PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Marzec 2015 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Nowy Targ

Kultura

Kulturalna Stolica Podhala

Sobota, 28 marca 2015 r.
Autor: MOK NT

Kulturalna Stolica PodhalaMiejski Ośrodek Kultury w kwietniu zaprasza na wystawę Marka Kossowskiego ur. 1953 w Warszawie mieszkającego i tworzącego w Nowym Targu zapraszamy do Miejskiego Ośrodka Kultury. Artysta po ukończeniu PLSP im. Antoniego Kenara w Zakopanem studiował na ASP w Krakowie na Wydziale Malarstwa. W 1979 r obronił dyplom na Katedrze Tkaniny Artystycznej i wstąpił w szeregi Koła Młodych przy ZPAP w okręgu Zakopane. Od 1981 roku jest członkiem nadzwyczajnym ZPAP Brał udział w licznych wystawach promujących kulturę polską w kraju i zagranicą organizowanych przez „Cepelię”. Marek Kossowski zajmował się nadzorem technicznym i realizacją wraz z zespołem tkaczek z ZWW gobelinów wg. projektów Tadeusza Brzozowskiego pod tytułem ”Kwartet Zapustny” dla Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy w latach 1985-86.


Brał udział w licznych wystawach zbiorowych i indywidualnych ,tym razem w nowotarskim Ośrodku Kultury zapraszamy wraz z Artystą na wystawę pt. „Mistyka patyka”.

Kontynuując projekt „Teatr za złotówkę” zaprosimy uczniów klas IV-VI na spektakl "Mglisty Billy", na podstawie komiksu Guillaume'a Bianco. Mglisty Billy" to spektakl teatru cieni dla wszystkich, którzy mają albo mieli kiedyś dwanaście lat, być może stracili kota, chomika czy papugę, chcieliby przechytrzyć śmierć i mówią na niego Mglisty Billy. Lubi samotność, noc, deszcz i melancholię. Uwielbia robić draństwa swojej młodszej siostrze Jane i topić mrówki w czekoladowej ślinie. Nie jest niedobry, „po prostu ma charakter”. I ma pewien dar - dar ciemnowidzenia. Kiedyś miał też kota Tarzana, był jego najlepszym przyjacielem. Pewnego dnia znalazł go zesztywniałego w ogrodzie. Co się dzieje z kocią duszą po śmierci? A przede wszystkim - co to jest śmierć? I czy wszyscy musimy tam iść?  Premiera spektaklu odbyła się  14 VI 2013r.

W ramach polsko-litewskiej współpracy kulturalnej zobaczymy na scenie MOK występy litewskich zespołów artystycznych, które w koncercie „Wiosenna bajka w Tatrach” zaprezentują nowotarskiej publiczności własny program. Gospodarzem spotkania będzie zespół „Mali Śwarni”, a ze strony litewskiej zaprezentują się „DecimaUps!”, „Vieviersa”, „Varpelis”.

Dla dorosłej publiczności przygotowaliśmy w kwietniowym repertuarze spektakl kanadyjskiego autora, Norma Fostera. „Randka w ciemno, na dwie pary” to zmyślnie ułożona historia, sprawne dialogi, sensualne sceny oraz dużo śmiechu i zabawy. Samotność to nie jest najlepszy przyjaciel. Doskwiera nieraz aż do bólu. Jest to sztuka pokazująca, że osoby w średnim wieku też marzą o miłości, gorących uczuciach, o tej jedynej i jedynym, i mają do tego prawo. A przy tym czują na plecach oddech uciekających lat. Na scenie zobaczymy znanych i popularnych aktorów ,wystąpią m.in. Tomasz Stockinger i Małgorzata Potocka.

Kolejny 68 salon poezji poświęcony zostanie twórczości Haliny Poświatowskiej, która zadebiutowała na łamach „Gazety Częstochowskiej” w roku 1956; w 1958 ukazał się jej pierwszy zbiór wierszy pt. Hymn bałwochwalczy (Wyd. Literackie), przyjęty entuzjastycznie przez krytykę. Istotę poezji Haliny Poświatowskiej stanowią, „wrażliwość na wszelkie impulsy płynące ze świata przyrody i ze świata sztuki, płynność i ulotność wrażeń, kult życia w jego najróżniejszych przejawach, refleksja nad przemijaniem. Świat poetycki nie ma granic, tak jak nie ma granic wyobraźnia i wrażliwość artysty”  pisała prof. Elżbieta Hurnikowa. W programie wystąpi Małgorzata Bańka, kompozytorka, wokalistka, pianistka, laureatka wielu konkursów w Polsce i we Francji.

Serdecznie zapraszam i  zachęcam do zapoznania się z propozycjami wszystkich wydarzeń przygotowanych przez nowotarskich Organizatorów, w tym miesiącu imprezy zgłosili: Uniwersytet Trzeciego Wieku, Polskie Towarzystwo Historyczne ,Oddział w Nowym Targu, PTTK, Galeria Sztuki BWA „Jatki”, Fundacja im.A.Worwy, Powiatowe Centrum Kultury w Nowym Targu, zespół „Śwarni” , parafia NSPJ.

Zobacz w naszym sklepie:
  • 100-lecie LO im. O. Balzera w Zakopanem100-lecie LO im. O. Balzera w ZakopanemDwupłytowy album DVD zawierający relacje wideo z obchodów 100-lecie Liceum Ogólnokształcącego  im. O. Balzera w Zakopanem. Pierwsza płyta zawiera reportaż (30 min.) ze...
    25 zł
  • „Zatraceniec”„Zatraceniec”Płyta DVD zawiera spektakl „Zatraceniec” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej. (czas: 1 godz. 54 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka...
    30 zł
  • Portfel IIIPortfel IIIPortfel filcowy z haftowanym ludowym motywem. Zamykany na rzep. Środek z białej podszewki.   Szerokość ok. 12 cm Wysokość ok. 12 cm Materiał: Filc Kolor: Biały, czarny
    35 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.