PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowe Bystre

Kultura

Zielone Świątki "Fakła Kulowiańsko"

Wtorek, 21 maja 2013 r.
Autor: Zbigniew Sikora

fot. Zbigniew Sikora19 maja odbyły się drugie „Zielone Świątki Fakła Kulowiańsko”, zorganizowane przez Związek Podhalan w Nowem Bystrem. Zgodnie z zielonoświątkową tradycją wieczorem zapłonęło ognisko w miejscy zwanym „Kulowsko Dolina”. Położona jest ona nad osadą Kule, która jest przysiółkiem Nowego Bystrego. Pogoda dopisała i zgromadzeni mogli podziwiać wspaniałe widoki, jakie roztaczają się z tego miejsca.


Oprócz Tatr można stąd bowiem też zobaczyć: Babią Górę, Beskidy, Beskid Wyspowy oraz sztuczne jeziora na Orawie i w Czorsztynie. Imprezę poprowadził v-ce Prezes ZP Władysław Staszel, pomysłodawca przywrócenia tych spotkań w Zielone Świątki. Na początku wystąpił nasz zespół regionalny „Mali Bystrzanie”, pod kierunkiem Czesławy i Stanisława Sobczyków. Następnie zagrali góralscy muzykanci, aby każdy, kto chciał zatańczyć „solówkę”, także miał taką możliwość. Obok sceny dla najmłodszych przygotowano różne atrakcje, między innymi dmuchane zjeżdżalnie czy mini quady. Wieczorem zapłonęło ognisko, przy którym można było upiec przygotowane dania, a i bufet był zaopatrzony we wszelkiego rodzaju napoje. Dalej imprezę poprowadził DJ, a zabawa zgodnie z tradycją trwała do późnych godzin nocnych.

„Kulowska dolina” jest miejscem, gdzie  jeszcze w nie tak odległych czasach obok kapliczki wybudowanej na przełomie XIX i XX wieku, przy ognisku w Zielone Świątki spotykali się mieszkańcy wszystkich okolicznych miejscowości. Były na nich tłumy i chyba były to największe tego typu imprezy na Podhalu. Wbrew nazwie, nie w „Kulowską Doline” a na „Kulowski Wierch" wieczorem podążali nie tylko ci, co mieli najbliżej, czyli ze Slodyczek, Kulów, Bachledów, Dudkówki czy Nowego Bystrego, ale także z dalszych rejonów: Dzianisza, Cichego, Ratułowa, Chochołowa, Witowa, Butorowego Wierchu, Zębu, Bustryku. Te imprezy były organizowane spontanicznie i wymagały dużo pracy, aby wcześniej zgromadzić sporą ilość drzewa i gałęzi do rozpalenia wielkiego ogniska. Były tańce, śpiew i zabawa nieraz do samego rana. Mamy nadzieję, że jak za dawnych lat i tym razem przybywać tam będą goście i okoliczni mieszkańcy. Starsi dla przypomnienia, a młodsi dla poznania, jak przy takich okazjach potrafiono się dobrze bawić.

Zobacz w naszym sklepie:

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.