PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Maj 2014 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Nowy Targ

Rozmaitości

Konferencja „Zdrowe odżywianie dzieci i młodzieży"

Środa, 28 maja 2014 r.
Autor: Piotr Kyc

Konferencja „Zdrowe odżywianie dzieci i młodzieży"23 maja, w siedzibie Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu odbyła się konferencja poświęcona zdrowemu odżywianiu w szkołach. Nawyki żywieniowe dziecko wynosi z domu rodzinnego. Kształtują się również w szkole, gdzie młody człowiek przebywa do kilkunastu lat przez kilka godzin dziennie. O ile prowiant jaki uczniowie przynoszą z domu spełnia pewne normy w zakresie zdrowego odżywiania, to zakupy jakie uczniowie czynią w sklepach, a często i w sklepikach szkolnych do wartościowych zdrowotnie nie należą.


Można było wysłuchać ciekawego wykładu „Zdrowe żywienie. Wiem, co jem” wygłoszonego przez dr n. med. Alicja Sielicka z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Nie brakło tematów związanych z chorobami spowodowanymi złą dietą. O prawidłowym żywieniu dzieci i młodzieży mówiła Małgorzata Kulma z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krakowie. Lucyna Pasich , dyrektor Szkoły Podstawowej w Kluszkowcach zaprezentowała działania Szkoły Promującej Zdrowie.

W przerwie uczestnicy zostali zaproszeni na poczęstunek przygotowany zgodnie z zasadami zdrowego żywienia przez nowotarską restaurację Primavera.

Miłym akcentem było wręczenie dyplomów nagrodzonym i wyróżnionym szkołom w konkursie "Sklepik wzorowy - smaczny i zdrowy". Nagrody ufundowała Mlekowita.

Co robić? Jak kształtować postawy prozdrowotne u dzieci i młodzieży? Przemysł spożywczy „kusi” i uzależnia... W szkołach jest coraz mniej kuchni. Pozostaje katering. Pomysł na przygotowywanie zdrowych kanapek w szkołach jest trochę nierealny.

Pozostaje edukowanie, przemawianie „do rozsądku”, wskazywanie pozytywnych nawyków żywieniowych i zagrożeń ukrytych w wysokoprzetworzonych produktach spożywczych.

Przede wszystkim w myśl maksymy” Słowa uczą a przykłady pociągają” kształtowanie postaw prozdrowotnych trzeba zacząć od siebie.

Konferencja skierowana była do Dyrektorów szkół podstawowych i gimnazjów powiatu nowotarskiego i tatrzańskiego oraz Wykładowców i Studentów PPWSZ. Spotkanie zorganizowane zostało w ramach projektu „Podhalańska otwarta”.

Organizatorem konferencji było Kuratorium Oświaty w Krakowie. Konferencje przygotowała Delegatura w Nowym Targu.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Magnes Folk na lodówkę XMagnes Folk na lodówkę XMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Saszetka ISaszetka ISaszetka filcowa z haftowanym ludowym motywem. Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z brązowej podszewki.   Szerokość ok. 22 cm. Wysokość ok. 18 cm Materiał: Filc...
    50 zł
  • Podkładki korkowe FolkPodkładki korkowe FolkPodkładki korkowe pod kubki z autorskim wzorem w stylu folk, zainspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Czarno - biały design z pewnością...
    25 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.