PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Kultura

Kulturalna Stolica Podhala

Piątek, 2 listopada 2012 r.
Autor: Barbara Pachniowska

Kulturalna Stolica Podhala„Jest w Polsce sześć pór roku/ chyba więcej nie ma/ przedwiośnie/ wiosna/ lato/ dwie jesienie/ jedna ze złotem ucieka/ w drugiej kalosz przecieka i zima” - Jan Twardowski. I oto za poetą wkroczyliśmy w porę „dwóch jesieni”, czy będzie złotą czy też tą z przeciekającymi kaloszami sprawdzimy na sobie sami, ale by przetrwać czas szarug, smutku i długich wieczorów zapraszamy do udziału w wydarzeniach przygotowanych przez nowotarskie instytucje, stowarzyszenia i szkoły.


Proponujemy Państwu spotkanie na Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej, którego celem jest przybliżenie postaci Stefana Banacha-matematycznego geniusza o podhalańskich korzeniach, twórcy ponad 60 prac naukowych, twierdzeń o fundamentalnym znaczeniu dla wielu dziedzin matematyki. Organizatorzy w programie zaplanowali oprócz wykładów , wernisaż wystawy oraz pokaz filmu dokumentalnego „Przestrzenie Banacha” w reż. Krzysztofa Langa.

Na retrospektywną wystawę  o nowotarskim rzeźbiarzu Piotrze Chodorowiczu zaprasza Galeria BWA „Jatki”, mija właśnie rok od śmierci Artysty znanego w naszym mieście m.in. z wykonania rzeźby  pomnika Władysława Orkana, Ojca Św. Jana Pawła II na lotnisku ,tablic pamiątkowych – 100-lecia nowotarskiego I Liceum, ks. prof. Józefa Tischnera, prymasa kard. Stefana Wyszyńskiego, w Gimnazjum nr 1 im. Tadeusza Kościuszki, Ojca Dionizego Śmiałkowskiego na Polanie Brożek oraz tą ostatnią - na kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa z okazji beatyfikacji Jana Pawła II.

Na listopad zaplanowaliśmy również kilka koncertów m.in. „Muzyczną opowieść o Fryderyku Chopinie” w wyk. japońskiego pianisty Hiroshi Kurotaki ,Jolanty Suder i Jerzego Sobeńki, w programie zaprezentujemy mazurki, etiudy, polonezy ,w tym Wielki Polonez As-dur op. 53 oraz opowieści o życiu i twórczości wielkiego mistrza. Z przyjemnością zapraszamy na koncert „Światowe Przeboje Muzyki Filmowej”, który przywołuje na myśl najpiękniejsze kadry światowego kina. Program obfituje w najbardziej  popularne motywy i melodie takich mistrzów jak. K.Komeda, A.Kurylewicz, J.Williams, K.Dębski, E.Morricone i inni. Piękna muzyka, doskonałe  aranżacje, znakomite wykonanie, błyskotliwe słowo wiążące tworzą rewelacyjny nastrój.

Ponadto na koncerty zapraszają chór „Gorce”, który świętował będzie swój jubileusz 60-lecia, chór „Echo Gorczańskie” na „Wieczór Cecyliański” oraz Młoda Podhalańska Filharmonia Państwowej Szkoły Muzycznej w Nowym Targu na „Jesienne melancholie”.

Wraz z programem Belgia- België- Belgique  kultura belgijską królować będzie w Miejskim Ośrodku Kultury w Nowym Targu. Przygotowaliśmy dla Państwa ciekawe slajdowiska, spotkania oraz tradycyjnie pokazy filmów.

Na kolejną naukową ogólnopolską konferencję naukową „Dzieje wojen i wojskowości w badaniach regionalnych zaprasza” Forum Małopolskich Oddziałów PTH i Towarzystwo Bursy Gimnazjalnej Nowym Targu.

Serdecznie zapraszam do zapoznania się z całością oferty polecając na jesienne słoty mimo wszystko wyjście z domu i spotkania w ramach
propozycji przygotowanych przez nowotarskich Organizatorów imprez.

PROGRAM WYDARZEŃ: KSP_na listopad.pdf

Zobacz w naszym sklepie:
  • Torebka filcowa VIIITorebka filcowa VIIITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zatrzask. Środek z czarnej podszewki, z kieszenią boczną. Pasek ze sztucznego materiału...
    110 zł
  • Naszyjnik i bransoletka "Porzeczki"Naszyjnik i bransoletka "Porzeczki"Naszyjnik i bransoletka "Porzeczki" Naszyjnik obwód 47 cm. , Bransoletka obwód 17,5 cm. Materiały: Turkus, Jadeit, Metal, elementy posrebrzane. Biżuteria zaprojektowana...
    145 zł
  • Wisiorek "Ogródek 2"Wisiorek "Ogródek 2"Wisiorek, z sukna, filcu i cekin. Średnica zawieszki 4,8 cm. Obw. 70 cm.
    30 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.