PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Sącz

Kultura

Zornica na Święcie Dzieci Gór

Środa, 1 sierpnia 2012 r.
Autor: AKS

fot. Piotr GryźlakKoncertem finałowym w niedzielę 29 lipca zakończył się w Nowym Sączu 20. Międzynarodowy Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych Święto Dzieci Gór. W tym roku na największym i najbardziej prestiżowym festiwalu dziecięcym w Polsce, Skalne Podhale reprezentował zespół „Zornica” z Zakopanego.


Jak mówią organizatorzy festiwalu z Małopolskiego Centrum Kultury „Sokół”, Święto Dzieci Gór jest miejscem spotkania dzieci z różnych kręgów kulturowych i religijnych, gdzie, podczas wspólnej zabawy, zapoznają się z bogactwem i różnorodnością tradycji różnych krajów i regionów, uczą się tolerancji i szacunku w stosunku do wiary, kultury, obyczajów i zachowań swoich rówieśników.W festiwalu brało udział sześć zespołów z zagranicy i sześć z różnych górskich regionów w Polsce. Każdy zespół z zagranicy utworzył z jedną z polskich grup tzw. parę kamracką. Kamratami „Zornicy” był zespół Cotic Tent z Serbii. Kierownik „Zornicy” Szymon Bafia obawiał się, że z takiej przyjaźni nic nie wyjdzie, bo to „dwa bitne narody”. - Najwyżej dadzą sobie po kufach i pojadą w chałpę, ale ku mojemu zaskoczeniu pomiędzy góralami i Serbami nawiązała się wspaniała przyjaźń – mówił Szymon Bafia.Dziewięciodniowy festiwal był wypełniony koncertami nie tylko w Nowym Sączu. Każdy z festiwalowych dni przypisany był dla jednego zespołu z Polski i jego pary kamrackiej – zespołu zagranicznego. Wtorek był dniem serbsko – podhalańskim. W ten dzień hala widowiskowa, w której odbywały się koncerty, była wypełniona po brzegi. „Zornica” przedstawiła scenkę grabienia siana, przeplataną tańcem, śpiewem, muzyką i zabawami. Podczas występu „Zornicy” całą halę widowiskową wypełnił zapach świeżego siana, które wraz z innymi oryginalnymi rekwizytami górale przewieźli spod Tatr. Serbowie zachwycili publiczność niemal perfekcyjnym tańcem, żywiołową muzyką i bogactwem strojów. Podczas koncertu finałowego publiczność owacyjnie przyjęła taniec zbójnicki, który młodzi górale z „Zornicy” wykonali razem z kamratami z Serbii. Na zaproszenie TCKiS „Jutrzenka”, Serbowie z Cotic Tent przyjechali na jeden dzień do Zakopanego. Byli zachwyceni miastem pod Giewontem i wyrazili nadzieję, że kiedyś tu wrócą, jako dorosły zespół występując na deskach „chuścianej izby”. Serbowie zaprosili dzieci z „Zornicy” na swój festiwal, na który zespół z zakopiańskiej „Jutrzenki” wybiera się w maju przyszłego roku. Młodzi góral z „Zornicy” byli pod wielkim wrażeniem festiwalu, a niektórym na zakończenie polały się łzy wzruszenia. „Ten festiwal to wielkie i pełne emocji przeżycie. Na festiwalowej scenie staraliśmy się pokazać naszą góralską kulturę i fragmenty codziennego życia” – powiedział Michał Pawlikowski „Ciułowion” z „Zornicy”. Młodzi górale mają nadzieję, że nawiązane przyjaźnie zaowocują kolejnymi wyjazdami w różne rejony świata.
Zobacz w naszym sklepie:
  • „Skąpiec”„Skąpiec”Płyta DVD zawiera spektakl „Skąpiec” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej. (czas: 1 godz. 23 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka...
    30 zł
  • Bańka choinkowa IBańka choinkowa IBańka choinkowa (plastik) obleczona ręcznie wykonanym materiałem, ze wstążeczką i sznureczkiem. Obwód ok. 26 cm.
    10 zł
  • Torebka filcowa XVITorebka filcowa XVITorebka filcowa z ludowym motywem. Zamykana na zatrzask. Środek z czarnej podszewki. Szerokość ok. 25 cm Wysokość ok. 30 cm Wysokość z rączkami ok. 94 cm Materiał: Filc...
    70 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.