PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Kultura

Przenieś się w czasie – lekcja historii w zabytkowej klasie

Sobota, 20 sierpnia 2011 r.
Autor: PTH O/Nowy Targ

Przenieś się w czasie – lekcja historii w zabytkowej klasieJednym z wydarzeń towarzyszących tegorocznemu Jarmarkowi Podhalańskiemu jest Gra Miejska - Nowotarskie Tajemnice. Składa się ona z kilkunastu punktów zlokalizowanych w różnych częściach miasta, na których na zawodników oczekują do wykonania określona zadania. Jednym z punktów na tym swego rodzaju szlaku przygody jest nowotarska Bursa Gimnazjalna, znajdująca się przy ulicy Nadwodniej 5.


Ten sędziwy budynek w przyszłym roku będzie "świętował" jubileusz 100-lecia swego powstania. Z tego też względu oraz korzystając z zaproszenia Stowarzyszenia Rabkon – organizatora gry, Polskie Towarzystwo Historyczne wspólnie z Towarzystwem Bursy Gimnazjalnej i Muzeum Oświaty działającym przy Bibliotece Pedagogicznej w Nowym Targu przygotowali kilka atrakcji dla jej uczestników. Odwiedzając te zabytkowy gmach mieli oni możliwość zwiedzić zrekonstruowaną klasę szkolną z okresu II Rzeczypospolitej. Mogli w niej obejrzeć ławki, przybory szkolne, mapy oraz archiwalne dokumenty i fotografie. Ciekawym wyzwaniem była próba kaligrafii, używając przy tym atramentu i gęsich piór. Niezwykle interesującym eksponatem jest także metalowe liczydło – mały przedwojenny „komputer”.

W drugiej udostępnionej sali przygotowano natomiast wystawę historyczną poświęconą dr Janowi Bednarskiemu honorowemu obywatelowi Nowego Targu. Można w niej również obejrzeć prezentację multimedialną przybliżającą dzieje budynku. Zawiera ona szereg nieznanych i niepublikowanych dotychczas dokumentów i fotografii. W pierwszym dniu trwania imprezy na trasę wyruszyło siedem kilkuosobowych drużyn, które dotarły również do gmachu zabytkowej bursy.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Poduszka brązowaPoduszka brązowaPoduszka z sukna filcowego w kolorze ciemno-brązowym z motywem ludowym haftowanym ręcznie, wypełniona materiałem syntetycznym. Wymiary ok. 38 na 38 cm.
    100 zł
  • Torebka filcowa IVTorebka filcowa IVTorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamyka na zatrzaski. Środek z czarnej podszewki, z kieszenią boczną. Szerokość ok. 33 cm Wysokość ok. 31...
    130 zł
  • „Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu”„Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu”Płyta DVD zawiera widowisko „Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu” (2 godz. 23 min.) zarejestrowane podczas premiery w 2011 roku w Zakopanem, w kinie Sokół (AKT I i IV)...
    35 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.