PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Kultura

Kulturalna Stolica Podhala

Piątek, 2 listopada 2012 r.
Autor: Barbara Pachniowska

Kulturalna Stolica Podhala„Jest w Polsce sześć pór roku/ chyba więcej nie ma/ przedwiośnie/ wiosna/ lato/ dwie jesienie/ jedna ze złotem ucieka/ w drugiej kalosz przecieka i zima” - Jan Twardowski. I oto za poetą wkroczyliśmy w porę „dwóch jesieni”, czy będzie złotą czy też tą z przeciekającymi kaloszami sprawdzimy na sobie sami, ale by przetrwać czas szarug, smutku i długich wieczorów zapraszamy do udziału w wydarzeniach przygotowanych przez nowotarskie instytucje, stowarzyszenia i szkoły.


Proponujemy Państwu spotkanie na Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej, którego celem jest przybliżenie postaci Stefana Banacha-matematycznego geniusza o podhalańskich korzeniach, twórcy ponad 60 prac naukowych, twierdzeń o fundamentalnym znaczeniu dla wielu dziedzin matematyki. Organizatorzy w programie zaplanowali oprócz wykładów , wernisaż wystawy oraz pokaz filmu dokumentalnego „Przestrzenie Banacha” w reż. Krzysztofa Langa.

Na retrospektywną wystawę  o nowotarskim rzeźbiarzu Piotrze Chodorowiczu zaprasza Galeria BWA „Jatki”, mija właśnie rok od śmierci Artysty znanego w naszym mieście m.in. z wykonania rzeźby  pomnika Władysława Orkana, Ojca Św. Jana Pawła II na lotnisku ,tablic pamiątkowych – 100-lecia nowotarskiego I Liceum, ks. prof. Józefa Tischnera, prymasa kard. Stefana Wyszyńskiego, w Gimnazjum nr 1 im. Tadeusza Kościuszki, Ojca Dionizego Śmiałkowskiego na Polanie Brożek oraz tą ostatnią - na kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa z okazji beatyfikacji Jana Pawła II.

Na listopad zaplanowaliśmy również kilka koncertów m.in. „Muzyczną opowieść o Fryderyku Chopinie” w wyk. japońskiego pianisty Hiroshi Kurotaki ,Jolanty Suder i Jerzego Sobeńki, w programie zaprezentujemy mazurki, etiudy, polonezy ,w tym Wielki Polonez As-dur op. 53 oraz opowieści o życiu i twórczości wielkiego mistrza. Z przyjemnością zapraszamy na koncert „Światowe Przeboje Muzyki Filmowej”, który przywołuje na myśl najpiękniejsze kadry światowego kina. Program obfituje w najbardziej  popularne motywy i melodie takich mistrzów jak. K.Komeda, A.Kurylewicz, J.Williams, K.Dębski, E.Morricone i inni. Piękna muzyka, doskonałe  aranżacje, znakomite wykonanie, błyskotliwe słowo wiążące tworzą rewelacyjny nastrój.

Ponadto na koncerty zapraszają chór „Gorce”, który świętował będzie swój jubileusz 60-lecia, chór „Echo Gorczańskie” na „Wieczór Cecyliański” oraz Młoda Podhalańska Filharmonia Państwowej Szkoły Muzycznej w Nowym Targu na „Jesienne melancholie”.

Wraz z programem Belgia- België- Belgique  kultura belgijską królować będzie w Miejskim Ośrodku Kultury w Nowym Targu. Przygotowaliśmy dla Państwa ciekawe slajdowiska, spotkania oraz tradycyjnie pokazy filmów.

Na kolejną naukową ogólnopolską konferencję naukową „Dzieje wojen i wojskowości w badaniach regionalnych zaprasza” Forum Małopolskich Oddziałów PTH i Towarzystwo Bursy Gimnazjalnej Nowym Targu.

Serdecznie zapraszam do zapoznania się z całością oferty polecając na jesienne słoty mimo wszystko wyjście z domu i spotkania w ramach
propozycji przygotowanych przez nowotarskich Organizatorów imprez.

PROGRAM WYDARZEŃ: KSP_na listopad.pdf

Zobacz w naszym sklepie:
  • Wisior "Kula Jadeitu"Wisior "Kula Jadeitu"Wisior z dużą /średn. 2,5 cm./ i stosunkowo ciężką, z grawerowaną we wzór, kulą jadeitu. Resztę stanowią oponki amazonitu /mniejsze, przeźroczyste/ , oponki jaspisu...
    100 zł
  • Torebka filcowa XTorebka filcowa XTorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
    160 zł
  • „Baby i Dezerterzy”„Baby i Dezerterzy”Płyta DVD zawiera spektakl „Baby i dezerterzy” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej (57 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka działający...
    30 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.