PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Październik 2013 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Nowy Targ

Rozmaitości

Światowy Tydzień Zwierząt 2013

Wtorek, 8 października 2013 r.
Autor: MOK NT

fot. Z archiwum SchroniskaW pierwszy dzień Światowego Tygodnia Zwierząt 2013 rozstrzygnęliśmy konkurs plastyczny ”Przyjaciele Zwierząt 2013”. Po oglądnięciu blisko 800 prac z ponad 30 szkół podstawowych, Jury w składzie Elżbieta Kolusz, Barbara Pachniowska i Gabriel Wolski, przyznało Grand Prix Gabrysi Barnaś z klasy I B Szkoły Podstawowej nr 3 Nowym Targu. Dodatkowo wyróżniono 17 dzieci z innych szkół. Gratulujemy! Dzieciaki oglądnęły spektakl teatralny „Miś Tymoteusz Rym Cim Ci” /Teatr Lalek „Rabcio”/. Dodatkowo odbył się finał akcji „Psia miska dla schroniska” – zebraliśmy kilkadziesiąt psich misek, które już wkrótce przekażemy do nowotarskiego Schroniska.


Dzień z Ekspertami, czyli dzień drugi ŚTW. Było edukacyjnie, ale i rozrywkowo. Nasi goście nie zawiedli. Pani Małgorzata Kot z Tatrzańskiego Parku Narodowego opowiedziała o zwierzętach w Parku, pokazała ciekawe edukacyjne filmy animowane (min. o nie dokarmianiu niedźwiedzi, czy jeździe na nartach poza wyznaczonymi trasami), czy autentyczne filmy z „pułapek” (taniec brzucha niedźwiedzia to hit komediowy). Pani Celina Pawluśkiewicz ze Schroniska dla bezdomnych zwierząt w Nowym Targu opowiedziała o Schronisku, o możliwość bezpłatnej adopcji przez cały rok i to wcale nie były nudy. Pani Katarzyna Róg prowadząca Hodowlę Sznaucerów Miniaturowych Czarnych „Ollivander” oraz Psi Salon „Ramis” (ul. Szaflarska w Nowym Targu) zaprezentowała swoich utytułowanych milusińskich (Leontynę, Ginger, Mona Lisę, Omar Nachara, Imana i seniora Ramisa), którzy szybko zdobyli serca dzieciaków. Następnie także poznaliśmy jak odbywa się strzyżenie (specjalny stół, rozmaite nożyczki, szczotki). Pani Małgorzata Wesołowska, behawiorystka zwierzęca oraz doktor z Instytutu Ochrony Środowiska PPWSZ przybliżyła dzieciom koci świat – jak koty się porozumiewają, jak „zaznaczają” swój domowy teren (i jak nie powinniśmy go w jednej chwilui zmieniać), jak patrzą na świat (ciekawe, że nie widzą w ogóle koloru czerwonego), jakie mają specyficzne cechy, w końcu jak należy się z nimi obchodzić, jak je głaskać i co dawać jeść. Z kolei przedstawiciele z Nowotarskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami – Pani Maria Wojtasiewicz i Pan Andrzej Majewski - opowiedzieli o tym jak należy opiekować się zwierzętami, jak zachować kiedy spotkamy opuszczonego, zostawionego zwierzaka (dzieciaki powinny o tym najpierw powiadomić rodziców, a nie działać same!), czy choćby jak warto zostawiać uchylone okienko w piwnicach blokowych, by mógł tam zamieszkać przysłowiowy dachowiec odstraszający szczury. Podziękowania dla wszystkich naszych Ekspertów. Dziękujemy także przybyłym klasom i Nauczycielom ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Nowym Targu oraz Szkoły Podstawowej nr 11 w Nowym Targu.

W ostatni dzień Światowego Tygodnia Zwierząt zaprosiliśmy na Dzień Otwarty do Schroniska dla bezdomnych zwierząt w Nowym Targu. Pani Celina Pawluśkiewicz jak co roku świetnie to zorganizowała: można było poznać jak działa Schronisko, zobaczyć wszystkie pieski, skorzystać z porad pani weterynarz, dostać małe prezenty, a nawet posmakować domowych wypieków. W ciągu tego dnia adoptowano 5 piesków, a jeden powrócił do właściciela. Dziękujemy, a pieski na pewno się odwdzięczą. Schronisko w ten dzień było chętnie odwiedzane przez gości. Byli z nami choćby: pani Monika Pyzowska z Gimnazjum nr 1 w Nowym Targu z uczniami, pani Maria Wojtasiewicz z Nowotarskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami, wolontariuszki Wiktoria i Jola z Bursy Szkolnictwa Ponadgimnazjalnego w Nowym Targu (dziękujemy, dziękujemy!), przedstawiciele mediów i oczywiście mieszkańcy Podhala nierzadko z dziećmi (tak edukacyjna sobota to super pomysł Rodziców). Oczywiście do Schroniska zapraszamy w ciągu całego roku od poniedziałku do soboty w godzinach 8.00-15.30. A wcześniej zawsze można zaglądnąć na stronę Schroniska www.pieski.nowytarg.pl i fanpage Schroniska na fb. A na koniec odbyło się jeszcze tego dnia nabożeństwo przy parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nowym  Targu. Spora grupa miłośników zwierząt przyprowadziła swoich milusińskich – przeważały oczywiście psy, ale były i koty, a nawet chomik. Dziękujemy ks. prałatowi Stanisławowi Strojkowi za coroczną otwartość w takim spotkaniu większych i mniejszych braci.

Jeszcze raz dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do tegorocznej edycji ŚTZ, a byli to: Urząd Miasta Nowy Targ, Schronisko dla bezdomnych zwierząt w Nowym Targu, Instytut Ochrony Środowiska przy PPWSZ, Nowotarskie Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami, „Ollivander” Hodowla Sznaucerów Miniaturowych Czarnych ze Szczawnicy, Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nowym  Targu , Psi Salon „Ramis”, Ul. Szaflarska 86, Nowy Targ, Tatrzański Park Narodowy i Bursa Szkolnictwa Ponadgimnazjalnego w Nowym Targu. Do zobaczenia na Tygodniu Zwierząt za rok!

Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Targu

Zobacz w naszym sklepie:

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.