PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Kultura

Taneczny sukces Nowego Targu

Wtorek, 25 stycznia 2011 r.
Autor: Piotr Rayski-Pawlik

fot. Piotr Rayski-PawlikPrzez całą sobotę Nowy Targ był stolicą Polski jeśli chodzi o taniec towarzyski. A to za sprawą II Turnieju o Puchar prof. Mariana Wieczystego, na który przyjechało 65 ze 108 par sportowych zarejestrowanych w naszym kraju w kategorii senior. Była to jedna z trzech okazji w roku by zdobyć puchar z podobizną profesora, który jest ikoną w świecie tancerzy.


Puchar im. Wieczystego można zdobyć tylko w Krakowie, Wieliczce i w Nowym Targu. Stąd Burmistrz Marek Fryźlewicz, który otworzył uroczystą galę finałową drugiej edycji pucharu dla seniorów, a także wręczał zwycięzcom medale i puchary, podkreślał wagę wydarzenia oraz niegdysiejsze tradycje Nowego Targu w organizacji imprez w tańcu. Zresztą oprócz nowotarskiej pary Danuta Górowska i Leszek Kusiak, która zdobyła pierwsze miejsca w stylu ST-3 i LA-3, podczas ceremonii dekoracji zwycięzców w ramach promocji tańca narodowego zatańczyli Krystyna i Marek Ciesielscy, nauczyciele Państwowej Szkoły Muzycznej w Nowym Targu, którzy zaprezentowali Kujawiaka.

Profesor Marian Wieczysty, patron turnieju, urodził się w 1902 r. we Lwowie, gdzie nauki tańca pobierał początkowo w szkole baletowej Stanisława Faliszewskiego, a potem w szkole tańca Antoniny Wendl de Lehenstein. Jako nauczyciel tańca zaczął pracować w 1929 r. Po wojnie upowszechniał taniec towarzyski w Polsce. W 1978 roku dostał nagrodę miasta Krakowa za osiągnięcia w dziedzinie upowszechniania kultury. W 1981 otrzymał godność Honorowego Prezesa Polskiej Federacji Tańca, a w 1982 roku - najwyższą na świecie nagrodę taneczną - Carl Alan Overseas Award '81.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Saszetka ISaszetka ISaszetka filcowa z haftowanym ludowym motywem. Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z brązowej podszewki.   Szerokość ok. 22 cm. Wysokość ok. 18 cm Materiał: Filc...
    50 zł
  • Magnes Folk na lodówkę IXMagnes Folk na lodówkę IXMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Grafika Folk w ramce XIIIGrafika Folk w ramce XIIIGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.