PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Kultura

Kulturalna Stolica Podhala w kwietniu

Czwartek, 28 marca 2013 r.
Autor: Barbara Pachniowska

Kulturalna Stolica Podhala w kwietniuKulturalna Stolica Podhala wyznaczać będzie w kwietniu kręgi regionalne, europejskie i światowe poprzez przygotowane przez organizatorów propozycje. Po sukcesie na I Małopolskich Spotkaniach Teatrów Amatorskich w Jabłonce i odebraniu Grand Prix zespół regionalny „Śwarni” zaprasza na powtórkę spektaklu „Chłopskie niescęście” wg gawędy A. Gut-Stapińskiej (reż. Marcin Kudasik) w dniu 10 kwietnia do nowotarskiego MOK-u.


Niezdecydowanym przytaczamy fragment werdyktu jury "…brawurowe przedstawienie na granicy szaleństwa, dobrego smaku - słowem prowokacja wobec teatru regionalnego, kultury masowej, telewizyjnej i blichtru współczesnego świata (życia). Rozmach rozwiązań scenicznych, niezwykle brawurowe bardzo wyraziste aktorstwo, szalone pomysły scenograficzne i wymyślne rekwizyty zasługują na najwyższe uznanie".

Na spektakl  zaprasza również grupa teatralna działająca przy parafii NSPJ w Nowym Targu, tym razem obejrzą Państwo widowisko pt. „Kłamstwo” w reż. Marcin Kobierskiego.

Barbara Słuszkiewicz zdobyła już swoimi comiesięcznymi wykładami stałe grono słuchaczy, od kilku miesięcy mieszkańcy nowotarskich kamieniczek piszą wspólną historię Miasta, historię ludzi zamieszkujących kamieniczki w Rynku od początku XIX w. do 1945 roku. Pojawiają się nowe materiały, słuchacze dzielą się swoimi wspomnieniami, wiedzą a bywa, że również dokumentami źródłowymi. Zapraszamy zatem na kolejne spotkanie!

W kwietniu gościć będziemy również Michała Tyrpę prezesa Fundacji Paradis Judaeorum, inicjatora akcji społecznej „Przypomnijmy o Rotmistrzu” („Let’s Reminisce About Witold Pilecki”), pomysłodawcę ustanowienia 25 maja europejskim Dniem Bohaterów Walki z Totalitaryzmem, autor listu do Benedykta XVI z prośbą o rozważenie beatyfikacji ś.p. Witolda Pileckiego oraz listu do Rady Muzeum Holocaustu w Waszyngtonie w sprawie uwzględnienia Ochotnika do Auschwitz w ekspozycjach instytucji upamiętniających zagładę narodu żydowskiego.

Zaproszenie nowotarskiego salonu poezji przyjął Andrzej Poniedzielski - poeta, autor tekstów piosenek, humorysta, twórca scenariuszy, na salonie zagości z tomikiem poezji „Jednocześnie”. Jest autorem ponad 200 wierszy oraz tekstów ponad 20 piosenek Elżbiety Adamiak, pisał również dla Edyty Geppert, Anny Marii Jopek, Seweryna Krajewskiego, Maryli Rodowicz, Lory Szafran, Anny Treter, Grzegorza Turnaua i Tadeusza Woźniaka.

Kwiecień to dobry czas do podróży, po „Europejskich szlakach kulturowych” słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku oprowadzał będzie dr Franciszek Mróz. A wszystkich, którzy rozsmakują się w wędrowaniu Organizatorzy cyklu spotkań z kulturą zapraszają na kolejną jej edycję pt. „Giro della cultura”. Od 22 do 26 kwietnia w Miejskim Ośrodku Kultury włoskie kino,  muzyka, smaki i literatura będą na Państwa czekały w dużej, wytrawnej dawce, a Anna Kłossowska pokaże Państwu „Włochy jakich nie znacie”. Nasi widzowie mogą spodziewać się licznych niespodzianek, które tradycyjnie przygotują wydawnictwa, a organizatorzy rozlosują wśród uczestników.

Na prelekcję w ramach cyklu  Wieczorne Spotkania w Bursie Gimnazjalnej z historią, kulturą i tradycją w tle zaprasza Polskie Towarzystwo Historyczne w Nowym Targu, tym razem tematem spotkania będą Polskie parafie rzymskokatolickie w XIX-wiecznym Chicago. Wykład wygłosi dr Marcin Borys (PTH o/Tarnów).

Oczekujemy na Państwa i zachęcamy do zapoznania się z całą ofertą wydarzeń przygotowanych przez Organizatorów.

KSP_program na kwiecien.pdf

Zobacz w naszym sklepie:
  • Portfel IIPortfel IIPortfel filcowy z haftowanym ludowym motywem. Zamykany na rzep. Środek z brązowej podszewki.   Szerokość ok. 13 cm Wysokość ok. 12 cm Materiał: Filc Kolor: Brązowy...
    35 zł
  • Bransoletka "Mix 1"Bransoletka "Mix 1"Bransoletka "Mix 1" Obwód - 18 cm. Matriały: Jadeit, Lapis lazuli, Turkus, Aragonit, Koral, Szkło. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę Krzemińską-Owczarz.
    65 zł
  • Korale folkowe IKorale folkowe IKorale folkowe wykonane z zielonego tybetu i żółtej włóczki. Zawiązywane. Długość całości 106 cm.
    70 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.