PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Wrzesień 2014 123456789101112131415161718192021222324252627282930 »

Nowe Bystre

Wiadomości

XII „Osod"

Czwartek, 4 września 2014 r.
Autor: Zbigniew Sikora

XII „Osod"W niedzielę 31 sierpnia 2014 roku w Nowem Bystrem odbył się kolejny XII „Osod" a także Mistrzostwa Polski w Piciu Zyntycy. Organizatorem imprezy jest nowobystrzański Oddział Związku Podhalan. Tegoroczny redyk prowadził baca Józef Staszel „Rumon” i jego juhasi. Mnóstwo mieszkańców wyległo przed domy, aby podziwiać śpiew juhasów i liczny kierdel owiec wędrujących w redyku.


W tym czasie na boisku sportowym Prezes Związku Podhalan w Nowem Bystrem Kazimierz Staszel oraz prowadząca Renata Stoch otworzyli obchody tegorocznego Osodu. Przywitano wszystkich przybyłych oraz przedstawicieli władz samorządowych: Andrzeja Skupnia Wicestarostę Powiatu Tatrzańskiego, Bronisława Stocha Wójta Gminy Poronin oraz jego zastępcę Andrzeja Buńdę. Na uroczystość przybył też Jan Puciło Dyrektor Zespołu Szkół w Nowem Bystrem.

Po przybyciu redyku na miejsce, rozpoczął się starodawny góralski zwyczaj odbywający się zawsze po powrocie baców i juhasów z owcami do wsi. Po zamknięciu stada w kosorze odbywa się osod czyli rozdzielenie owiec, które na zimę wracają do swych właścicieli. Na osodzie bacowie rozliczają się z juhasami i właścicielami owiec. W każdej podhalańskiej miejscowości redyk wraz z osodem jest wielką radosną uroczystością. Na tegorocznym osodzie baca Józef Staszel „Rumon” wraz z juhasami, zakończyli redyk śpiewem i tońcem na bystrzańskiej scenie.

Część artystyczną rozpoczęli „Mali Bystrzanie” góralski zespół gospodarzy imprezy, którego opiekunami od wielu lat są Anna Zubek i Józef Staszel „Siur”. Przygotowaniem artystycznym zajmują Czesława i Stanisław Sobczykowie. Zgromadzeni widzowie występ zespołu nagrodzili gromkimi brawami.

Następnie na scenie pojawił się góralski zespół ,, Watra "z Bańskiej Wyżnej. Oprócz tradycyjnych śpiewów i tańców, zaprezentowali oni także różne rodzaje zabaw dziecięcych. Także i ich występ spodobał się publiczności.

Najmłodsi mogli skorzystać z zabaw na zjeżdżalniach do momentu kiedy zaczęło podać. Nie popsuło to im jednak nastroju i w przerwach między opadami kontynuowały zabawę.

Następnie rozpoczęły się kolejne Mistrzostwa Polski w Piciu Zyndycy. Zyntyca jest to rodzaj serwatki ze ściętego podpuszczką mleka owczego, otrzymywanej przy wyrabianiu oscypków i bundzu. Do walki o tytuł Mistrza Polski w Piciu Zyntycy stanęło w tym roku 12 zawodników i 4 zawodniczek. Do wypicia był odpowiednio duży cerpok (litr) zyntycy dla panów i mały cerpok (pół litra) dla pań. Jak zwykle wielkie emocje budziły zawody w kategorii męskiej.

W 2014 roku Mistrzem Polski w Piciu Zyntycy został Andrzej Wieczorek z Ratułowa z czasem 8,24. Drugie miejsce zajął Michał Pluta z Załucznego. Jego czas to 10,23. Trzecie miejsce z czasem 12,09 przypadło Michałowi Stochowi ze Zębu.

Wyniki w kategorii Pań:

1. Krystyna Kopeć z Dzianisza – 7,21 sekundy,
2. Magdalena Herchoń z Nowego Bystrego – 7,09 sekundy
3. Anna Michniak 9,93 sekund

Nad prawidłowością przebiegu zawodów czuwało jury w składzie: Pan Bronisław Stoch Wójt Gminy Poronin i Pan Jan Puciło Dyrektor Zespołu Szkół w Nowem Bystrem.. Czas zawodnikom mierzył Pan Mirosław Wróbel, nauczyciel matematyki z miejscowej szkoły. Za nieregulaminowe rozlewanie zawartości cerpoków jury doliczało karne sekundy.

W klasyfikacji generalnej Mistrzem Polski w Piciu Zyndycy został tegoroczny zwycięzca Andrzej Wieczorek z Ratułowa a jego czas 8,24 jest aktualnie rekordem Polski.

Pośród Pani Mistrzynią Polski nadal pozostaje Józefa Żołnierczyk z Nowego Bystrego z czasem 6,9 sekundy, który uzyskała na Osodzie w 2013 roku.

W dalszej części wystąpił zespół „Góralski Band”, który zaprezentował między innymi materiał ze swojej nowej płyty. O godzinie 20 na scenę weszli muzycy z zespołu „Giganci” i przy ich muzyce bawiono się do późnych godzin nocnych.

Serdeczne podziękowania składamy wszystkim sponsorom tej imprezy oraz osobom, które przyczyniły się do jej organizacji. Podziękowanie składamy, także wszystkim sponsorom loterii fantowej z której dochód przeznaczony jest na działalność zespołu regionalnego „Mali Bystrzanie”. Byli to między innymi:

OSP Nowe Bystre
Rada Rodziców przy szkole w Nowem Bystrem
Sklepy ze strojami Góralskimi: z Ludźmierza i Hafcik z Poronina
Sklep Spożywczy Małgorzata Bobak z Nowego Bystrego
Cukiernia Andrzej Staszel z Nowego Bystrego
Danuta i Ryszard Siarka
Firma Transportowa Trans-Kwak
Firma Waliczek-Hanusiak
Firma Kalbud z Ratułowa
Hurtownia Nowar
Kwiaciarnie z Poronina i Ratułowa
Władysław Zubek „Łapecka”
Zofia i Bolesław Ogórek
Helena Michniak
Weronika i Władysław Gąsienica „Makowscy”
Krawcowe: Katarzyna Staszel, Beata Gąsienica, Aneta Bobak, Stanisława Barnaś
Właściciele straganów z Gubałówki i z jarmarku w Nowym Targu
Rodzice dzieci z zespołu Mali Bystrzanie

Zobacz w naszym sklepie:
  • Korale folkowe IKorale folkowe IKorale folkowe wykonane z zielonego tybetu i żółtej włóczki. Zawiązywane. Długość całości 106 cm.
    70 zł
  • Portfel IIIPortfel IIIPortfel filcowy z haftowanym ludowym motywem. Zamykany na rzep. Środek z białej podszewki.   Szerokość ok. 12 cm Wysokość ok. 12 cm Materiał: Filc Kolor: Biały, czarny
    35 zł
  • Grafika Folk w ramce VIGrafika Folk w ramce VIGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.