PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Sącz

Kultura

Zornica na Święcie Dzieci Gór

Środa, 1 sierpnia 2012 r.
Autor: AKS

fot. Piotr GryźlakKoncertem finałowym w niedzielę 29 lipca zakończył się w Nowym Sączu 20. Międzynarodowy Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych Święto Dzieci Gór. W tym roku na największym i najbardziej prestiżowym festiwalu dziecięcym w Polsce, Skalne Podhale reprezentował zespół „Zornica” z Zakopanego.


Jak mówią organizatorzy festiwalu z Małopolskiego Centrum Kultury „Sokół”, Święto Dzieci Gór jest miejscem spotkania dzieci z różnych kręgów kulturowych i religijnych, gdzie, podczas wspólnej zabawy, zapoznają się z bogactwem i różnorodnością tradycji różnych krajów i regionów, uczą się tolerancji i szacunku w stosunku do wiary, kultury, obyczajów i zachowań swoich rówieśników.W festiwalu brało udział sześć zespołów z zagranicy i sześć z różnych górskich regionów w Polsce. Każdy zespół z zagranicy utworzył z jedną z polskich grup tzw. parę kamracką. Kamratami „Zornicy” był zespół Cotic Tent z Serbii. Kierownik „Zornicy” Szymon Bafia obawiał się, że z takiej przyjaźni nic nie wyjdzie, bo to „dwa bitne narody”. - Najwyżej dadzą sobie po kufach i pojadą w chałpę, ale ku mojemu zaskoczeniu pomiędzy góralami i Serbami nawiązała się wspaniała przyjaźń – mówił Szymon Bafia.Dziewięciodniowy festiwal był wypełniony koncertami nie tylko w Nowym Sączu. Każdy z festiwalowych dni przypisany był dla jednego zespołu z Polski i jego pary kamrackiej – zespołu zagranicznego. Wtorek był dniem serbsko – podhalańskim. W ten dzień hala widowiskowa, w której odbywały się koncerty, była wypełniona po brzegi. „Zornica” przedstawiła scenkę grabienia siana, przeplataną tańcem, śpiewem, muzyką i zabawami. Podczas występu „Zornicy” całą halę widowiskową wypełnił zapach świeżego siana, które wraz z innymi oryginalnymi rekwizytami górale przewieźli spod Tatr. Serbowie zachwycili publiczność niemal perfekcyjnym tańcem, żywiołową muzyką i bogactwem strojów. Podczas koncertu finałowego publiczność owacyjnie przyjęła taniec zbójnicki, który młodzi górale z „Zornicy” wykonali razem z kamratami z Serbii. Na zaproszenie TCKiS „Jutrzenka”, Serbowie z Cotic Tent przyjechali na jeden dzień do Zakopanego. Byli zachwyceni miastem pod Giewontem i wyrazili nadzieję, że kiedyś tu wrócą, jako dorosły zespół występując na deskach „chuścianej izby”. Serbowie zaprosili dzieci z „Zornicy” na swój festiwal, na który zespół z zakopiańskiej „Jutrzenki” wybiera się w maju przyszłego roku. Młodzi góral z „Zornicy” byli pod wielkim wrażeniem festiwalu, a niektórym na zakończenie polały się łzy wzruszenia. „Ten festiwal to wielkie i pełne emocji przeżycie. Na festiwalowej scenie staraliśmy się pokazać naszą góralską kulturę i fragmenty codziennego życia” – powiedział Michał Pawlikowski „Ciułowion” z „Zornicy”. Młodzi górale mają nadzieję, że nawiązane przyjaźnie zaowocują kolejnymi wyjazdami w różne rejony świata.
Zobacz w naszym sklepie:
  • Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat” wg libretta Franciszka Łojasa Kośli doczekała się swojej wersji filmowej (1 godz. 33 min.). Produkcja trwała prawie rok. Na płycie DVD...
    35 zł
  • Bransoletka "Czerwona"Bransoletka "Czerwona"Bransoletka "Czerwona" Obwód 21 cm. Materiały: Szkło i srebro. Zapięcie szufladkowe. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę Krzemińską-Owczarz.
    55 zł
  • Naszyjnik "Kolorowe pastylki"Naszyjnik "Kolorowe pastylki"Naszyjnik z kolorowych howlitów / pastylki /  oraz szklanych kwiatków i przekładek. Obwód 50,5 cm
    65 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.