PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Kultura

Kontynuatorzy świętego Franciszka

Sobota, 12 stycznia 2013 r.
Autor: Piotr Rayski-Pawlik

fot. Piotr Rayski-PawlikNagrody i wyróżnienia dla uczestników dwóch miejskich konkursów: na najpiękniejszą szopkę bożonarodzeniową i na najpiękniejszą kartkę świąteczną zostały rozstrzygnięte we czwartek na Sali obrad Urzędu Miasta. Uczniowie biorący udział w konkursach otrzymali nagrody, a opiekunowie konkursów koordynowanych przez Urząd Miasta dostali w podzięce miejskie kalendarze.


- Ta tradycja Bożego Narodzenia, tradycja kolędowania i robienia szopek jest już bardzo stara. Wprowadził ją święty Franciszek z Asyżu i było to w wieku XIII. Od tego czasu, od ponad siedmiuset lat szopka jest jednym z ważnych elementów Bożego Narodzenia. Dlatego organizacja tych konkursów na szczeblu miejskich to sprawa ważna, bo dzięki temu możecie kontynuować to dzieło świętego Franciszka, który w swojej wyobraźni postanowił zrobić szopkę i za to wam bardzo dziękuję. Oczywiście chociaż coraz bardziej rozszerza się komunikacja elektroniczna, to w Polsce zachowała się ta tradycja wysyłania rzeczowego znaku pamięci, znaku serdeczności, życzeń w postaci świątecznej kartki – dziękował uczestnikom Burmistrz Marek Fryźlewicz. 

Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 5 zauważył, że oprócz konkursu szopek i kartek można by również ogłosić konkurs na świąteczną bombkę. Burmistrzowi pomysł się spodobał i prawdopodobnie jeszcze w tym roku uzdolnieni plastycznie uczniowie nowotarskich szkół pochylą się również nad tymi choinkowymi ozdobami.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Sakiewka IVSakiewka IVSakiewka filcowa z haftowanym ludowym motywem. Zamykana na rzep. Szerokość ok. 9 cm Wysokość ok. 14 cm Długość ze sznurkiem ok. 49 cm Materiał: Filc Kolor: Kremowy
    35 zł
  • Poduszka brązowaPoduszka brązowaPoduszka z sukna filcowego w kolorze ciemno-brązowym z motywem ludowym haftowanym ręcznie, wypełniona materiałem syntetycznym. Wymiary ok. 38 na 38 cm.
    100 zł
  • Magnes Folk na lodówkę XMagnes Folk na lodówkę XMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.