnięcia zdjęć z naszej wycieczki...

Zobacz w naszym sklepie:
  • Podkładki korkowe FolkPodkładki korkowe FolkPodkładki korkowe pod kubki z autorskim wzorem w stylu folk, zainspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Czarno - biały design z pewnością...
    25 zł
  • Falkon szklany IFalkon szklany IFalkon szklany w postaci sześcianu z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 15 cm, szerokość 10 cm.
    80 zł
  • Aniołek duży IIIAniołek duży IIIAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 7 cm. Wysokość 13,5 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    13 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.