PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Marzec 2012 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Nowy Targ

Kultura

Z rodzinnych albumów dla historii miasta

Piątek, 9 marca 2012 r.
Autor: Piotr Rayski-Pawlik

fot. Piotr Rayski-PawlikEwa Radwańska za zbiór fotografii z przełomu XIX i XX wieku, przedstawiających wielopokoleniowe mieszczańskie rodziny: Lurów, Stefańskich, Türschmidtów, Syperów i ich rodzinne powiązania sięgające Wiednia, Krakowa, Lwowa, Nowego Sącza i Warszawy otrzymała pierwszą nagrodę w konkursie fotograficznym „Ocalić od zapomnienia – archiwalna fotografia z Nowego Targu do 1945 r.”. We środę wieczorem w Muzeum Podhalańskim podczas wernisażu wystawy pokonkursowej wręczone zostały nagrody i wyróżnienia.


Drugą nagrodę otrzymała Eugenia Rayska za wysokie walory artystyczne i techniczne zdjęć Stanisława Pyszkowskiego z widokami Nowego Targu i Gorców. Dwie równorzędne trzecie nagrody jury przyznało Dominikowi Aksamitowi za unikatowe, historyczne zdjęcia przedstawiające nieistniejący browar nowotarski, Młynówkę i wypożyczalnię nart oraz Pawłowi Nenko za serię pamiątkowych zdjęć z młodzieńczych wycieczek i spacerów, z utraconymi już widokami Kowańca i Samorodów nad Dunajcem.

Jury przyznało też nagrody specjalne: Irenie Tętnowskiej za dokument, jakim jest zbiór fotografii, które utrwaliły pracowników i wnętrze nowotarskiej kaflarni Edwarda Polaka, ważnego dla Nowego Targu i Podhala zakładu drobnego przemysłu, Phyllis Zych-Budce za wytrwałość, konsekwencję i pasję, jaka towarzyszy jej w poszukiwaniu nowotarskich korzeni oraz za ciekawy zestaw zdjęć z rodzinnego albumu, Małgorzacie Sawickiej za interesujące rodzinne zdjęcia portretowe i fotografię przedstawiającą dawną stację benzynową na Rynku i Hotel Herza, w którym dziś mieści się siedziba Euroregionu Tatry, oraz Danucie Marek za interesujący zbiór fotografii przedstawiający nowotarżanina Stanisława Nenko, oficera Pułku Strzelców Podhalańskich Wojska Polskiego zamordowanego w Charkowie.

- Zwróciliśmy się do państwa z prośbą o użyczanie rodzinnych zbiorów i efekty tego naszego konkursu przeszły nasze najśmielsze oczekiwania. Na konkurs wpłynęło 830 fotografii i są to bardzo cenne fotografie, które wiele wnoszą do historii naszego miasta – powiedziała podczas wernisażu wystawy Joanna Voit, kustosz Muzeum Podhalańskiego, które zorganizowało konkurs.

Projekt, w ramach którego ogłoszony był konkurs, był współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu "Tatry" w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska - Republika Słowacka 2007-2013.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Aniołek duży IIIAniołek duży IIIAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 7 cm. Wysokość 13,5 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    13 zł
  • „Skąpiec”„Skąpiec”Płyta DVD zawiera spektakl „Skąpiec” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej. (czas: 1 godz. 23 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka...
    30 zł
  • Ludowe etui na tablet VLudowe etui na tablet VLudowe etui z szarego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.