PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Kultura

Dorota Bąk w nowotarskich "Jatkach"

Poniedziałek, 18 marca 2013 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-SembereckaW Galerii Sztuki BWA JATKI w Nowym Targu gościła zakopiańska artystka Dorota Bąk. 15 marca odbył się wernisaż wystawy grafiki jej autorstwa zatytułowanej „Punkt Odniesienia”, a oprócz nowotarskiej i tym razem bardzo licznie wzięła w nim udział także zakopiańska publiczność. Wszystkich serdecznie witała szefowa Galerii BWA „Jatki" Anna Dziubas. Na wstępie zabrzmiał minirecital kwartetu gitar klasycznych działającego przy Powiatowym Młodzieżowym Domu Kultury w Nowym Targu. Natomiast po obejrzeniu ciekawej i inspirującej wystawy grafik, goście mogli zwiedzić także nową przestrzeń galeryjną w piwnicach, gdzie prezentowane są prace ze zbiorów własnych „Jatek”.


Artystka dziękowała wszystkim za przybycie, opowiadała także o swoich inspiracjach, wśród których najważniejsze to rodzina i podróże, a zwłaszcza górskie wędrówki, które tłumaczą tak częsty w jej twórczości motyw postaci z plecakiem, a także zamiłowanie do tatrzańskiego krajobrazu. I tu należy chyba szukać tytułowego punktu odniesienia. Wyjaśniała także jak wiele czasu, precyzji, wytrwałości i cierpliwości wymaga wybrana przez nią technika akwatinty i akwaforty.

Dorota Bąk urodziła się  w Zakopanem. Jest absolwentką Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem. W 1992 r. ukończyła ASP we Wrocławiu, uzyskując dyplom z grafiki artystycznej u prof. H. Pawlikowskiej i dyplom z projektowania graficznego u prof. E. Smolińskiego. W 2005 r. ukończyła podyplomowe studia pedagogiczne w zakresie edukacji plastycznej na ASP im. Jana Matejki w Krakowie.

Artystka brała udział w międzynarodowych wystawach prezentujących współczesną grafikę m.in. w Caduqes, Barcelonie, Paryżu, Bages (Francja), Berlinie, Monachium, Wienfield (W. Brytania), Seulu (Korea Południowa), Joensuu (Finlandia), Lublianie (Słowenia) oraz Łodzi, Katowicach, Ostrowie Wielkopolskim, Wrocławiu, Krakowie. Uczestniczyła w warsztatach artystycznych, m.in. „Praga – jej zabytki i muzea”, „Wenecja, Rawenna, Padwa i ich dziedzictwo kulturowe”. Jej pasją są góry i podróże, które stanowią zarazem ważny punkt odniesienia dla twórczości artystki.

Obecnie mieszka i tworzy w Zakopanem. Od 1997 r. prowadzi pracownię rysunku i malarstwa w ZSP im. A. Kenara w Zakopanem. Artystka prezentowała swój dorobek twórczy na wielu wystawach indywidualnych. Jej grafiki znajdują się w zbiorach: Muzeum miasta Ostrowa Wielkopolskiego, Muzeum Tatrzańskiego, Państwowej Galerii Sztuki w Łodzi, Muzeum i Galerii Sztuki Współczesnej (Bitola, Macedonia), Sharjah Art Museum (Zjednoczone Emiraty Arabskie) oraz w licznych kolekcjach prywatnych.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Torebka filcowa VITorebka filcowa VITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
    160 zł
  • Poduszka brązowa IIPoduszka brązowa IIPoduszka z sukna filcowego w kolorze ciemno-brązowym z motywem ludowym haftowanym ręcznie, wypełniona materiałem syntetycznym. Wymiary ok. 42 na 42 cm.
    100 zł
  • Słownik biograficzny "Podhalanie" tom IISłownik biograficzny "Podhalanie" tom IILudzie kultury i sportu, dziennikarze, duchowni i samorządowcy - kilkaset osób znalazło się w tomie II Słownika biograficznego "Podhalanie". Słownik biograficzny...
    70 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.