PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Marzec 2022 12345678910111213141516171819202122232425262728293031  

Nowy Targ

Kultura

"Ślady" - wystawa rzeźby Jacka Kogutka

Niedziela, 27 marca 2022 r.
Autor: Piotr Kyc

"Ślady" - wystawa rzeźby Jacka Kogutka25 marca w Galerii Sztuki BWA JATKI w Nowym Targu miał miejsce wernisaż wystawy rzeźby Jacka Kugutka zatytułowanej „Ślady”. Jest to kolejna wystawa prac tego przedwcześnie zamarłego artysty. Po wystawie w Gorliwcach i Łańcucie dzięki staraniom Stowarzyszenia Przyjaciół Jacka Kogutka, oraz Galerii Sztuki BWA JATKI oryginalne prace zawitały do Nowego Targu.


Garść  wspomnień o Jacku Kogutku   wraz z ciekawym  komentarze do jego dzieł przedstawił przyjaciel z lat młodości Stanisław Cukier, artysta rzeźbiarz, wieloletni dyrektor Zespołu Szkół Plastycznych im. Antoniego Kenara.

Zapraszamy do nowotarskich Jatek do końca kwietnia. 

"Realizacja dzieła przychodzi po długim czasie przemyśleń. Ma to jednak o tyle wpływ, że mam do czynienia z czymś nowym: nowym krajobrazem, świeżym wrażeniem. Nasycam się tym wszystkim już przez samo tam przebywanie. Niezależnie gdzie jestem, czy jest to Rumunia, czy Włochy, zawsze coś zostaje. Czasem zrobię kilka szkiców, zdjęć, coś zapamiętam i chcę się później w te miejsca wracać. Więc wracam – poprzez zmaterializowaną syntezę moich prac..."

Jacek Kogutek (1997) 

Jacek Kogutek (1958-2020) – rzeźbiarz, konserwator zabytków, projektant ogrodów, pasjonat żeglarstwa. Urodził się w Zakopanem, gdzie ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Antoniego  Kenara. Studiował konserwację zabytków w Tarnowie, a następnie konserwację zabytków architektury na Uniwersytecie im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. W roku 1994     i 1996 jego prace zostały wyróżnione na Biennale Internazionale Dantesca w Rawennie – kolejno za rzeźbę Wrota Piekieł  oraz rzeźbę L`attesa (Wrota Czyśćca). Jest współwykonawcą szesnastu obelisków upamiętniających żołnierzy Armii Polskiej na Wschodzie gen. Władysława Andersa, które znajdują się w Uzbekistanie i Kazachstanie. Wykonał ogromną ilość prac konserwatorskich i rekonstrukcyjnych między innymi: na zamku w Nowym Wiśniczu, zamku w Suchej Beskidzkiej,  w  kościołach, w cerkwiach, detali architektonicznych, sklepień gotyckich, rzeźb oraz prac pozłotniczych. Za projekt i wykonanie rzeźbiarskich elementów na cmentarzu żołnierzy ukraińskich w Łańcucie poległych w latach 1918-1921 w walce przeciwko bolszewickiej Rosji, otrzymał pośmiertnie Medal Świętych Cyryla i Metodego. Prace prezentował na wystawach zbiorowych w Polsce i Europie. Od 1992 roku mieszkał w Soninie (gmina Łańcut), tam pracował, tworzył i tam został pochowany.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Naszyjnik "Krzyżyk i korale"Naszyjnik "Krzyżyk i korale"Naszyjnik "Krzyżyk i korale" Obwód - 44 cm. Inspirowany starą biżuterią góralską - Koral, Metal, Srebro. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę...
    95 zł
  • Falkon szklany IIFalkon szklany IIFalkon szklany w postaci cylindra z lekko wklęsłymi ścianami, z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 35 cm, średnica 14 cm.
    130 zł
  • Ludowe etui na tablet VLudowe etui na tablet VLudowe etui z szarego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.