PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Wiadomości

Maria Rzadkosz wyróżniona za działalność filantropijną

Poniedziałek, 4 stycznia 2010 r.
Autor: Piotr Rayski-Pawlik

fot. Piotr Rayski-PawlikMaria Rzadkosz, nauczycielka nowotarskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Nowym Targu otrzymała wyróżnienie IV edycji Nagrod Samorządu Województwa Małopolskiego dla Osób Działających na Rzecz Dobra Innych 2009. Odebrała je podczas wojewódzkiego spotkania opłatkowego w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.


Nowotarżanka otrzymała wyróżnienie w kategorii działalność filantropijna „za serce szczególnie otwarte na potrzeby drugiego człowieka i wyjątkową, długoletnią pomoc charytatywną skierowaną do osób znajdujących się w trudnych sytuacjach życiowych. Za szczególnie imponującą postawę oraz pełną szlachetności i zaangażowania działalność na rzecz dzieci z Domu Dziecka. Za wsparcie materialne działań mających na celu pomoc osobom niepełnosprawnym umysłowo, dzieciom z ubogich, dysfunkcyjnych oraz wielodzietnych rodzin” - jak czytamy w uzasadnieniu.
Maria Rzadkosz działa od 19 lat w Fundacji na Rzecz Pomocy Niepełnosprawnym Wychowankom przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym. Bez tej Fundacji nie byłaby możliwa taka szeroka działalność na rzecz tych wychowanków, którzy dzięki Fundacji korzystają z basenów, wyjeżdżają na turnusy rehabilitacyjne, na różne wycieczki, mają życie, które wzbogaca ich doświadczenia, poszerza obszar ich działalności i przygotowuje ich do życia w społeczeństwie.
Na wyróżnienie Marii Rzadkosz złożyła się także działalność jej rodziny Kuchtów z Bukowiny Tatrzańskiej, gdzie w domu z którego pochodzi, od trzynastu lat podejmowane są bezpłatnie dzieci z Domu Dziecka w podwarszawskich Płudach. Przez wiele lat ta część filantropijnej działalności  nauczycielki pozostawała tajemnicą nawet w jej miejscu pracy, aż dwa lata temu przez przypadek dowiedziała się o tym jej dyrektorka, Monika Poręba, która wraz z gronem pedagogicznym SOSW przy aprobacie dyrektora generalnego Ośrodka złożyła wniosek do kapituły nagrody.
Maria Rzadkosz była wzruszona całą sytuacją. - Nigdy nie sądziłam, że dostanę jakąkolwiek nagrodę, bo uważałam że ta moja działalność to tak niewiele, że są ludzie, którzy robią znacznie więcej. Ale byłam wzruszona. W takich sytuacjach sobie człowiek uświadamia, że coś zrobił dobrego dla innych ludzi i to jest wspaniała sprawa – przyznaje nauczycielka. Chwali także bardzo swojego męża Zygmunta, nowotarskiego przedsiębiorcę, który jest dla niej prawdziwym wsparciem w jej działalności i duża część wyróżnienia to również jego zasługa.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Magnes Folk na lodówkę IVMagnes Folk na lodówkę IVMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Sakiewka IISakiewka IISakiewka filcowa z naszytym ludowym motywem. Zamykana na rzep.   Szerokość ok. 11 cm Wysokość ok. 17 cm Długość ze sznurkiem ok. 58 cm Materiał: Filc Kolor: Kremowy
    40 zł
  • Aniołek duży IAniołek duży IAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 7 cm. Wysokość 13,5 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    13 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.