PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Maj 2011 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Nowy Targ

Kultura

„Nie lękajcie się być świętymi” - Dni błogosławionego Jana Pawła II w SOSW

Poniedziałek, 23 maja 2011 r.
Autor: Halina Szewczyk

„Nie lękajcie się być świętymi” - Dni błogosławionego Jana Pawła II w SOSWAż przez 4 dni minionego tygodnia, od 16 do 19 maja trwały w SOSW Nr 1 Dni błogosławionego Jana Pawła II. Bo też okazja niemała – nasz Rodak, nasz Biskup i wreszcie nasz umiłowany Ojciec Święty został ogłoszony błogosławionym!


Kościół oficjalnie, mocą Swego autorytetu potwierdził to, co wiedzieliśmy od dawna, że Jan Paweł II jest w Niebie. Możemy Go teraz czcić jako Błogosławionego i modlić się o Jego wstawiennictwo u Boga.

Już od 1 maja w holu naszej Placówki jest obecny obraz Jana Pawła II w otoczeniu flag o barwach narodowych i papieskich, kwiatów i świecy. Od 18 maja znajduje się tam też skrzynka na modlitewne intencje do naszego Papieża. Obok umieszczono wystawę zdjęć. Są tam fotografie - i te ze spotkań z biskupem, a potem kardynałem Karolem Wojtyłą i te ze spotkań z nowotarskiego lotniska i z watykańskich audiencji u Jana Pawła II. Wśród postaci można rozpoznać pracowników SOSW jak i Rodziców uczniów.

Termin tych dni został wybrany nieprzypadkowo – zaraz po Niedzieli Dobrego Pasterza, a  i 16 dnia każdego miesiąca wspominamy tamten październikowy wieczór 1978r., gdy po słowach „Habemus Papam” zobaczyliśmy naszego krakowskiego Biskupa – kardynała Karola Wojtyłę jako nowego Papieża Jana Pawła II, Następcę św. Piotra. Z kolei dzień 18 maja to przecież urodziny naszego ukochanego Ojca Świętego.

Każdy z czterech dni gromadził całą społeczność Placówki na wspólnych spotkaniach z Janem Pawłem II. W pierwszym dniu można było obejrzeć spektakl pt „Wyspa” w wykonaniu zaproszonych uczniów Szkoły Podstawowej w Klikuszowej. Przedstawienie wspaniale przygotowane przez panie Monikę Nycz i Małgorzatę Królczyk, ubogacone świetnie dobranymi prezentacjami słów Papieża – wprowadziło widzów w klimat i atmosferę tych niezapomnianych spotkań z Ojcem Świętym, który przecież mówił naszym - polskim językiem oraz czuł i kochał polskim sercem.

W drugim dniu zorganizowane było spotkanie z zaproszonymi gośćmi – mieszkańcami Nowego Targu,  którzy doświadczyli spotkania z Ojcem Świętym. Państwo Maria i Stanisław Szewczykowie opowiedzieli zebranym o swoich spotkaniach z Papieżem - najpierw z Biskupem krakowskim, a następnie z Janem Pawłem II. Podzielili się mało znaną historią sprzed prawie 50 lat, kiedy podczas odwiedzin biskupa Karola Wojtyły w kościółku św. Anny na nowotarskim cmentarzu w roku 1963, pan Stanisław wspólnie z kolegami przebrani za zbójników „napadli”  na dostojnego przybysza z Krakowa, domagając się „grajcarów”, a następnie po serdecznym powitaniu - służyli Mu do Mszy św. jako ministranci. Po latach, podczas pielgrzymki nowotarżan do Rzymu, żona p. Stanisława, pani Maria w czasie audiencji zwróciła się do Papieża ze słowami po góralsku, że przyszła tu przeprosić za swojego męża, który wtedy napadł na biskupa. Ojciec Święty, choć minęło wtedy blisko 20 lat doskonale pamiętał ten - wydawałoby się mały epizod - dopytywał się o wszystkich tamtych „zbójników”. Z kolei pan Franciszek Szlaga, który od przeszło 30 lat dokumentuje i propaguje wiedzę o pobycie Ojca Świętego w Nowym Targu w 1979 roku, opowiedział zebranym o spotkaniu z Papieżem, tuż w najbliższym sąsiedztwie naszej Placówki - na nowotarskim Lotnisku, gdzie pamiętnego 8 czerwca zgromadziły się nieprzebrane tłumy, by modlić się z Janem Pawłem II. Mało kto z obecnych wiedział, że wówczas Papież uzależnił swoją pierwszą pielgrzymkę do Polski od zgody władz na to spotkanie z góralami w Nowym Targu.

