PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Kultura

Polsko-słowackie smaki

Piątek, 19 listopada 2010 r.
Autor: Piotr Rayski-Pawlik

fot. Piotr Rayski-Pawlik„Podróż kulinarna z Nowego Targu do Kieżmarku – meandry smaków pogranicza polsko-słowackiego”, taki tytuł nosi najnowsza książka wydana przez Burmistrza Miasta Nowy Targ. W czwartek wieczorem w Urzędzie Miasta odbyła się promocja połączona z degustacją potraw regionalnych.


Autorami książki są Jozefa Kuchta – organizująca od kilkudziesięciu lat konkurs potraw regionalnych w Łopusznej, Józef Kopkas – słowacki mistrz kucharski oraz Marcin Jagła, pomysłodawca przedsięwzięcia. Zawiera ona kilkadziesiąt przepisów na zupy, potrawy z kaszy, kapusty, ziemniaków, mączne i mięsne z Podhala i okolic Kieżmarku. Części tych potraw można było spróbować podczas promocji, resztę można sobie przyrządzić według zawartych w publikacji przepisów.

Przy okazji prezentowania przepisów z książki Burmistrz Marek Fryźlewicz opowiedział anegdotkę z jednego ze swoich pobytów w innym zaprzyjaźnionym z Nowym Targiem mieście – niemieckim Radevormwald. Otóż okazało się, że istnieje tam również coś na kształt naszych kół gospodyń wiejskich. Jego członkowie spotykają się co określony czas i wspólnie gotują. Nie byłoby w tym może nic dziwnego, gdyby nie fakt że jest to stowarzyszenie do którego należeć mogą wyłącznie mężczyźni, a do kuchni w trakcie gotowania nie ma prawa wejść żadna kobieta. Dopiero na degustację zapraszane są osoby z zewnątrz i to już bez względu na płeć. – Może by coś takiego urządzić u nas? – zapytał Burmistrz uczestników promocji wywołując aplauz żeńskiej części publiczności.

„Podróż kulinarna...” jest współfinansowana przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu „Tatry” w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Magnes Folk na lodówkę XIMagnes Folk na lodówkę XIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Bransoletka "Mix 1"Bransoletka "Mix 1"Bransoletka "Mix 1" Obwód - 18 cm. Matriały: Jadeit, Lapis lazuli, Turkus, Aragonit, Koral, Szkło. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę Krzemińską-Owczarz.
    65 zł
  • Bańka choinkowa IIBańka choinkowa IIBańka choinkowa (plastik) obleczona ręcznie wykonanym materiałem, ze wstążeczką i sznureczkiem. Obwód ok. 26 cm.
    10 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.