PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Maj 2012 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Nowy Targ

Kultura

Nocne zwiedzanie w Bursie Gimnazjalnej

Poniedziałek, 21 maja 2012 r.
Autor: PTH O/Nowy Targ

fot. PTH O/Nowy TargW ramach II Nocy Muzeów otwarła swoje podwoje Bursa Gimnazjalna im. dra Jana Bednarskiego. Dla odwiedzających gmach bursy przygotowano dwie wystawy historyczne, ekspozycję pamiątek związanych z funkcjonowaniem Internatu w latach siedemdziesiątych XX w., tudzież prezentację multimedialną ukazującą stuletnie dzieje budynku. Dla najbardziej zainteresowanych udostępniono także najwyższą kondygnację budynku oraz strych.


Zwiedzanie nowotarskiej Bursy można było rozpocząć od sali na parterze, gdzie przygotowano  wystawę historyczną zatytułowaną  „Podhale niezłomne 1939-1945”. Obok kilkunastu tablic omawiających wydarzenia z czasów okupacji hitlerowskiej, pokazano unikatową kolekcję broni: pistolety i karabiny oraz wyposażenie oddziałów partyzanckich działających w regionie.  Całość dopełniały umundurowane sylwetki:  żołnierza 1. Pułku Strzelców Podhalańskich z września 1939 r. oraz partyzanta z 1. Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej z roku 1944 r. Pokazane na wystawie pistolety oraz karabiny pochodzą ze zbiorów Stowarzyszenia Miłośników Polskiej Broni i Barwy „Perkun” oraz Polskiego Towarzystwa Historycznego w Nowym Targu. Wydarzenia z lat wojny i okupacji przybliżył zwiedzającym Michał Maciaszek, Prezes Powiatowego Zarządu LOK  w Nowym Targu i członek zarządu Oddziału PTH.

Po zapoznaniu się z historią drugiej wojny światowej zwiedzający kierowali się do przyziemia gmachu, gdzie już przy wejściu witała ich czerwona tabliczka „Internat Liceum Ogólnokształcącego w Nowym Targu”. Do połowy lat dziewięćdziesiątych zawieszona była na frontowej ścianie budynku. Zapomniana i nikomu już niepotrzebna trafiła do piwnic gmachu, gdzie została odnaleziona i dziś  stanowi ciekawy eksponat. W korytarzu przygotowano również pokaz multimedialny przybliżający dzieje Bursy Gimnazjalnej, która w 2012 r. obchodzi swój setny jubileusz.

W dawnej ciemni fotograficznej znalazła swoje miejsce ekspozycja wyposażenia Internatu z lat siedemdziesiątych XX w. Wszystkie eksponaty zostały odnalezione w czasie prac remontowych prowadzonych w budynku. Można było zatem obejrzeć piękny rękopis Regulaminu Internatu, powiększalnik i dyplom należące do Kółka Fotograficznego działającego w Internacie, dyplomy za udział wychowanków w Zimowym Rajdzie w Gorcach. Ponadto, udostępniono wyposażenie szkolnego magazynu Przysposobienia Wojskowego: apteczkę, maski pgaz. oraz telefon polowy. Nie mogło oczywiście zabraknąć wyposażenia stołówki, w tym kubków, słynnych „krachli” i beczek do kiszenia kapusty. Nad wejściem zawieszono jeden z kilkunastu głośników radiowęzła. Całość dopełniały gazety z epoki: „Nowa Wieś”, „Film” oraz skrypt szkolny z historii, a ze ściany spoglądał  PRL-ski orzeł.

W jadalni internatowej z kolei odwiedzający miel możliwość obejrzenia drugiej wystawy historycznej, przygotowanej przez Polskie Towarzystwo Historyczne oraz Narodowe Archiwum Cyfrowe. Na dwudziestu tablicach pokazano utrwalone na fotografiach pobyty Prezydentów II Rzeczypospolitej: Stanisława Wojciechowskiego oraz Ignacego Mościckiego w Nowym Targu i na Podhalu. Znalazło się tutaj szereg nieznanych i dotychczas w większości niepublikowanych fotografii oraz relacje prasowe zamieszczane na łamach  dzienników regionalnych i ogólnopolskich. Po wystawie oprowadzał jej autor Robert Kowalski, historyk i prezes miejscowego oddziału PTH.

Najbardziej zainteresowanym dziejami stuletniego gmachu pokazano miejsca, których na co dzień nie udostępnia się zwiedzającym. Kilkuosobowa grupa mogła zatem wejść na najwyższą kondygnację budynku, zobaczyć nocną panoramę miasta, zajrzeć na strych i oglądnąć stuletnią konstrukcję dachu oraz najsłynniejszy pokój Internatu tzw. „Kosmos”, w którym mieszkali wyłącznie uczniowie ostatniej klasy Liceum.

Tegoroczną edycję Nocy Muzeów należy uznać za udaną. Dopisali zarówno zwiedzający jak i organizatorzy, którzy przygotowali dla mieszańców miasta szereg atrakcji oraz udostępnili miejsca, które w ciągu całego roku są niedostępne dla odwiedzających.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Bransoletka "Mix 1"Bransoletka "Mix 1"Bransoletka "Mix 1" Obwód - 18 cm. Matriały: Jadeit, Lapis lazuli, Turkus, Aragonit, Koral, Szkło. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę Krzemińską-Owczarz.
    65 zł
  • Bransoletk​a "Porzeczki"Bransoletk​a "Porzeczki"Bransoletka, z koralików z korala fasetowanego, rurek - koral i pastylek - szkło. Plus masa perłowa - zawieszka. Obw 20,5 cm
    70 zł
  • Naszyjnik "Porzeczki"Naszyjnik "Porzeczki"Naszyjnik z drobnych Korali rekonstruowanych oraz z przekładek - drobniutkich koralików szklanych. Obwód 49,5 cm. Średnica koralików z korala 0,7 i 0,5 cm. Zapięcie...
    65 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.