PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Grudzień 2013 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Nowy Targ

Rozmaitości

Pszczelarski Rój 2013

Wtorek, 10 grudnia 2013 r.
Autor: Jan Świdroń

Pszczelarski Rój 2013Pszczelarze Podhalańskiego Zrzeszenia Pszczelarzy w dniu 8 grudnia spotkali się w Nowym Targu z okazji swojego patrona świętego Ambrożego. Inicjatorem takich spotkań, pod nazwą „Pszczelarskie Roje”, jest kapelan zrzeszenia ks. Franciszek Rembiesa proboszcz parafii Świętego Brata Alberta na Niwie. Spotkania co roku odbywają się na terenie innej parafii. Tradycyjne świętowanie rozpoczęto uroczystą Mszą Świętą w oprawie góralskiej z udziałem przedstawicieli pszczelarzy w nowotarskim kościele p.w. bł. Jana Pawła II przy ulicy Szaflarskiej.


Jak każe zwyczaj pszczelarze złożyli dary ołtarza pod postacią miodu i paschału. Wyjątkowości uroczystości nadało piękne kazanie kapelana ks. Franciszka Rembiesy, który w przekazie nawiązał do maleńkiego owada, jakim jest pszczoła. Była mowa o poświęceniu i ogromie pracy, jaką pszczela rodzina wykonuje nie tylko dla siebie, ale przede wszystkim dla środowiska naturalnego, którego człowiek jest nierozerwalną częścią. Na zakończenie mszy kilka słów do zebranych skierował prezes zrzeszenia Jan Świdroń, w których przedstawił swoją organizację i podkreślił swoją radość, że razem ze swoim „pszczelarskim rojem” zawitał z okazji patrona pszczelarzy św. Ambrożego do świątyni p.w. bł. Jana Pawła II. O błogosławieństwo boże śpiewem poprosił Pan Józef Różański nestor podhalańskich pszczelarzy. Gorące podziękowanie dla gospodarza parafii proboszcza ks. Jana Karlaka z pochodzenia podobnie jak prezes Orawianina za wielką z głębi serca płynącą życzliwość i piękne przyjęcie w nowotarskiej świątyni. Jak co roku pszczelarzom towarzyszył ks. Jan Kołodziej proboszcz z Zubrzycy Górnej, który tak jak i kapelan podhalańskich pszczelarzy sam jest opiekunem pszczelich rodzin czyli pszczelarzem.

Podczas uroczystości obecny był poczet sztandarowy podhalańskich pszczelarzy ze sztandarem, który to został poświęcony i nadany zrzeszeniu w styczniu bieżącego roku podczas obchodów XXV-lecia istnienia organizacji.

Po dziękczynnej modlitwie, która miała miejsce w wyjątkowym miejscu jakim niewątpliwie jest kościół p.w bł. Jana Pawła II i w wyjątkowym dniu jakim jest uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP obchodzona w kościele katolickim w dniu 8 grudnia odbyło się spotkanie pszczelarzy z zaproszonymi gośćmi w oberży „Pod Różą”. Spotkanie miało charakter posiadów, które swoją obecnością zaszczycili księżą, burmistrz Nowego Targu Pan Marek Fryźlewicz, Prezes Wojewódzkiego Związku w Krakowie Pan Józef Bukowski, który jest członkiem podhalańskiego zrzeszenia, a przez wiele lat sprawował w nim funkcję prezesa, przedstawiciele zaprzyjaźnionego Orawskiego Koła Pszczelarzy na czele z prezesem Panem Januszem Dyrdą, przedstawiciele mediów w osobach Pani redaktor Beaty Zalot i Anny Szopińskiej oraz Pan Zbigniew Krauzowicz fotograf dokumentalista. Ozdobą spotkania była radosna i uśmiechnięta Podhalańska Królowa Miodu 2013 Pani Stanisława Bernadetta Pawlikowska. Radość udzielała się zresztą wszystkim, co widać na zdjęciach wykonanych przez fotografów. Prezentowane tu zdjęcia wykonał Bohdan Seweryn.

W trakcie spotkania wzniesiono symboliczny toast „Niech się leje, niech się leje polski miód”.

Prezes Podhalańskiego Zrzeszenia Pszczelarzy Jan Świdroń przybliżył obecnym symbolikę pszczoły i nawiązał do wykorzystywania jej na przestrzeni dziejów w sztuce, literaturze, malarstwie, rzeźbie i muzyce.

Odbył się również konkurs o tematyce pszczelarskiej, nagrodami w którym były odkłady pszczele ufundowane przez prezesa Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Krakowie Pana Józefa Bukowskiego.

Kolejny Pszczelarski Rój już za rok. Gdzie on osiądzie wie na dzień dzisiejszy tylko jeden Bóg. Pszczelarze podhalańscy w najbliższym czasie  jak zwyczaj każe zasiądą razem do opłatka, co zostało zaplanowane na dzień 5 stycznia 2014 roku w Nowym Targu na Niwie.

 Z pszczelarskim pozdrowieniem, Jan Świdroń


Nie mów że pszczoła umiera

powiedz: dokonuje dzieła

na śmierć nie ma już czasu

tak się pracować zawzięła

 

Zasypia a nie umiera

tak się dla innych trudzi

maleńka nieśmiertelna

wśród nas śmiertelnych ludzi

 

Ks. Jan Twardowski

 

Zobacz w naszym sklepie:
  • „Zatraceniec”„Zatraceniec”Płyta DVD zawiera spektakl „Zatraceniec” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej. (czas: 1 godz. 54 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka...
    40 zł
  • Torebka filcowa XVTorebka filcowa XVOkrągła torebka filcowa z haftowanym ludowym motywem. Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki.   Obwód ok. 57 cm Wysokość ok.20 cm Wysokość z...
    60 zł
  • Torebka filcowa VIITorebka filcowa VIITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zatrzask. Środek z dopinaną na zatrzask wkładką z podszewki zamykaną na zamek błyskawiczny...
    160 zł

Galerie zdjęć:

Zobacz także:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.