PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Listopad 2016 123456789101112131415161718192021222324252627282930 »

Nowy Targ

Kultura

Duch Henryka Sienkiewicza zagościł w nowotarskim muzeum

Poniedziałek, 28 listopada 2016 r.
Autor: PTH NT

Duch Henryka Sienkiewicza zagościł w nowotarskim muzeumW piątkowy wieczór nowotarski ratusz wypełnił „duch” Henryka Sienkiewicza, który unosił się pośród płynących po sali reprezentacyjnej wspomnień o pisarzu i jego twórczości, wśród czytanych fragmentów jego dzieł w niezwykle ekspresyjnej interpretacji aktorskiej, muzyki młodych artystów oraz pamiątek: fotografii, afiszy i dokumentów z zasobów muzeum. Wieczornica Sienkiewiczowska zorganizowana w 100-lecie śmierci wielkiego polskiego pisarza i noblisty, nawiązywała do spotkania jakie w ubiegłym wieku zorganizowali w Auli Sokoła mieszkańcy stolicy Podhala.


Podobnie jak podczas tamtej historycznej już wieczornicy, rozpoczął  znakomity wykład dr hab. Anny Mlekodaj z PPWSZ, następnie uczestnicy wysłuchali fragmentów „Pana Wołodyjowskiego” oraz „Quo Vadis” w interpretacji Mateusza Dewery nowotarżanina, aktora teatralnego i filmowego. Muzyczną oprawę spotkania zagwarantowali profesorowie i uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. F. Chopina w Nowym Targu.

Po tak wspaniałej uczcie duchowej, uczestnicy spotkania mieli okazję obejrzeć przygotowaną przez Muzeum Podhalańskie im. Czesława Pajerskiego w Nowym Targu wystawę poświęconą postaci Henryka Sienkiewicza. Wśród szeregu interesujących eksponatów: afiszy zapowiadających projekcje filmów jakie wyświetlane były w Kinoteatrze „Tatry”, książek wydanych na przełomie XIX i XX wieku, czasopism i druków ulotnych, znalazły się niezwykłe perełki tj. autograf bohatera spotkania złożony w pamiętniku Anny z domu Pol Toczyskiej oraz karta korespondencyjna wysłana przez Sienkiewicza do Pani Sumlańskiej ok. 1916 r. Te bezcenne pamiątki udostępniła Pani Ewa Palider. Autorami tej ciekawej ekspozycji byli: Jagoda Zaucha, Wiktoria Kowalczyk i Robert Kowalski. Wystawa w salach reprezentacyjnych ratusza czynna będzie do 15 grudnia br. a towarzyszyć jej będą warsztaty edukacyjne dla młodzieży. 

W piątkowym spotkaniu z twórczością Henryka Sienkiewicza uczestniczyło bardzo liczne wielopokoleniowe  audytorium, co niewątpliwie świadczy o potrzebie organizacji tego typu wydarzeń kulturalnych. Poczęstunek zapewniła Karczma u Borzanka. Pomysłodawcami i organizatorami sienkiewiczowskiej wieczornicy były nowotarskie instytucje kultury: Miejska Biblioteka Publiczna, Muzeum Podhalańskie im. Czesława Pajerskiego oraz Miejski Ośrodek Kultury. (MP, NT)

Zobacz w naszym sklepie:
  • Magnes Folk na lodówkę IIIMagnes Folk na lodówkę IIIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Wisiorek "Ogródek 2"Wisiorek "Ogródek 2"Wisiorek, z sukna, filcu i cekin. Średnica zawieszki 4,8 cm. Obw. 70 cm.
    30 zł
  • Ludowe etui na tablet VIILudowe etui na tablet VIILudowe etui z ciemno-szarego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.