Nowy Targ
Kultura
Dorota Bąk w nowotarskich "Jatkach"
Autor: Anna Karpiel-Semberecka
W Galerii Sztuki BWA JATKI w Nowym Targu gościła zakopiańska artystka Dorota Bąk. 15 marca odbył się wernisaż wystawy grafiki jej autorstwa zatytułowanej „Punkt Odniesienia”, a oprócz nowotarskiej i tym razem bardzo licznie wzięła w nim udział także zakopiańska publiczność. Wszystkich serdecznie witała szefowa Galerii BWA „Jatki" Anna Dziubas. Na wstępie zabrzmiał minirecital kwartetu gitar klasycznych działającego przy Powiatowym Młodzieżowym Domu Kultury w Nowym Targu. Natomiast po obejrzeniu ciekawej i inspirującej wystawy grafik, goście mogli zwiedzić także nową przestrzeń galeryjną w piwnicach, gdzie prezentowane są prace ze zbiorów własnych „Jatek”.
Artystka dziękowała wszystkim za przybycie, opowiadała także o swoich inspiracjach, wśród których najważniejsze to rodzina i podróże, a zwłaszcza górskie wędrówki, które tłumaczą tak częsty w jej twórczości motyw postaci z plecakiem, a także zamiłowanie do tatrzańskiego krajobrazu. I tu należy chyba szukać tytułowego punktu odniesienia. Wyjaśniała także jak wiele czasu, precyzji, wytrwałości i cierpliwości wymaga wybrana przez nią technika akwatinty i akwaforty.
Dorota Bąk urodziła się w Zakopanem. Jest absolwentką Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem. W 1992 r. ukończyła ASP we Wrocławiu, uzyskując dyplom z grafiki artystycznej u prof. H. Pawlikowskiej i dyplom z projektowania graficznego u prof. E. Smolińskiego. W 2005 r. ukończyła podyplomowe studia pedagogiczne w zakresie edukacji plastycznej na ASP im. Jana Matejki w Krakowie.
Artystka brała udział w międzynarodowych wystawach prezentujących współczesną grafikę m.in. w Caduqes, Barcelonie, Paryżu, Bages (Francja), Berlinie, Monachium, Wienfield (W. Brytania), Seulu (Korea Południowa), Joensuu (Finlandia), Lublianie (Słowenia) oraz Łodzi, Katowicach, Ostrowie Wielkopolskim, Wrocławiu, Krakowie. Uczestniczyła w warsztatach artystycznych, m.in. „Praga – jej zabytki i muzea”, „Wenecja, Rawenna, Padwa i ich dziedzictwo kulturowe”. Jej pasją są góry i podróże, które stanowią zarazem ważny punkt odniesienia dla twórczości artystki.
Obecnie mieszka i tworzy w Zakopanem. Od 1997 r. prowadzi pracownię rysunku i malarstwa w ZSP im. A. Kenara w Zakopanem. Artystka prezentowała swój dorobek twórczy na wielu wystawach indywidualnych. Jej grafiki znajdują się w zbiorach: Muzeum miasta Ostrowa Wielkopolskiego, Muzeum Tatrzańskiego, Państwowej Galerii Sztuki w Łodzi, Muzeum i Galerii Sztuki Współczesnej (Bitola, Macedonia), Sharjah Art Museum (Zjednoczone Emiraty Arabskie) oraz w licznych kolekcjach prywatnych.
- Ludowe etui na tablet IV
Ludowe etui z szarego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
60 zł - Podkładki korkowe Folk
Podkładki korkowe pod kubki z autorskim wzorem w stylu folk, zainspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Czarno - biały design z pewnością...
25 zł - Magnes Folk na lodówkę XI
Magnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
7 zł
- Dorota Bąk w nowotarskich "Jatkach"Autor zdjęć: Anna Karpiel-Sembereckaobejrzyj galerię
Liczba zdjęć: 83