PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Kultura

Nowotarski Kościół w czasach stalinowskich – wykład Łukasza Podolaka

Poniedziałek, 19 grudnia 2011 r.
Autor: PTH O/Nowy Targ

Nowotarski Kościół w czasach stalinowskich – wykład Łukasza PodolakaPrzy niemal pełnej sali odbył się w nowotarskiej bursie odczyt mgr Łukasza Podolaka nt. roli, jaką odegrało duchowieństwo i Kościół katolicki w życiu społecznym i politycznym miasta Nowego Targu w okresie stalinowskim. Referat został wygłoszony w ramach cyklu „Wieczorne spotkania w Bursie Gimnazjalnej z historią, kulturą i tradycją w tle”. Autor mgr Łukasz Podolak jest pracownikiem Archiwum Państwowego w Krakowie. Swoje teksty publikuje m.in. w „Almanachu Nowotarskim”. Jest także współautorem programu badawczego oraz wystawy historycznej pt. „Dzieje Bursy Gimnazjalnej w fotografii i dokumencie utrwalane”.


Omawiany przez młodego badacza okres historyczny, był szczególnie trudny dla kościoła katolickiego. Był to czas bezpardonowej walki o władzę i ustrój polityczny, w jakim umęczona wojną i okupacją Polska, miała pozostawać przez następne pięćdziesiąt lat – mówił prelegent. Przypomniał on działalność polityczną i społeczną proboszcza nowotarskiej fary ks. dr Franciszka Karabuły, który przez kilka pierwszych miesięcy od zakończenia wojny, aż do swej przedwczesnej śmierci aktywnie włączył się w proces odbudowy samorządu w stolicy Podhala. Sporo czasu autor poświęcił także roli jego następcy, ks. proboszcza Józefa Dyby. Był on niestrudzonym organizatorem pielgrzymek do Kalwarii Zebrzydowskiej. Postawa obu duchownych ukazana zostaną na szerokim tle wydarzeń politycznych rozgrywających się na Podhalu, ale także w całej Małopolsce. Wykład oparty został na bogatej bazie źródłowej w tym na dokumentach pochodzących z zasobów Archiwum Państwowego w Krakowie Oddział w Nowym Sączu.

Po zakończeniu wykładu uczestnicy spotkania przeszli do dawnej jadalni, gdzie Robert Kowalski i Łukasz Podolak przybliżyli dzieje nowotarskiej bursy, oprowadzając po jubileuszowej wystawie historycznej.

Projekt wykładów dofinansowany jest ze środków Urzędu Miasta Nowy Targ.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Magnes Folk na lodówkę VIIMagnes Folk na lodówkę VIIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • "Na Was zawsze można liczyć""Na Was zawsze można liczyć""Na Was zawsze można liczyć" - 40 stronnicowy album z fotografiami Grzegorza Gałązki i tekstem Ks. Władysława Mariana Zarębczana. Wydawnictwo MICHALINEUM. My, górale...
    40 zł
  • Ludowe etui na tablet VLudowe etui na tablet VLudowe etui z szarego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.