PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Grudzień 2016 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Nowy Targ

Kultura

"Polonia Minor" dla Związku Podhalan oddział w Nowym Targu

Piątek, 23 grudnia 2016 r.
Autor: Przemysław Zachura

"Polonia Minor" dla Związku Podhalan oddział w Nowym TarguW Izbie Regionalnej im. ks. Józefa Tischnera w Nowym Targu jak co roku w grudniowej aurze odbyły się "posiady" członków i sympatyków nowotarskiego oddziału Związku Podhalan połączone z degustacją potraw wigilijnych. Nie zabrakło tradycyjnego jadła, przygotowanego przez gaździny według starych receptur podawanych w bożonarodzeniowej oprawie. Pyszności poświęcił ks. Mieczysław Łukaszczyk – kapelan nowotarskiego oddziału Związku Podhalan.


Spotkanie w gronie Związkowej rodziny było również doskonałą okazją do wręczenia medalu "Polonia Minor" przyznanego przez samorząd Województwa Małopolskiego, Związkowi Podhalan oddział w Nowym Targu z okazji Jubileuszu 95-lecia istnienia związku jaki przypada w  2016 r. (nowotarskie  Ognisko  Związku  Podhalan powstało 12 lutego 1921 r. z inicjatywy prezesa Jakuba  Zachemskiego).

Wyróżnienie od marszałka Województwa Małopolskiego Jacka Krupy oraz przewodniczącej Sejmiku Województwa Małopolskiego Urszuli Nowogórskiej jest uhonorowaniem za realizowanie misji rozwoju Podhala, ochronę jego tradycji, a także wytrwałą pracę na rzecz Regionu i jego Mieszkańców. Medal w imieniu marszałka Województwa Małopolskiego wręczył prezesowi Związku Podhalan oddz. Nowy Targ Wojciechowi Groniowi, radny sejmiku wojewódzkiego Stanisław Barnasia.

 - Piękny i dostojny ten Wasz Jubileusz, wyznaczony 95-letnimi dokonaniami na rzecz naszej góralskiej kultury, tradycji, folkloru, a także obyczaju. Za to wszystko należą się Wam serdeczne podziękowania. Całym sercem niniejszym to czynię - podkreślił  radny wojewódzki gratulując i wręczając wyróżnienie.
Nie kryjąc zaskoczenia prezes Wojciech Groń serdecznie podziękował za laur jakim Związek został obdarowany.

- To w Naszej "Związkowej rodzinie" zostały ukształtowane rzesze ludzi, którzy wielokrotnie dali świadectwo wierności ideałom wolności i patriotyzmu. To Związek Podhalan jest miejscem krzewienia Naszej góralskiej kultury, ale też jest przyczynkiem do ożywienia współczesnej duszy sokami kultywowanej tradycji Ludzi Gór. Dzięki takim ludziom i ich postawie "Nase imie nigdy nie zaginie".

Po części oficjalnej, nastał czas na życzenia, kolędowanie i biesiadną uciechę dla podniebienia w smaku tradycji.

Wśród gości "Związkowej rodziny" nie zabrakło wiceprezesa Zarządu Głównego Związku Podhalan w Polsce Alojzego Lichosyta, radnego miasta Nowy Targ - Pawła Liszki, a także wspomnianego już radnego województwa małopolskiego Stanisława Barnasia.

Zobacz w naszym sklepie:
  • KamizelkaKamizelkaKamizelka dla małego dziecka (4-5 letnie) z cienkiego sukna, z haftowanymi motywami ludowymi, w kolorze kremowym. Długość ok. 33 cm. Szerokość ok. 31 cm.
    80 zł
  • Sakiewka IVSakiewka IVSakiewka filcowa z haftowanym ludowym motywem. Zamykana na rzep. Szerokość ok. 9 cm Wysokość ok. 14 cm Długość ze sznurkiem ok. 49 cm Materiał: Filc Kolor: Kremowy
    40 zł
  • Wisiorek "Ogródek 5"Wisiorek "Ogródek 5"Wisiorek, z sukna i cekin. Średnica zawieszki 3 cm. Obw. 70 cm
    30 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.