PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Maj 2012 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Nowy Targ

Kultura

Kiedy ideologia była ważniejsza od człowieka

Środa, 16 maja 2012 r.
Autor: Piotr Rayski-Pawlik

fot. Piotr Rayski-Pawlik- Dwa lata temu, kiedy to w ramach obchodzonego dwudziestolecia odrodzonego samorządu terytorialnego w Polsce, w Urzędzie Miasta był tzw. dzień otwarty, podczas którego uczniowie nowotarskich gimnazjów mogli z bliska przyjrzeć się pracy Urzędu, ale i zobaczyć podziemia UM. I okazało się, że najbardziej interesujący dla młodzieży był schron dowództwa Obrony Cywilnej – mówi Burmistrz Marek Fryźlewicz, który we czwartek wieczorem uroczyście w obecności Mieszkańców i przedstawicieli służb mundurowych otworzył Izbę Zimnej Wojny i Socjalizmu „I zwis” w piwnicach Urzędu Miasta.


Izba powstała na bazie ok. 90 m. kwadr. pomieszczeń, które w latach zimnej wojny miały służyć władzom miasta odpowiedzialnym także za obronę cywilną za centrum komunikacji będące jednocześnie schronem. Niewiele uległo tam zmianie, sam w sobie schron stał się przez lata skansenem. Jedynie w 2006 r. posłużył jako pomieszczenie dla centrum dowodzenia podczas ćwiczeń na wypadek radiacji. Jednakże sprzęt – obecnie o wartości bardziej muzealnej niż merytorycznej – nie był już wówczas wykorzystywany. 

Izba udostępniona jest dla zwiedzających po wcześniejszym uzgodnieniu wizyty w Urzędzie Miasta. Może to być żywa lekcja historii dla uczniów poznających czasy głębokiego socjalizmu, a centralka telefoniczna z tabliczką „uwaga, nieprzyjaciel podsłuchuje” jest doskonałym przykładem paranoi tamtego okresu. 

A oto link do pełnego słowa wstępnego Burmistrza Marka Fryźlewicza:
http://www.nowytarg.pl/news.php?cod=6402

Zobacz w naszym sklepie:
  • Magnes Folk na lodówkę VMagnes Folk na lodówkę VMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Naszyjnik "Wielokrzyż"Naszyjnik "Wielokrzyż"Naszyjnik "Wielokrzyż" Obwód 43 cm. Inspirowany starą biżuterią góralską - Koral o dwóch odcieniach czerwieni, Metal, Srebro. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez...
    100 zł
  • Flakon szklany IIIFlakon szklany IIIFalkon szklany w postaci cylindra z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 15 cm, średnica 15 cm.
    90 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.