PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Kultura

Chóry miast partnerskich zaśpiewały razem

Poniedziałek, 12 maja 2014 r.
Autor: Piotr Rayski-Pawlik, doradca Burmistrza ds. komunikacji społecznej

Chóry miast partnerskich zaśpiewały razemW piątkowy wieczór w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa i w niedzielnie popołudnie na Rynku zaśpiewały razem cztery chóry – z Nowego Targu „Echo Gorczańskie” oraz z partnerskich miast stolicy Podhala: z Kieżmarku, Radevormwald (Niemcy) i z francuskiego Evry. Ten ostatni przybył z oficjalną delegacją miasta, z merem Francisem Chouat. W ten sposób Nowy Targ uczcił dziesięciolecie wstąpienia Polski do Unii Europejskiej.


Chóry na obydwóch koncertach prezentowały się z osobna, ale obydwa występy kończyły razem, jako chór połączony. W kościele wykonywały poważniejsze części swoich repertuarów, a wspólnie m.in. Odę do radości czyli hymn UE oraz Abba Ojcze. W niedzielę na Rynku dominował natoimiast repertuar rozrywkowy.

Wizyta Francuzów była okazją do uhonorowania Bogdy Olivier tytułem Honorowego Ambasadora Miasta Nowego Targu. Uczynił to Burmistrz Marek Fryźlewicz podczas przywitania wszystkich gości na początku koncertu w kościele NSPJ. Honorowa ambasadorka pochodzi z Nowego Targu, jej panieńskie nazwisko to Bryniczka. Jak się okazało podczas oficjalnej wizyty w burmistrzowym gabinecie przed niedzielnym koncertem, mer Chouat doskonale zna historię początków współpracy Evry z Nowym Targiem a jest ona mocno związana z przypadkami rodziny Olivier i małżeństwa Christiana z Bogdą.

Z niemieckim chórem przyjechał natomiast Zasłużony dla Miasta Nowego Targu Hubert Staratschek, inicjator współpracy z Radevormwald. Co prawda przy okazji tej wizyty nie było specjalnych punktów jemu poświęconych, ale podczas koncertu na Rynku otoczony był przez licznych przyjaciół z Nowego Targu, większości występów słuchał w towarzystwie Burmistrza Fryźlewicza.

Niedzielnemu koncertowi towarzyszyły dwie wystawy projektów i mikroprojektów realizowanych w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska-Republika Słowacka 2007-2013, przygotowane przez Wspólny Sekretariat Techniczny Programu Współpracy Transgranicznej oraz przez Euroregion „Tatry”.

Wizyta i koncerty chórów miast partnerskich zostały sfinansowane, jako impreza rocznicowa wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, w całości ze środków unijnych przekazanych z Brukseli.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Słownik biograficzny "Podhalanie" tom IIISłownik biograficzny "Podhalanie" tom IIILudzie kultury i sportu, dziennikarze, duchowni i samorządowcy - łącznie ponad 350 osób znalazło się w najnowszym słowniku biograficznym "Podhalanie". Słownik...
    90 zł
  • Magnes Folk na lodówkę XIMagnes Folk na lodówkę XIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Magnes Folk na lodówkę IIIMagnes Folk na lodówkę IIIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.