PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Marzec 2011 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Nowy Targ

Sport

Karnawał na śniegu

Wtorek, 8 marca 2011 r.
Autor: Piotr Rayski-Pawlik

Karnawał na śnieguW minioną sobotę stowarzyszenie „Mali Śwarni” już po raz czternasty zorganizowało „Karnawał na śniegu” dla dzieci. Na stoku Zadziału najmłodsi zjeżdżali na nartach i na workach z sianem. Zabawy było przy tym co niemiara. Nad zawodami będącymi jednocześnie Memoriałem Władysława Sięki honorowy patronat objął Burmistrz Marek Fryźlewicz.


W zawodach wzięło udział ponad 90 dzieci z całego Podhala i nie tylko. Dla małych górali przewidziana była jednak bonifikata – za start w stroju regionalnym odejmowano od uzyskanego czasu 4 sekundy. Przy najlepszych czasach poniżej 30 sekund tego rodzaju bonus liczył się bardzo.

Śp. Władysław Sięka, który jest patronem zawodów, był znanym sędzią narciarskim i współzałożycielem nowotarskiej sekcji Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Był sędzią głównym pierwszego „Karnawału na śniegu” zorganizowanego pod koniec lat 90-tych jeszcze na Długiej Polanie. – Był mróz 12-13 stopni i silny północny wiatr, a on tam stał na górze, wypuszczał dzieci na start i był zdziwiony, że żadne z nich nie zrezygnowało z zawodów przy takiej pogodzie – wspomina Józef Staszel, opiekun „Małych Śwarnych”. – Kiedy mu dziękowaliśmy za jego pracę, on ze łzami w oczach powiedział, że póki będzie żył, to jeśli my nie damy rady, on sam zorganizuje takie zawody, bo są bardzo potrzebne. Niestety nie dożył następnej edycji – opowiada znany w Nowym Targu instruktor góralszczyzny, były prezes nowotarskiego oddziału Związku Podhalan.

Dla organizatorów „Karnawału” było więc oczywiste uczynić tak oddanego działacza narciarskiego patronem imprezy, której poświęcił tyle serca.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Poduszka brązowaPoduszka brązowaPoduszka z sukna filcowego w kolorze ciemno-brązowym z motywem ludowym haftowanym ręcznie, wypełniona materiałem syntetycznym. Wymiary ok. 38 na 38 cm.
    100 zł
  • Grafika Folk w ramce XGrafika Folk w ramce XGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł
  • KamizelkaKamizelkaKamizelka dla małego dziecka (4-5 letnie) z cienkiego sukna, z haftowanymi motywami ludowymi, w kolorze kremowym. Długość ok. 33 cm. Szerokość ok. 31 cm.
    80 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.