PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Kultura

O architekturze z najmłodszymi

Piątek, 9 listopada 2012 r.
Autor: Piotr Rayski-Pawlik

fot. Piotr Rayski-PawlikUczniowie dwóch klas w szkołach podstawowych nr 5 i 11 dostali nietypowe zadanie domowe: na kartce formatu A3 dowolną techniką narysować dom swoich marzeń. Pracę tą zadał im mgr inż. arch. Paweł Szlachtowski w ramach konkursu zorganizowanego przez Małopolską Okręgową Izbę Architektów z okazji dnia edukacji architektonicznej.


We czwartek architekt odwiedził obydwie szkoły i opowiadał uczniom o architekturze. Czym się zajmują przedstawiciele jego zawodu i jak powstaje budynek od fundamentów, po dach. Uśmiechnął się, kiedy uczniowie jedenastki zaczęli narzekać na „betonowy” Rynek po rewitalizacji. – Zieleń i drzewa są w nieopodal leżącym parku, zresztą też po dużym remoncie – tłumaczył dziesięciolatkom. – Rynek ma zupełnie inną funkcję. Kiedy Nowy Targ uzyskał przywilej lokacyjny odbywały się tu jarmarki. Dookoła ratusza ustawiali się handlarze – wyjaśnił uczniom dodając jednocześnie, że drzewa i zieleń też na Rynku będzie. 

Szlachtowski przekazał czwartoklasistom kilka tajników swojego zawodu. Np. że przy projektowaniu domu sypialnię powinno się sytuować na wschód by wstające słońce budziło również nas, salon powinien być raczej na południe, a garaż może stać od strony północnej, bo nie potrzebuje słońca. Przytoczył też kilka ciekawostek architektonicznych, jak np. fakt iż największy budynek świata jest w stanie pomieścić 80 tys. osób czyli ponad dwa razy więcej, niż Nowy Targ liczy sobie mieszkańców. Pokazał im prawdziwy projekt architektoniczny budynku. Rozdał także książki z wierszowaną historią powstawania domu – od spraw administracyjnych związanych z projektami i pozwoleniem na budowę, aż po wyposażenie wnętrza.

Zobacz w naszym sklepie:
  • „Skąpiec”„Skąpiec”Płyta DVD zawiera spektakl „Skąpiec” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej. (czas: 1 godz. 23 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka...
    30 zł
  • Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat” wg libretta Franciszka Łojasa Kośli doczekała się swojej wersji filmowej (1 godz. 33 min.). Produkcja trwała prawie rok. Na płycie DVD...
    35 zł
  • Aniołek duży IAniołek duży IAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 7 cm. Wysokość 13,5 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    13 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.