PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Październik 2013 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Nowy Targ

Rozmaitości

Światowy Tydzień Zwierząt 2013

Wtorek, 8 października 2013 r.
Autor: MOK NT

fot. Z archiwum SchroniskaW pierwszy dzień Światowego Tygodnia Zwierząt 2013 rozstrzygnęliśmy konkurs plastyczny ”Przyjaciele Zwierząt 2013”. Po oglądnięciu blisko 800 prac z ponad 30 szkół podstawowych, Jury w składzie Elżbieta Kolusz, Barbara Pachniowska i Gabriel Wolski, przyznało Grand Prix Gabrysi Barnaś z klasy I B Szkoły Podstawowej nr 3 Nowym Targu. Dodatkowo wyróżniono 17 dzieci z innych szkół. Gratulujemy! Dzieciaki oglądnęły spektakl teatralny „Miś Tymoteusz Rym Cim Ci” /Teatr Lalek „Rabcio”/. Dodatkowo odbył się finał akcji „Psia miska dla schroniska” – zebraliśmy kilkadziesiąt psich misek, które już wkrótce przekażemy do nowotarskiego Schroniska.


Dzień z Ekspertami, czyli dzień drugi ŚTW. Było edukacyjnie, ale i rozrywkowo. Nasi goście nie zawiedli. Pani Małgorzata Kot z Tatrzańskiego Parku Narodowego opowiedziała o zwierzętach w Parku, pokazała ciekawe edukacyjne filmy animowane (min. o nie dokarmianiu niedźwiedzi, czy jeździe na nartach poza wyznaczonymi trasami), czy autentyczne filmy z „pułapek” (taniec brzucha niedźwiedzia to hit komediowy). Pani Celina Pawluśkiewicz ze Schroniska dla bezdomnych zwierząt w Nowym Targu opowiedziała o Schronisku, o możliwość bezpłatnej adopcji przez cały rok i to wcale nie były nudy. Pani Katarzyna Róg prowadząca Hodowlę Sznaucerów Miniaturowych Czarnych „Ollivander” oraz Psi Salon „Ramis” (ul. Szaflarska w Nowym Targu) zaprezentowała swoich utytułowanych milusińskich (Leontynę, Ginger, Mona Lisę, Omar Nachara, Imana i seniora Ramisa), którzy szybko zdobyli serca dzieciaków. Następnie także poznaliśmy jak odbywa się strzyżenie (specjalny stół, rozmaite nożyczki, szczotki). Pani Małgorzata Wesołowska, behawiorystka zwierzęca oraz doktor z Instytutu Ochrony Środowiska PPWSZ przybliżyła dzieciom koci świat – jak koty się porozumiewają, jak „zaznaczają” swój domowy teren (i jak nie powinniśmy go w jednej chwilui zmieniać), jak patrzą na świat (ciekawe, że nie widzą w ogóle koloru czerwonego), jakie mają specyficzne cechy, w końcu jak należy się z nimi obchodzić, jak je głaskać i co dawać jeść. Z kolei przedstawiciele z Nowotarskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami – Pani Maria Wojtasiewicz i Pan Andrzej Majewski - opowiedzieli o tym jak należy opiekować się zwierzętami, jak zachować kiedy spotkamy opuszczonego, zostawionego zwierzaka (dzieciaki powinny o tym najpierw powiadomić rodziców, a nie działać same!), czy choćby jak warto zostawiać uchylone okienko w piwnicach blokowych, by mógł tam zamieszkać przysłowiowy dachowiec odstraszający szczury. Podziękowania dla wszystkich naszych Ekspertów. Dziękujemy także przybyłym klasom i Nauczycielom ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Nowym Targu oraz Szkoły Podstawowej nr 11 w Nowym Targu.

W ostatni dzień Światowego Tygodnia Zwierząt zaprosiliśmy na Dzień Otwarty do Schroniska dla bezdomnych zwierząt w Nowym Targu. Pani Celina Pawluśkiewicz jak co roku świetnie to zorganizowała: można było poznać jak działa Schronisko, zobaczyć wszystkie pieski, skorzystać z porad pani weterynarz, dostać małe prezenty, a nawet posmakować domowych wypieków. W ciągu tego dnia adoptowano 5 piesków, a jeden powrócił do właściciela. Dziękujemy, a pieski na pewno się odwdzięczą. Schronisko w ten dzień było chętnie odwiedzane przez gości. Byli z nami choćby: pani Monika Pyzowska z Gimnazjum nr 1 w Nowym Targu z uczniami, pani Maria Wojtasiewicz z Nowotarskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami, wolontariuszki Wiktoria i Jola z Bursy Szkolnictwa Ponadgimnazjalnego w Nowym Targu (dziękujemy, dziękujemy!), przedstawiciele mediów i oczywiście mieszkańcy Podhala nierzadko z dziećmi (tak edukacyjna sobota to super pomysł Rodziców). Oczywiście do Schroniska zapraszamy w ciągu całego roku od poniedziałku do soboty w godzinach 8.00-15.30. A wcześniej zawsze można zaglądnąć na stronę Schroniska www.pieski.nowytarg.pl i fanpage Schroniska na fb. A na koniec odbyło się jeszcze tego dnia nabożeństwo przy parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nowym  Targu. Spora grupa miłośników zwierząt przyprowadziła swoich milusińskich – przeważały oczywiście psy, ale były i koty, a nawet chomik. Dziękujemy ks. prałatowi Stanisławowi Strojkowi za coroczną otwartość w takim spotkaniu większych i mniejszych braci.

Jeszcze raz dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do tegorocznej edycji ŚTZ, a byli to: Urząd Miasta Nowy Targ, Schronisko dla bezdomnych zwierząt w Nowym Targu, Instytut Ochrony Środowiska przy PPWSZ, Nowotarskie Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami, „Ollivander” Hodowla Sznaucerów Miniaturowych Czarnych ze Szczawnicy, Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nowym  Targu , Psi Salon „Ramis”, Ul. Szaflarska 86, Nowy Targ, Tatrzański Park Narodowy i Bursa Szkolnictwa Ponadgimnazjalnego w Nowym Targu. Do zobaczenia na Tygodniu Zwierząt za rok!

Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Targu

Zobacz w naszym sklepie:
  • Grafika Folk w ramce VIGrafika Folk w ramce VIGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł
  • Magnes Folk na lodówkę VIMagnes Folk na lodówkę VIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat” wg libretta Franciszka Łojasa Kośli doczekała się swojej wersji filmowej (1 godz. 33 min.). Produkcja trwała prawie rok. Na płycie DVD...
    35 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.