PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Kultura

Niezwykła lekcja historii w Bursie Gimnazjalnej

Środa, 7 grudnia 2011 r.
Autor: PTH O/Nowy Targ

Niezwykła lekcja historii w Bursie GimnazjalnejZ okazji przypadającego 5 grudnia dnia wolontariusza zorganizowana została gra miejska. Kilka organizacji pozarządowych zaprosiło do swojej siedziby młodzież z podhalańskich szkół, by zapoznać ją ze swoją działalnością oraz zachęcać do idei wolontariatu. Jednym z punktów na jej trasie znalazła się nowotarska Bursa Gimnazjalna.


W tym blisko 100-letnim gmachu mają swoją siedzibę Towarzystwo Bursy Gimnazjalnej im. dra Jana Bednarskiego oraz Oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego. Oba stowarzyszenia przygotowały dla uczestników ciekawe atrakcje. Na początku, zgodnie z programem przedstawiono historię obu towarzystw oraz bieżącą działalność na rzecz społeczności lokalnej. Młodzież mogła również obejrzeć wystawę dokumentującą dzieje Bursy. W drugiej części wizyty uczestnicy gry mieli do wykonania kilka specjalnie przygotowanych zadań.

Pierwsze z nich, zgodnie z ceremoniałem przeznaczonym dla nowo przyjętych wychowanków Bursy, polegało na zawiązaniu sznurowadeł w rękawicach hokejowych. Pomysł na taką właśnie próbę zaczerpnięto z nieodległej historii tj. z połowy lat siedemdziesiątych. W tym to właśnie okresie hokej był najpopularniejszą dyscypliną sportową w Nowym Targu. Zapewne pod wpływem tej swego rodzaju mody, młodzież wykorzystała rękawice hokejowe, jako rekwizyt do próby zręcznościowej. Przechodzili ją wszyscy nowo przyjęci do Internatu uczniowie. Jedna z nich została utrwalona na archiwalnym zdjęciu, które zostało powiększone i zawieszone w sali prób.

Kolejne zadanie nawiązywało do corocznego przygotowywania przez wychowanków Bursy Gimnazjalnej zimowych zapasów. Uczestnicy gry mieli zatem poszatkować główkę kapusty na oryginalnej szatkownicy, a następnie ugnieść ją w również oryginalnej drewnianej beczce. Przygotowanie przez nowotarską młodzież kiszonej kapusty, zostało utrwalane na kliszy fotograficznej. Okazało się, iż w latach siedemdziesiątych młodzi ludzie podchodzili do mało subtelnej pracy z humorem, doskonale się przy tym bawiąc. Odbitkę zachowanego zdjęcia umieszczono w miejscu,  gdzie młodzież XXI w. wzorem swych poprzedników, także bawiąc się poznawała historię gmachu.

Po wyczerpującej pracy każdemu należała się nagroda... łyk oranżady. Najpierw jednak należało otworzyć krahel z napojem. Dzisiaj, w dobie plastikowych butelek z nakrętką, można było się spodziewać, iż będzie to zadanie trudne do wykonania. Rzeczywistość jednak okazała się zaskakująca, gdyż młodzież błyskawicznie sobie z nim poradziła.

Wizyta gimnazjalistów i licealistów w nowatorskiej Bursie była niezwykle sympatyczna. W starym gmachu co raz wybuchały salwy śmiechu. Uśmiechali się uczestnicy i organizatorzy. Zadania wydawałoby się łatwe w praktyce okazywały się nieco skomplikowane, ale ostatecznie zostały zaliczone. Ta niezwykła lekcja historii była strzałem w dziesiątkę, czego dowodem niech będzie uśmiech na twarzach młodych ludzi i miłe słowa, za które gospodarze Bursy Gimnazjalnej serdecznie dziękują i zapraszają do ponownych odwiedzin.

W realizacji tej niezwykłej lekcji historii brali udział: Danuta Hajnos (TBG), Anna Wiśniowska (TBG), Robert Kowalski (PTH), Justyna Tybor (PTH, Gimnazjum nr 1 w Nowym Targu).

Zobacz w naszym sklepie:
  • Torebka filcowa ITorebka filcowa ITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
    160 zł
  • „Portki”„Portki”Płyta DVD zawiera spektakl „Portki” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej. (czas: 1 godz. 47 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka...
    30 zł
  • Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat” wg libretta Franciszka Łojasa Kośli doczekała się swojej wersji filmowej (1 godz. 33 min.). Produkcja trwała prawie rok. Na płycie DVD...
    35 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.