PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Kultura

Wystawa Sutora w Otrębusach

Poniedziałek, 1 marca 2010 r.
Autor: Piotr Rayski-Pawlik

prof. Marian Pokropek z ekspozycją Sutora w OtrębusachSześćdziesiąt rzeźb nowotarskiego artysty rzeźbiarza – amatora, Edwarda Sutora wróciło właśnie do Muzeum Podhalańskiego po blisko trzech miesiącach wystawiania w Muzeum Polskiej Sztuki Ludowej w Otrębusach. Prace te były wystawiane obok wystawy pokonkursowej Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.


- Sutor w związku z tym w jakiś sposób się wstrzelił w problematykę sztuki nie tylko ludowej, ale też ludzi chorych, ludzi marginesu, ludzi upośledzonych w sensie zdrowotnym i umysłowym – mówi prof. dr hab. Marian Pokropek, etnograf polski, pracownik naukowy Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego, założyciel Muzeum Polskiej Sztuki Ludowej w Otrębusach.

Profesor narzeka trochę na reakcję młodzieży, która rzeźby Sutora traktowała „jak dziwolągi”, ale przyznaje, że nawet młodzi ludzie nie przechodzili obok prac obojętnie. Natomiast z rewelacyjnym przyjęciem część ekspozycji poświęcona nowotarskiemu rzeźbiarzowi spotkała się u grupy osób niewidomych. Profesor pozwolił im obejrzeć rzeźby dotykowo. - Robiłem nawet próbę – wspomina. - Ustawiłem największe rzeźby Sutora i rzeźby tych najbardziej poprawnych twórców ludowych obok siebie. To była nieprawdopodobna obserwacja jak człowiek może widzieć palcami. Oni tą chropowatość, zniekształcenia doskonale czuli, mówili „tak, to jest coś zupełnie innego”. Inicjatorem wystawy w Otrębusach był Marcin Jagła, Naczelnik Wydziału Infrastruktury Społecznej i Promocji.

Twórczość Edwarda Sutora jest obiektem szczególnej troski Burmistrza Nowego Targu Marka Fryźlewicza. Nakładem Burmistrza od 2004 r. poddano konserwacji 46 prac rzeźbiarza. W lutym 2008 r. powstała „Wirtualna Galeria Rzeźb Edwarda Sutora” pod adresem internetowym www.nowytarg.pl/sutor. Dotychczas galerię odwiedziło ok. 8000 osób. Zdjęcia do galerii wykonał Piotr Rayski-Pawlik. Rok później ukazał się katalog pt. „Edward Sutor. Rzeźby”. Koncepcję katalogu oraz obszerny tekst o życiu i twórczości Sutora opracował prof. dr hab. Marian Pokropek.

W połowie marca rzeźby Sutora trafią do Galerii „Oto ja” w Płocku.

Zobacz w naszym sklepie:

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.