PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Listopad 2016 123456789101112131415161718192021222324252627282930 »

Nowy Targ

Kultura

Duch Henryka Sienkiewicza zagościł w nowotarskim muzeum

Poniedziałek, 28 listopada 2016 r.
Autor: PTH NT

Duch Henryka Sienkiewicza zagościł w nowotarskim muzeumW piątkowy wieczór nowotarski ratusz wypełnił „duch” Henryka Sienkiewicza, który unosił się pośród płynących po sali reprezentacyjnej wspomnień o pisarzu i jego twórczości, wśród czytanych fragmentów jego dzieł w niezwykle ekspresyjnej interpretacji aktorskiej, muzyki młodych artystów oraz pamiątek: fotografii, afiszy i dokumentów z zasobów muzeum. Wieczornica Sienkiewiczowska zorganizowana w 100-lecie śmierci wielkiego polskiego pisarza i noblisty, nawiązywała do spotkania jakie w ubiegłym wieku zorganizowali w Auli Sokoła mieszkańcy stolicy Podhala.


Podobnie jak podczas tamtej historycznej już wieczornicy, rozpoczął  znakomity wykład dr hab. Anny Mlekodaj z PPWSZ, następnie uczestnicy wysłuchali fragmentów „Pana Wołodyjowskiego” oraz „Quo Vadis” w interpretacji Mateusza Dewery nowotarżanina, aktora teatralnego i filmowego. Muzyczną oprawę spotkania zagwarantowali profesorowie i uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. F. Chopina w Nowym Targu.

Po tak wspaniałej uczcie duchowej, uczestnicy spotkania mieli okazję obejrzeć przygotowaną przez Muzeum Podhalańskie im. Czesława Pajerskiego w Nowym Targu wystawę poświęconą postaci Henryka Sienkiewicza. Wśród szeregu interesujących eksponatów: afiszy zapowiadających projekcje filmów jakie wyświetlane były w Kinoteatrze „Tatry”, książek wydanych na przełomie XIX i XX wieku, czasopism i druków ulotnych, znalazły się niezwykłe perełki tj. autograf bohatera spotkania złożony w pamiętniku Anny z domu Pol Toczyskiej oraz karta korespondencyjna wysłana przez Sienkiewicza do Pani Sumlańskiej ok. 1916 r. Te bezcenne pamiątki udostępniła Pani Ewa Palider. Autorami tej ciekawej ekspozycji byli: Jagoda Zaucha, Wiktoria Kowalczyk i Robert Kowalski. Wystawa w salach reprezentacyjnych ratusza czynna będzie do 15 grudnia br. a towarzyszyć jej będą warsztaty edukacyjne dla młodzieży. 

W piątkowym spotkaniu z twórczością Henryka Sienkiewicza uczestniczyło bardzo liczne wielopokoleniowe  audytorium, co niewątpliwie świadczy o potrzebie organizacji tego typu wydarzeń kulturalnych. Poczęstunek zapewniła Karczma u Borzanka. Pomysłodawcami i organizatorami sienkiewiczowskiej wieczornicy były nowotarskie instytucje kultury: Miejska Biblioteka Publiczna, Muzeum Podhalańskie im. Czesława Pajerskiego oraz Miejski Ośrodek Kultury. (MP, NT)

Zobacz w naszym sklepie:
  • Gwiozdkowo Opowiostka - Hanka RybkaGwiozdkowo Opowiostka - Hanka RybkaZespół wykonuje kolędy polskie oraz pastorałki pochodzące z Podhala i nie tylko. Prezentowany program jest oparty na płycie zatytułowanej "Gwiozdkowo Opowiastka"...
    25 zł
  • Grafika Folk w ramce IIIGrafika Folk w ramce IIIGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł
  • Podkładki korkowe FolkPodkładki korkowe FolkPodkładki korkowe pod kubki z autorskim wzorem w stylu folk, zainspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Czarno - biały design z pewnością...
    25 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.