Nowy Targ
Kultura
O pierwszych dniach wojny
Autor: Piotr Rayski-Pawlik
W ramach posiadów nowotarskiego oddziału Związku Podhalan z okazji 70. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej Burmistrz Marek Fryźlewicz wygłosił wykład pt. "Życie codzienne mieszkańców miasta Nowy Targ i Powiatu Nowotarskiego na początku okupacji hitlerowskiej" oparty na jego pracy historyka.
Głownie na podstawie dzienników urzędowych wydawanych na początku wojny przez Hansa Franka - Generalnego Gubernatora. - Jako historyka-amatora interesują mnie nie wielkie bitwy, nie przebieg frontów, ale codzienne życie widziane oczami zwykłego człowieka żyjącego w tamtych czasach - zaznaczył Burmistrz witając zgromadzonych na posiadach członków ZP.
Swoje badania nad omawianym tematem burmistrz oparł na dziennikach otrzymanych od mec. Andrzeja Szoskiego. Były one ogłaszane w naszym regionie przez nowotarskie starostwo - wówczas jedyne na Podhalu.
- Saszetka I
Saszetka filcowa z haftowanym ludowym motywem. Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z brązowej podszewki. Szerokość ok. 22 cm. Wysokość ok. 18 cm Materiał: Filc...50 zł - Magnes Folk na lodówkę VII
Magnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...7 zł - Słownik biograficzny "Podhalanie" tom II
Ludzie kultury i sportu, dziennikarze, duchowni i samorządowcy - kilkaset osób znalazło się w tomie II Słownika biograficznego "Podhalanie". Słownik biograficzny...70 zł



