PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ, Nowy Sącz

Wiadomości

Dr Lucas pomaga ratować życie

Czwartek, 21 czerwca 2012 r.
Autor: AKS

Dr Lucas pomaga ratować życieOd czerwca Oddziały Kardiologii Inwazyjnej, Elektroterapii i Angiologii z Nowego Sącza i Nowego Targu zostały wyposażone w urządzenia do mechanicznej kompresji klatki piersiowej LUCAS2. Zakupiony przez Intercard Sp. z o.o. sprzęt zaliczany jest do najnowocześniejszych, dostępnych obecnie na rynku.


LUCAS2 to w pełni elektryczne urządzenie, które w razie wystąpienia Nagłego Zatrzymania Krążenia służy do kompresji klatki piersiowej. Zasilany za pomocą baterii lub zewnętrznego źródła energii 230V/12V automatycznie wykonuje masaż serca, dając pewność, że kompresja będzie prowadzona ściśle według najnowszych wytycznych Europejskiej Rady Resuscytacji. Przez lekarzy i ratowników potocznie nazywany Dr Lucasem.

- Zainstalowanie urządzenia na klatce piersiowej pacjenta trwa kilkanaście sekund – mówi Dominik Orchel z Physio-Control - i polega na wsunięciu pod plecy deski stabilizującej, nałożeniu górnej części w postaci nakładki uciskającej oraz zapięciu rąk pacjenta pasami mocującymi. Unikalną cechą LUCASA jest możliwość prowadzenia akcji ratowniczej przez wiele godzin, bez potrzeby wyłączania sprzętu i przy jednoczesnej defibrylacji. Można go zastosować podczas transportu pacjenta do szpitala w przypadku zatrzymania krążenia podczas zabiegu angioplastyki – dodaje. 

- Doceniamy przede wszystkim to, że w czasie, kiedy urządzenie wykonuje masaż serca, lekarz czy ratownik może spokojnie przeprowadzać inne, konieczne zabiegi - mówi Artur Klecha - ordynator Oddziału Kardiologii Inwazyjnej, Elektroterapii i Angiologii z Nowego Targu. - LUCAS, w przeciwieństwie do człowieka, nigdy się nie męczy. Zawsze zapewnia stały, jednostajny rytm uciśnięć o prawidłowej głębokości. Ręcznie nie da się utrzymać takiego tempa. Można powiedzieć, że to „dodatkowa para rąk” do pomocy – potwierdza ordynator. 

- Największym atutem wybranego przez oddział sprzętu jest jego zaawansowanie, mobilność i wytrzymałość – potwierdza Renata Korpak- Wysocka - ordynator Oddziału Kardiologii Inwazyjnej, Elektroterapii i Angiologii z Nowego Sącza. - Nasza placówka jest stale wyposażana w urządzenia wysokiej klasy. Dążymy konsekwentnie do dostosowania ośrodka do najwyższych standardów medycznych.  

LUCAS pomaga już w kilkunastu polskich szpitalach. Jego niezawodność, wydajność oraz łatwość w obsłudze docenia coraz więcej pracowników Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych, zespołów Ratownictwa Medycznego, Pracowni Kardiologii Inwazyjnej czy Oddziałów Intensywnego Nadzoru Kardiologicznego. Urządzenie wykorzystywane jest nie tylko przez zespoły wyjazdowe pogotowia ratunkowego, ale również stacjonarnie w szpitalach. Na terenie województwa małopolskiego LUCASy pracują w szpitalach w Krakowie, Gorlicach, Oświęcimiu, a od niedawna też w Nowym Sączu i Nowym Targu.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Naszyjnik i bransoletka "Porzeczki"Naszyjnik i bransoletka "Porzeczki"Naszyjnik i bransoletka "Porzeczki" Naszyjnik obwód 47 cm. , Bransoletka obwód 17,5 cm. Materiały: Turkus, Jadeit, Metal, elementy posrebrzane. Biżuteria zaprojektowana...
    145 zł
  • Bańka choinkowa IIBańka choinkowa IIBańka choinkowa (plastik) obleczona ręcznie wykonanym materiałem, ze wstążeczką i sznureczkiem. Obwód ok. 26 cm.
    10 zł
  • „Portki”„Portki”Płyta DVD zawiera spektakl „Portki” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej. (czas: 1 godz. 47 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka...
    30 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.