Młodzież wsłuchiwała się w absolutnej ciszy - w barwnym językiem snute opowieści. I… zdumiewające - zaproszeni goście – mimo znacznej różnicy wieku - potrafili nawiązać serdeczną nić porozumienia z młodymi słuchaczami. Zapewne rozpoznawali w tej atmosferze dawne opowiadania swoich dziadków…

Dzień 3. to dzień urodzin Jana Pawła II. W tym pięknym, słonecznym dniu, przy wspaniałej pogodzie cała społeczność SOSW zgromadziła się w dwóch grupach na nowotarskim lotnisku, u stóp pomnika Papieża. To był dzień modlitwy. Starsi uczniowie modlili się do Jana Pawła II wzywając jego wstawiennictwa słowami przepięknej litanii, a młodsi odprawili majówkę, czyli zaśpiewali litanię do Matki Bożej. Oczywiście, nie mogło zabraknąć „Barki” oraz piosenki o naszym Papieżu „Hej Baco, paś owiecki”. A skoro urodziny - toteż złożony został Papieżowi prezent. Każda z klas przyniosła mały łańcuszek serc, który już przy pomniku połączyliśmy w jeden łańcuch i tym łańcuchem miłości naszych serc otoczyliśmy pomnik Jana Pawła II.

W ostatnim 4 dniu zostały przeprowadzone Konkursy wiedzy o Janie Pawle II, wspomagane fotografiami, filmami i cytatami wypowiedzi papieskich. Konkursy zorganizowano też w dwóch grupach. Trzeba przyznać, że zarówno starsi jak i młodsi uczniowie z entuzjazmem i… znajomością tematu odpowiadali na postawione (wcale niełatwe!) pytania, tak że Jury miało problemy z wytypowaniem zwycięzców. A warto było walczyć, bo zdobywcy I Nagrody pojadą na pielgrzymkę do Kalwarii Zebrzydowskiej i Wadowic. Gratulacje dla laureatów oraz wszystkich uczestników konkursów. Konkursy były doskonałą okazją, by jeszcze raz przypomnieć sobie słowa, czyny i gesty Wielkiego Papieża Jana Pawła II.

Błogosławiony Ojcze Święty! Dziękujemy Ci, że byłeś z nami przez te niezapomniane dni… Prosimy, wypraszaj nam u tronu Maryi – obfite błogosławieństwo Jej Syna, Jezusa i łaskę, byśmy każdego dnia dojrzewali do świętości i… kiedyś mogli razem z Tobą zaśpiewać „Barkę” tam, na „błękitnej bacówce w Niebie”.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Torebka filcowa XVITorebka filcowa XVITorebka filcowa z ludowym motywem. Zamykana na zatrzask. Środek z czarnej podszewki. Szerokość ok. 25 cm Wysokość ok. 30 cm Wysokość z rączkami ok. 94 cm Materiał: Filc...
    70 zł
  • Spinka góralska VIISpinka góralska VIIMetalowa spinka góralska w kolorze srebrnym. Ręcznie wykonana. Szerokość 7,5 cm, długość (z przekolacem) 19,5 cm.
    180 zł
  • Okładka na zeszyt IIIOkładka na zeszyt IIILudowe okładka na zeszyt (A5) z jasno szarego filcu zapinana na guzik, kolorowy haft maszynowy. W komplecie zeszyt w kratkę 96 stron. Wymiary: szerokość 15 cm, długość...
    30 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.